• YARIM ALTIN
  1.598,00
  % 0,37
 • AMERIKAN DOLARI
  8,4502
  % 0,52
 • € EURO
  10,0249
  % 0,43
 • £ POUND
  11,7773
  % 0,53
 • ¥ YUAN
  1,3076
  % 0,69
 • РУБ RUBLE
  0,1160
  % 0,69
 • BITCOIN/TL
  319747,484
  % -0,50
 • BIST 100
  1.421,18
  % 0,88

Avrupa Hisse Senetleri ve Asya-Pasifik Hisse Senetleri

Avrupa Hisse Senetleri ve Asya-Pasifik Hisse Senetleri

Euro Bölgesi’nden, Alman fabrika siparişleri ve ECB toplantı tutanakları, Asya-Pasifik açılışı öncesinde yatırımcılar, Fed’in en son para politikası toplantısının tutanaklarını sindiriyorlar.

The Majors
Salı günkü yeni rekor seviyelere geldikten sonra Çarşamba günü Avrupalı ​​büyükler için nispeten düşüş günüydü.

DAX30 ve EuroStoxx600 sırasıyla% 0,24 ve% 0,22 düşerken, CAC40% 0,01 düşüş gösterdi.

Büyük ülkeler için, seansın başlarında Euro Bölgesi’nden gelen olumlu ekonomik verilere rağmen Çarşamba günkü yükseliş trendindeki duraklama geldi.

AB artık aşılama oranını artırmaya odaklanırken ve özel sektörün büyümeye dönmesiyle birlikte, daha da yukarı yönlü bir ivme bekleniyor.

Olumsuz riskler devam ediyor, ancak bunlar para politikasında ve COVID-19’da bir değişiklik. Aşılama oranlarının artırılmaması veya koronavirüsün yeni bir dirençli türü piyasa iyimserliğini test edebilir …

İstatistikler
Bugün ekonomik takvimde güne daha yoğun bir başlangıç ​​oldu. Geçen haftaki bazı etkileyici imalat PMI rakamlarının ardından, hizmetler sektörü bu sabah gündemdeydi.

Mart Ayı Hizmet Sektörü PMI’ları
İtalya ve İspanya için hizmet sektörü PMI rakamları, Avrupa oturumunun ilk bölümlerinde odak noktasındaydı.

Fransa, Almanya ve Euro bölgesi için kesinleşmiş PMI rakamları da odak noktasındaydı.

Mart ayında İspanya’nın hizmet PMI 43,1’den 48,1’e yükseldi. Ekonomistler 46.0’a artış tahmin etmişlerdi.

İtalya’nın hizmet PMI 48,8’den 48,6’ya geriledi, ancak tahmini 49,0’ın altında kaldı. İtalya’nın hizmet sektörü için ticari faaliyetler bir kez daha düştü, yeni işler de düşüyor. Sonuç olarak, firmalar çeyrek sonunda personel sayısını azalttı.

Fransa için hizmet PMI 45,6’dan 48,2’ye yükseldi. Bu 47.8. Sektör 3 ayın en düşük hızla daraldı ve yeni işlerin oranı da 3 ayın en yavaş hızıyla düştü. İş yaratma, salgın öncesinden bu yana en güçlü şekilde arttı.

Almanya’nın hizmet PMI 45,7’den 51,5’e yükseldi. Bu, 50.8. Yukarı doğru revizyon, Almanya’nın kompozitinin 56.8’den 57.3’e yükseltilmesine yol açtı. Şubat ayında Almanya’nın kompoziti 51.1 oldu.

Kilitleme önlemlerinin hafifletilmesi, hizmet sektörü faaliyetlerinin artmasına yardımcı oldu. Artan maliyet baskılarına rağmen işe alma hızı da daha hızlı bir şekilde arttı. İyimserlik, etkili bir COVID-19 aşı programı umutlarıyla desteklenen Mart 2018’den bu yana en yüksek seviyesine sıçradı.

Euro Bölgesi Özel Sektör Etkinliği
Mart ayında Euro Bölgesi’nin hizmet PMI 45,7’den 49,6’ya yükseldi. Bu 48.8.

İmalat sektörü faaliyetlerinde bir sıçrama ve hizmet sektörü faaliyetlerinde daha yavaş bir daralma, bileşik PMI’da artışa neden oldu.

Bileşik PMI Mart’ta 48,8’den 53,2’ye yükseldi ve bu da 52,5’lik bir ön fiyattan yükseldi.

Göre kesinleşmiş Markit araştırmasına ,

İmalat üretimindeki rekor artışla hareket eden Euro Bölgesi’nin özel sektör ekonomisi, Mart ayında büyümeye geri döndü.
Bileşik Çıktı Endeksi, geçtiğimiz Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.
Hizmet sektörü üretimi, mevcut 7 aylık daralma sürecinde en düşük hızda düştü.
Yeni siparişlerdeki artış, genel özel sektör aktivitesindeki toparlanmayı destekledi.
Genel olarak, yeni satışlar hem yurtiçi hem de yurtdışı talebe bağlı olarak iki buçuk yılda en keskin şekilde arttı.
Yeni ihracat işleri, altı buçuk yıldan fazla bir süredir en güçlü şekilde arttı.
Artan talebin bir sonucu olarak, bitmemiş işlerin birikmiş işleri Kasım 2018’den bu yana ilk kez arttı.
İşe alma hızı, hem üretim hem de hizmet alımlarıyla Haziran 2019’dan bu yana en belirgin şekilde arttı.
İş güven 1 sonunda 37 aylık zirve geliştirilmiş st
ABD’den
Ekonomik takvimde ticaret verileriyle sınırlı ekonomik verilerle daha sessiz bir gündü.

Şubat ayında ABD ticaret açığı 67,8 milyar dolardan 71,1 milyar dolara çıktı.

İstatistikler, özellikle iyimser ABD ekonomik görünümünü destekleyen etkileyici özel sektör PMI ve işgücü piyasası rakamları ile Avrupalı ​​ana şirketler üzerinde sessiz bir etkiye sahipti.

Piyasa Hareketleri
DAX için: Çarşamba günü otomobil sektörü için karışık bir gündü. Volkswagen % 1,61 gerilerken, BMW günü% 0,46 kayıpla kapattı. Continental ve Daimler destek buldu, ancak sırasıyla% 0,14 ve% 0,25 arttı.

Bankalar için de karışık bir gündü. Deutsche Bank % 1.57 artarken, Commerzbank % 0.15 düştü.

CAC’den bankalar için nispeten yükseliş günüydü. BNP Paribas ve Credit Agricole sırasıyla% 0,65 ve% 0,47 artarken, Soc Gen % 0,07 arttı.

Ancak Fransız otomobil sektörü için düşüş günüydü. Stellantis NV % 0.01, Renault ise% 1.27 düşüş kaydetti.

Air France-KLM , devlet desteğinin teminatlarıyla desteklenen% 5,06 artarken, Airbus SE % 0,16 düştü.

VIX Dizini hakkında
Yeşil renkte arka arkaya iki günün ardından Çarşamba günü VIX için kırmızıya döndü .

Salı gününe göre% 1.17’lik artışı tersine çeviren VIX, günü 17.16’da kapatarak% 5.30 düştü.

NASDAQ% 0,07 düşerken, Dow ve S & P500 sırasıyla% 0,05 ve% 0,15 yükseldi.

Önümüzdeki Gün
Avrupa ekonomik takvimine göre daha sessiz bir gün . Alman şubat ayı fabrika sipariş rakamları bugün açıklanacak.

Piyasalar, ankete dayalı PMI rakamlarındaki artış eğilimi ile uyumlu olacak pozitif rakamlar arayacak.

Para politikası cephesinde ECB’nin para politikası toplantı tutanakları da günün ilerleyen saatlerinde dikkatleri üzerine çekecek.

Son ECB basın toplantısının ve tahvil alımlarını artırma vaadinin ardından, devam eden ve sarsılmayan desteğe karşı herhangi bir direnç, ana şirketler üzerinde baskı oluşturacaktır.

ABD’den ekonomik takvimde bir başka sakin gün. Haftalık işsizlik başvuru rakamları seansın ilerleyen saatlerinde dikkat çekecek.

Bununla birlikte, geçen haftanın Mart ayı NFP rakamlarının ardından, iddialarda bir artışa karşı bir miktar direnç bekleyebiliriz.

İstatistiklerden uzakta, COVID-19 ile ilgili herhangi bir olumsuz haber güncellemesine ve jeopolitik riskteki herhangi bir artışa karşı hassasiyetin artmasını bekleyin.

Vadeli İşlemler
Vadeli işlem piyasalarında, bu yazının yazıldığı sırada Dow Mini 53 puan, DAX ise 63 puan arttı.

Asya-Pasifik hisselerinin, ABD pazarındaki fiyat hareketini yansıtacak şekilde Perşembe günkü açılışta hafif yükselmesi bekleniyor.

Wall Street’te, S&P 500 ve Dow mütevazı bir şekilde yüksek kapattı ve Hazine getirileri, Federal Rezerv’in son toplantısının tutanaklarına göre kayıplarını hafif bir şekilde tersine çevirdi. Teknoloji ağırlıklı NASDAQ oturumu nominal olarak daha düşük ve ekonomik açıdan hassas küçük kapaklar ve taşımalar sona erdi.

Avrupa hisse senetleri düşüşe geçerek rekor seviyelerin altına kapanırken, hızlı aşılamalar konusundaki iyimserlik ve yumuşak İngiliz Sterlini İngiltere’nin ihracatçı yüklü FTSE’nin% 0.9’luk artışını destekledi.

Asya-Pasifik açılışı öncesinde, yatırımcılar GMT saatiyle 18: 00’de yayınlanan Fed tutanaklarını sindiriyorlar. Fed’in, katılımcıların salgının devam eden riskleri konusunda uyarıda bulundukları ve toparlanma daha güvenli hale gelene kadar Fed’in uyumlu bir duruşa olan bağlılığını yinelediği en son para politikası toplantısının tutanakları.

Çarşamba Özeti
Büyük Asya-Pasifik piyasaları Çarşamba günü çoğunlukla yüksek işlem gördü, ancak Çin ana karası ve Hong Kong’daki hisseler değer kaybetti.

Distillers’ın Tüketici Çöküşüne Önem Vermesiyle Çin Hissesi Düştü
Yatırımcılar güçlü ekonomik verilerin olası politika sıkılaştırmasına yol açabileceğinden endişelenmeye devam ettikçe, Çin’in ana hisse senedi göstergeleri, tüketici firmalarının piyasayı aşağı çekmesiyle Çarşamba günü düştü.

Analistler, güçlü ekonomik verilerin yetkilileri politikayı sıkılaştırmaya sevk edebileceğini ve bu da hisse değerlemeleri üzerinde baskı oluşturabileceğini söylüyor. Moody’s Analytics’te ekonomist olan Christina Zhu, “Politika yapıcıların para politikasını sıkılaştırmak için bu yılın sonlarında harekete geçme olasılığını göz ardı edemeyiz, bu da hem reel ekonomide hem de finansal piyasalarda zincirleme etkileri tetikleme potansiyeline sahiptir,” dedi. Not.

Hong Kong’dan Hang Seng Falls Tech Firms Dip olarak
Hong Kong’un Hang Seng Endeksi, uzun bir tatilin ardından Çarşamba günü ilk işlem seansında, teknoloji ağır ağırlıkları ve finans sektörü düşüşe geçmesiyle düştü.

Index ağır sıklet Tencent% 3,75 düştü ve o gün Hang Seng’deki en büyük engel oldu. Düşüş, TECH Endeksini% 1,37 ve BT sektörünü% 2,4 düşürdü.

Lenovo Group’un hisseleri de TECH Endeksinde sürüklendi ve PC üreticisi Finlandiyalı Nokia ile çok yıllı bir patent kavgasını çözdükten sonra art arda üçüncü bir düşüş dönemi için% 4.07 düştü.