• YARIM ALTIN
  1.592,00
  % 0,36
 • AMERIKAN DOLARI
  8,4705
  % -0,55
 • € EURO
  10,2921
  % 0,01
 • £ POUND
  11,9475
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  1,3126
  % -0,42
 • РУБ RUBLE
  0,1145
  % -0,49
 • BITCOIN/TL
  418702,387
  % 2,00
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24

Bitcoin’in çok ötesine uzanan bir token dünyasının başını çeken 15 altcoin

Bitcoin’in çok ötesine uzanan bir token dünyasının başını çeken 15 altcoin

Bitcoin en çok bilinen kripto para birimi olabilir, ancak kendi özel kullanımları olan bir altcoin dünyası var.

Para birimlerinin yanı sıra, bu kripto varlıklar “kanıt kanıtı” ndan merkezi olmayan finansa kadar çeşitli hizmetlere sahiptir. Insider, en yaygın kripto para türlerini ve geniş bir dijital varlık dünyasından 15 örnek topladı.

Kripto para birimlerine yatırım yapmak, özellikle dijital varlık alanında yeni olanlar için bitcoin’e yatırım yapmakla eş anlamlıdır. Ne de olsa Bitcoin , genellikle 2009 yılında Satoshi Nakamoto takma adı altında anonim bir geliştirici tarafından kurulan ilk modern kripto para birimi olarak kabul edilir.


Ian Balina Insider’a “Bitcoin’in ilk hamle avantajına sahip olduğunu düşünüyoruz” dedi. Balina, kripto para birimleri için veri odaklı bir yatırım araştırma platformu olan Token Metrics’in kurucusu ve CEO’sudur.
CoinGecko’nun verilerine göre, bugün Bitcoin 1 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip ve 22 halka açık şirketin desteğine sahip . Bunlar arasından önemli firması, MicroStrategy için Tesla . Goldman Sachs , Bank of New York Mellon ve PayPal gibi bitcoin’i benimseyen büyük şirketler bu sayıya dahil değildir .


Eter yakın bir saniyede gelir. Ethereum blok zincirinde çalışan merkezi olmayan uygulamalar için küresel ve açık kaynaklı platform, 318 milyar dolarlık bir değerleme ile bitcoin için ikinci sırada. Birçok analist , Ether’in sözleşmeleri ve uygulamaları güçlendiren bilgisayar kodlarını saklama yeteneğini öne sürerek, yolun sonunda kripto para birimlerinin kralını geçeceğini tahmin ediyor .

Bu ikisinin ötesinde, yeni ortaya çıkan alanda hepsi farklı hizmetlere sahip çok sayıda kripto varlıkları var.
Osprey Bitcoin Trust’ı başlatan bir kripto varlık yöneticisi olan Osprey Funds’un CEO’su Greg King, Insider’a “Bitcoin’in ötesinde kriptoların artan şekilde benimsenmesinden heyecan duyuyoruz” dedi. “Yatırımcı ve piyasa iştahı, en heyecan verici madeni para ve jetonlardan bazılarına erişim sağlayan fonlar için büyümeye devam ediyor.”


Kripto para birimlerini düzgün ve karşılaştırılabilir kategorilere ayırmak zor olsa da, Londra merkezli fintech girişimcisi Viktor Prokopenya, temel popülerlik ölçütlerinin daha geleneksel varlık analizinden ödünç alınabileceğini söyledi. Piyasa kapitalizasyonu, fiyat oynaklığı ve momentumu örnek olarak verdi.


Insider’a verdiği demeçte, “Geleneksel portföy teorisine artan bir ihmal ve birçok perakende yatırımcı tarafından çeşitlendirmede bir azalma göreceğimize inanıyorum.” “Elbette, bu daha iyi olabilir, ancak geleneksel sağduyu tavsiye edilir.” Insider, uzmanların yardımıyla, burada en yaygın beş kripto kullanım türünü, alandaki 15 madeni para örneğiyle listeliyor.

Para birimleri
Bu, kripto para birimlerinin en yaygın bilinen faydasıdır. Birkaç şirket, Tesla arabası gibi kripto para birimleri kullanarak ürünlerinin satın alınmasına izin verirken, dogecoin Dallas Mavericks’in biletlerini ve ürünlerini satın almak için kullanılabilir . Diğer para birimi örnekleri litecoin ve bitcoin cash’tır .

Sabit paralar
Stabilcoin, bir kripto para birimi, bir itibari para birimi veya bir emtia olabilen bir rezerv tarafından desteklenen bir tür kripto para birimidir. Örneğin, ip ABD dolarına sabitlenmiştir. Coinbase ve Circle tarafından oluşturulan USD coin ve dai de Amerikan para birimine bağlı.

Teminat Kanıtı
Bu, kullanıcılar arasındaki işlem sürecini düzenleyen, bunların doğrulanmasını ve bir blok zincirinin halka açık defterine eklenmesini sağlayan bir mekanizmadır. PoS, başka bir popüler algoritma olan Proof of Work’ten doğdu. Binance Academy , her ikisinin de blok zincirinde fikir birliğine varmak için aynı hedefe sahip olduğunu ve yalnızca süreçte farklılık gösterdiğini açıkladı .


PoS kullanan kripto para birimlerine örnek olarak eter (merkezi olmayan uygulamalar), cardano (akademik araştırma) ve solana (blok zinciri uygulamaları) verilebilir.

Merkezi Olmayan Finans
DeFi olarak da bilinen bu, geleneksel finans sektörlerini bozmak için halka açık blok zincirleri ve kripto varlıklarını kullanan çeşitli uygulamalar için bir şemsiye terimdir. DeFi, Ethereum Vakfı tarafından finanse edilen bir web sitesine göre, onlarca yıllık bir altyapı tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilen ve bir arada tutulan bir sisteme bir alternatiftir.
Şu anda 66 milyar doları aşan bir sektör olan DeFi, Ether’in Nisan ayı sonundaki rekor kıran haftasının ana nedenidir.
Balina’ya göre DeFi uygulamalarını kullanan diğer kripto para birimleri şunlardır: uniswap , otomatik bir sipariş defteri aracılığıyla ethereum tabanlı token ticareti için merkezi olmayan bir borsa; zincir dışı verileri blok zincirine getirmek için merkezi olmayan bir oracle ağı olan chainlink; ve aave , merkezi olmayan bir borç verme platformu


Bitcoin ATM operatörü CoinFlip’in CEO’su Ben Weiss, Insider’a verdiği demeçte, “Son birkaç yılda, DeFi’nin herhangi bir listeleme kategorisinde önemli bir yer edindiğini gördük,” dedi ve Haziran ayındaki Londra güncellemesinden sonra pek çok faktörün görülmesi gerektiğini ekledi .

Weiss şöyle devam etti: “Hem DeFi kullanımının hem de inovasyonun momentumu her geçen gün milyarlarca dolar arttıkça DeFi alanının büyümesini bekliyorum. Uniswap ve pancakeswap gibi merkezi olmayan piyasa yapıcılar, likit ve kripto olmanın ne anlama geldiğini değiştirdi genel olarak erişilebilirlik.

Değiştirilemez Jetonlar
NFT’ler olan benzersiz dijital varlıklar Ethereum tarafından desteklenen bir blockchain üzerinde güvenli. Her NFT’nin, genel muhasebede doğrulanabilen ve kopyalanamayan kendi imzası vardır. İnsanlar NFT’leri satın aldıklarında , NFT’lerin kendileriyle bağlantılı sanat eserleri , koleksiyon parçaları veya tweet’ler yerine blok zincirindeki benzersiz jetonun haklarına sahip olurlar.


Osprey, bunların çoğunun eter üzerine inşa edildiğini söyledi, ancak akış , tezos ve algor ve ayrıca NFT’leri de destekliyor.

“NFT teknolojisinin potansiyel uygulamaları neredeyse sonsuzdur” diye ekledi. Diğer örnekler, teta ağı (video akışı blok zinciri) ve chiliz’dir (spor endüstrisi).