• YARIM ALTIN
  1.629,00
  % 0,85
 • AMERIKAN DOLARI
  8,7711
  % 0,37
 • € EURO
  10,4525
  % 0,79
 • £ POUND
  12,2153
  % 1,23
 • ¥ YUAN
  1,3566
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,1200
  % -0,07
 • BITCOIN/TL
  288076,559
  % -4,74
 • BIST 100
  1.398,52
  % 0,54

Bakır Ticareti: Bakır Ticareti İpuçları ve Stratejileri

Bakır Ticareti: Bakır Ticareti İpuçları ve Stratejileri

Bakır ticareti oldukça yüksek bir emtiadır. Bakır ABD Doları cinsinden fiyatlandırılır; böylece dolar fiyatı etkilenen bakır fiyatı.

Bakır, çeşitli alternatiflerle birlikte bir yatırım seçeneği olarak daha fazla ilgi görüyor.
Bizim de baktıkça bakır için astar gelişmekte olan piyasalar bina ve inşaat talebi türemiştir olarak büyüyor zaman, bakır fiyatlarının iyi yapmak eğilimindedir.
Bakır ticaret stratejileri hem teknik hem de temel analizi içerebilir.

Bakır, endüstride birçok anahtar kullanımı olan ve ekonomik büyüme ile yüksek oranda ilişkilendirilen küresel bir emtiadır. Bakır ticareti genellikle hedger’ler ve spekülatörler tarafından gelecekteki fiyat hareketlerinin korunması veya kullanılması için kullanılır. Hem bireyler hem de kurumlar, bakır ve bakır ticaretine maruz kalabilir, bu da bu metali emtia ticareti spektrumu içinde popüler bir seçim haline getirir.

NEDEN BAKIR TİCARETİ YAPILIR VE BAKIR TİCARETİ NASIL ÇALIŞIR?

Bakır ticaretinin bir avantajı erişilebilirliktir. Bakır , vadeli işlemler, opsiyonlar, hisse senetleri ve CFD’ler gibi çeşitli yollarla alınıp satılır. Bakıra, CPER (Amerika Birleşik Devletleri Bakır Endeksi Fonu) veya JJCB (iPath Seri B Bloomberg Bakır Alt Dizini Toplam Getiri ETN) gibi bakır ETF’ler (borsa yatırım fonları) aracılığıyla da maruz kalabilirsiniz.

Bakır gibi özelliklere sahip yumuşak yumuşak bir metaldir altın a nd gümüş . Talebinin çoğunu bina inşaatı, nakliye ekipmanları ve elektronik ürünlerden almaktadır. Güçlü bir elektrik ve ısı iletkenidir ve bu nedenle geniş bir endüstriyel kullanım yelpazesine sahiptir ve bu da onu yüksek hacimli ticarete götürür – tüccarlar için iyi bir şey çünkü daha az spread ve potansiyel olarak daha temiz grafik desenlerine yol açabilir .

Bakır fiyatındaki hareketler, büyük ölçüde Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan piyasa ekonomilerinden gelen talebe bağlıdır. Ekonomik büyüme dönemlerinde, bu ülkeler, talebi metalin fiyatını artırmaya yardımcı olan büyük miktarlarda bakır talep eder. Alternatif olarak, ekonomik gerileme dönemlerinde bakır düşüşlerine yönelik talep, fiyatlar da düşme eğilimindedir. Yatırımcılar, bakır ticareti yaparken bu dinamiğin farkında olmalıdır.

Birçok bakır tüccarı, bir tüccarın bakır fiyatının yükselip yükselmeyeceğini tahmin etmesine yardımcı olan ticaret stratejilerini bilgilendirmek için teknik ve / veya temel analizler kullanır. Bir tüccar tahminlerine güvendikten sonra, fiyat hareketlerinden kar elde etmek için bakır alabilir veya satabilir. Bu şekilde, bir ticaret stratejisi aynı zamanda bir tüccar yardımcı olabilir için risklerini yönetmek , piyasa ve set makul take-kar-zararı durdur içinde satın alma ve satış sinyallerini tespit seviyelere ödül oranları pozitif risk amacıyla .

BAKIR İŞLEM SAATLERİ
CME Globex ve CME ClearPort’ta bakır ticareti:

Pazar – Cuma 18:00 – 17:00 (17:00 – 16:00 Chicago Saati / CT), her gün 17:00 (16:00 CT) ‘de başlayan 60 dakikalık bir ara ile

BAKIR FİYATINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Amerikan Doları

Diğer birçok metal gibi, bakır da ABD Doları ile ters orantılıdır (aşağıdaki tabloya bakınız), bu da ABD Doları değer kaybettiğinde, bakır fiyatlarının genellikle yükseldiği ve bunun tersi olduğu anlamına gelir. Bu ilişkinin bire bir (delta 1) olmadığını, ancak yüksek derecede bir korelasyon taşıdığını belirtmek önemlidir.

ABD dolarının bakır üzerinde etkili bir faktör olmasının nedeni, bakırın ABD doları cinsinden fiyatlandırılmasıdır . Örneğin, Dolar düştüğünde, bir alıcı belirli bir miktarda bakır satın almak için yerel para biriminden daha az ödeme yapmak zorunda kalacaktır. Bu nedenle, emtia (bakır) satın almak daha ucuz hale gelir. Bu, talepte bir artışa ve nihayetinde bakır fiyatında bir artışa neden olma eğilimindedir.

Sıvı yağ

Bakırın rafine edilmesi, safsızlıkları gidermek için metali eritmeyi içerir. Bu süreç, son derece enerji kapsamlıdır ve toplam maliyetin büyük bir bölümünü oluşturur. Petrol fiyatları, bakıra benzer bir yörünge izleme eğilimindedir (aşağıdaki tabloya bakınız). Bununla birlikte, petrol fiyatları, geleneksel pozitif ilişkiyi destekleyebilecek bakırla aynı faktörlerin çoğundan etkilenir. Özelliklere bakılmaksızın, hem bakır hem de petrol arasında, bakır piyasası hakkında değerli bilgiler sağlayabilecek bir ilişki olduğu açıkça görülmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının popülaritesi artıyor ve bu da bakır ve petrol arasındaki tarihsel fiyat dinamiğini kesintiye uğratabilir.

Küresel Büyüme Barometresi Olarak Bakır

Bakır genellikle endüstriyel büyümeyle ve dolayısıyla genel ekonomik büyümeyle bağlantılıdır. Altyapı, imalat ve inşaat artık büyük ölçüde bakıra dayanan ekonomik genişlemede büyük bir rol oynuyor. Bakır tüketimi (talebi) bakır fiyatına yansıma eğilimindedir, çünkü talepte bir artış genellikle bakır fiyatında bir artışla takip edilir ve bunun tersi de geçerlidir. Bakır, hem gelişmekte olan piyasalarda hem de yerleşik ekonomilerde büyümede en yaygın kullanılan metal olduğundan, genel olarak baz metaller arasında kral olarak kabul edilmektedir.

Arz ve talep genel ekonomi bakır ticareti yaparken kural olarak kullanılabilir gözlenir:

Arzda artış ↔ Daha az talep
Arzda azalma ↔ Daha yüksek talep
Bakır talebi / arzı üzerindeki en büyük etki Çin’den geliyor. Çin, dünyadaki en büyük bakır alıcısıdır. Çin’in kendine ait madenleri olmasına rağmen, Çin’in talebi, diğer büyük bakır üreticisi ülkelerden sağlanan ek arz gerektiriyor. Bakır ticareti yaparken Çin ekonomisinin dikkate alınması gereken bu kadar önemli bir faktör olmasının nedeni budur. Çin büyüme yörüngesine devam ederse, bakır talebinin devam etmesi beklenebilir (aşağıdaki tabloya bakın). Çin’in uzun vadede gelecekteki arz / talep dinamiklerini bozabilecek kendi kendine yeterli olmaya kararlı olduğunu belirtmek önemlidir.

Bakır tedarik ve üretim maliyetleri

Bakır madenciliği, öncelikle bakır fiyatı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilecek Güney Amerika’ya odaklanmıştır. Arz kıtlığı, bakır kalitesi ve üretim maliyetlerindeki değişikliklerin tümü fiyat üzerinde sonuçlara neden olabilir. Bu, siyasi istikrarsızlık veya işle ilgili sorunlar nedeniyle arzı etkileyebilecek ülkeye özgü risklere yol açar.

2018’in ortalarında, Şilili (dünyanın en büyük bakır üreticisi) bakır işçileri, artan ücret talepleri karşılanmadığı takdirde grev yapacaklarını açıkladılar. Arz kıtlığı tehdidi ortaya çıkabileceğinden, bu bakır fiyatlarını önemli ölçüde manipüle etti ve o sırada birden çok yılın en yüksek seviyesine yükselmeye neden oldu.

YATIRIM OLARAK BAKIR

Bakır, tarihsel olarak pek çok yatırım faydası olmayan bir emtia olarak görülmüştür. Bakır ticaretinin çoğu, belirli bir fiyatı kilitlemek için gelecekteki fiyat dalgalanmalarına karşı bir koruma olarak gerçekleştirildi. Spekülatif tüccarlar bakır fiyatları üzerindeki etkilerini artırdıkça, bu son birkaç on yılda değişti. Büyük kurumlar ve yüksek riskli yatırım fonları, ekonomik büyüme ile oldukça ilişkili olan bir yatırım olarak bakırdaki paylarını artırdılar. Örneğin, bir fon yöneticisi ekonomik büyüme üzerindeki boğa olabilir ayrıca bakır üzerine boğa olmak . Bunun bir miktar döngüselliği olabilir ve geleneksel alternatiflerden uzakta iyi bir çeşitlendirme aracı olabilir.

BAKIR TİCARETİ: STRATEJİLER

Copper’ın çok yönlülüğü ve çeşitli temel faktörlere olan bağımlılığı , ticaret stratejileri açısından çeşitli bir kombinasyon oluşturur . Ticaret stratejileri tamamen teknik, temel veya her ikisinin bir kombinasyonu olabilir. Underst bir nasıl nding teknik ve temel bileşenler çalışmak hem bireysel hem birbirleriyle uyum içinde kapsamlı bir bakır ticaret stratejisi yol açabilir.

Teknik Strateji örneği:

Aşağıdaki örnek, bir alım satım kararı çıkarmak için birkaç teknik analiz tekniğini içerir. Bunun teknik bir stratejiye uygulanabilecek çeşitli yaklaşımlardan yalnızca biri olduğuna dikkat etmek önemlidir.

Ocak 2016’dan Haziran 2018’in en yüksek seviyesine kadar alındı. Bu çizim, birkaç destek ve direnç bölgesi ile sonuçlandı. Bu bölgelerin birçoğunun, fiyatın bağlı olduğu / saygı duyduğu birleşme alanları olduğu açıktır.

Pound başına 1,93 $ ‘lık düşük (siyah), Mart 2020’de fiyat yaklaşırken önemli bir destek seviyesiydi. Teknik açıdan, fiyat 2016’nın en düşük seviyesine doğru ilerledikçe, fiyat 1,93 dolarlık destek bölgesini geçmezse eğilim satın almak olacaktı.

Göreceli Güç Endeksi (RSI) 30 seviyesinde (mavi) altında aşırı satım sinyali ile bu gerekçe destekledi. Bu iki basit tekniği birleştirmek, uzun bir pozisyon için daha güçlü bir motivasyon sağladı. Bu durumda, fiyat mevcut orta vadeli yükseliş eğilimine döndüğü için uzun bir ticaret başarılı olabilirdi.

Temel Strateji örneği:

Bakır ticaretinde yer alan temel kaldıraçlara aşina olmak, uygun ticaret stratejilerinin izlenmesine izin verecektir. Yukarıdaki günlük grafik küresel COVID-19 salgınının etkisini ve bakır üzerindeki etkisini göstermektedir.

Bakırı etkileyen faktörlere geri dönersek, bakırın ekonomik büyüme ile yüksek oranda ilişkili (pozitif) olduğu iyi bilinmektedir. Bu nedenle, ekonomik büyümedeki bir bozulma teorik olarak arz ve talep inceliklerini bozmalıdır. 2020’nin başında ortaya çıkan küresel salgınla birlikte, virüs tüm dünyaya yayılırken ekonomik büyümede bir düşüş öngörmek mantıklı.

Beklendiği gibi, davanın ardından bakır ile ekonomik büyümede düşüş gerçekleşti. Ocak 2020’den Mart 2020’nin ortasına kadar, COVID-19 salgını nedeniyle bakır fiyatları yaklaşık% 30 düştü. Bu, bakır ticaretindeki temellerin dinamiklerini anlamanın sağduyulu karar almaya neden olabileceği böyle bir senaryodur.

Temel ve Teknik Strateji örneği:

Utili z hem f ing u bir ticaret stratejisinde ndamental ve teknik analiz daha fazla zaman gerektirir ama daha girdi verilerini içerecektir olarak bu ekstra çaba üstün bir modeli üretebilir. 2019 bakır fiyatlarının başında bir birine ve ticaret nedeniyle bir buçuk yılın en düşük seviyelerinde işlem t Çinliler tarafından ithal hacminde bir azalma ile birlikte ABD ve Çin arasındaki ensions. Ancak, zayıf ABD Doları’nın desteğiyle ticaret gerilimleri söndükçe bakır fiyatları önümüzdeki birkaç ay içinde değer kazandı.

Bu karmaşıklıkları ticaret perspektifinden yönetmek, basit bir Fibonacci geri çekilmesiyle başlayan temel bir teknik kurulumla başlayabilir. Yukarıdaki Fibonacci çizimi, önceki teknik örnekte kullanıldığı gibi Ocak 2016’nın düşük seviyesinden Haziran 2018’in en yüksek seviyesine kadar alındı. Yalnızca Fibonacci’yi kullanmak, pound bölgesi başına% 50 2,62 $ ‘ın Ocak ayının başında kilit bir destek alanı olduğunu ortaya koyuyor. Bu noktada, bu destek bölgesi etrafında dalgalanma olduğu için yönsel bir önyargı yoktur.

Bakır ticaretinde temel faktörlerin ayrılmaz bir rol oynadığı yer burasıdır. ABD-Çin ticaret görüşmeleri gibi makroekonomik olayları takip eden piyasa katılımcıları, konu yavaşça çözüldüğü için konu etrafındaki azalan oynaklığın ve yoğunluğun farkında olacaklar. Azalan ABD doları ile desteklenen bu bilgi ile, yakın vadede bakır fiyatlarının yükselme olasılığı daha fazla ilgi çekecektir. Pound Fibonacci seviyesi başına% 50 2,62 $ ‘lık fiyatlar ve yükselen makroekonomik ortam ile bir bakır tüccarı, yükselen bir fiyat hareketi beklentisiyle bu destek bölgesinden uzun bir pozisyona girmeyi düşünebilir.

Durdurma kayıpları, daha fazla risk arayan tüccarlar için 2,54 – 2,56 $ destek bölgesi (siyah) civarında veya daha fazla riskten kaçınan tüccarlar için% 50 2,62 seviyesinde son dalgalanma düşük seviyeye yerleştirilebilirdi. Risk yönetimi, herhangi bir stratejinin anahtarıdır ve mantıklı ticareti sağlamak için tutarlı ve uygun şekilde uygulanmalıdır.

Bir sonraki direnç seviyesi, tüccarların uzun pozisyonlardan çıkıp olası ters dönüşleri veya zaten güçlü olan yükseliş hareketinin bir uzantısını arayabileceği her pound Fibonacci seviyesi başına% 38,2 olacaktı. Bu durumda, Hareketli Ortalama (MA) göstergesi, 50 günlük MA (kırmızı), yükseliş fiyat hareketini düşündüren 100 günlük MA’nın (siyah) üzerinde geçtiği için faydalı oldu. Bu geçiş Ocak 2019’un ortalarında ortaya çıktı ve sürekli destekleyici makroekonomik koşullarla bakır fiyatları daha da genişledi. Yükseliş MA geçişi gibi ek veri girdileri, yatırımcılara odaklanmış bir ticaret seçmek için gereken bilgileri verebilir.

BAKIR TİCARETİ NASIL YAPILIR: ÖZET

Bakır, iyi çeşitlendirilmiş bir metale dönüştü ve artık bir yatırım olasılığı olarak görülebilir. Bakır tekniklerinin ve temellerinin algısal yorumu, piyasa katılımcılarını fiyat hareketinden yararlanmak için uygun pozisyonlara yerleştirebilir. Bakır üzerindeki bu geniş kapsamlı etkiler arasında gezinmek zor olabilir, ancak daha fazla maruz kalma ve farkındalık daha fazla netlik sağlamalıdır.