• YARIM ALTIN
  1.634,00
  % 1,10
 • AMERIKAN DOLARI
  8,7726
  % 0,40
 • € EURO
  10,4591
  % 0,85
 • £ POUND
  12,2158
  % 1,23
 • ¥ YUAN
  1,3565
  % 0,28
 • РУБ RUBLE
  0,1200
  % -0,03
 • BITCOIN/TL
  287639,197
  % -5,10
 • BIST 100
  1.398,52
  % 0,54

Crypto 101: Bitcoin nedir?

Crypto 101: Bitcoin nedir?

Bitcoin’in değeri tehlikeli bir şekilde 20.000 dolara yaklaştı ve kripto para birimleri hakkında tek bir ipucu olmayanlara bile kendini tanıttı. Şimdi 2021’de Bitcoin’in fiyatı 58.000 doların üzerine çıktı ve yeni bir üstel tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkacağı tahmin ediliyor.

Bitcoin’in en eski kripto para birimi olduğu doğru, ancak 12 yıl önce piyasaya sürülmesinden bu yana birçok başka altcoin ortaya çıktı. Yine de, en popüler madeni para olmaya devam etti ve son zamanlarda değerindeki yükselişiyle, artan sayıda insanı kripto para birimine yatırım yapmaya motive etti. Biraz Bitcoin almak önemsiz bir mesele haline geldi, işte Bitcoin’i farklı saygın pazarlardan nasıl satın alabileceğiniz .

Bitcoin nedir?


Bitcoin, dünyanın ilk kripto para birimidir ve 2009 yılında açık kaynaklı yazılım olarak piyasaya sürülmüştür. Temelde dijital bir para birimidir, bu da fiziksel faturaların olmadığı ve yalnızca dijital bir biçimde var olduğu anlamına gelir.

Kaç bitcoin’in dolaşabileceğini kontrol eden bir kurum veya otorite olmasa da, hepsi kaos değil. Aslında, Bitcoin’in varlığı oldukça organize: transferler, eşler arası bir ağ aracılığıyla gerçekleştirilir ve blok zinciri kullanılarak izlenir . Blockchain’i her bitcoin işlemini izleyen ve kaydeden bir defter olarak düşünebilirsiniz.

Blockchain’in veri yapısı, şifrelenmiş Merkle Trees’e dayanır ve bitcoinlerde sahtecilik yapmayı veya kurcalamayı imkansız hale getirir. Blok zinciri programlaması ayrıca işlemleri doğrular ve bitcoinlerin nasıl ve ne zaman üretilip kazanıldığını yönetir. Özetle, blockchain, bitcoin arzını kontrol eden şeydir. Şu anda dolaşımda yaklaşık 17 milyon bitcoin var ve sınır 21 milyon bitcoin olarak belirlendi.

Bitcoin nasıl çalışır?


Belki de Bitcoin kullanmanın en büyük avantajı, tüm doğrulama süreçleri için saf matematiğe güvenmemizdir. İşin içinde insan yok. Doğrulamalar, özel yazılımlar kullanılarak “madenciler” olarak da bilinen gönüllüler tarafından gerçekleştirilir. Blok zinciri, madenciler tarafından sürekli olarak doğrulanır ve güncellenir. Belirli miktarda işlem doğrulandıktan sonra, blok zincirine yeni bir blok eklenir ve çalışma devam eder.

Yani, merkezi bir işlem doğrulama süreci yoktur. Aslında, her işlem ağdaki herkes tarafından doğrulanır. İşte o zaman “madenciler” devreye girer. Madenciler matematik problemlerini çözmek için özel yazılım ve donanım kullanır. Bir sorunu çözen ilk kişi, doğrulanmış işlem bloğunu defterlere ekleyecektir. Tüm hesaplamalar, sorunu çözmek için minimum miktarda enerji harcandığını gösteren Proof of Work’e (POW) dayanır.

Madencilik yıllar geçtikçe daha karmaşık hale geldi. Bitcoin madenciliği söz konusu olduğunda, en popüler yöntem, tıpkı CPU bilgisayarlar gibi donanım sistemleri olan ancak özellikle Bitcoin madenciliği için oluşturulan ASICS’i kullanır. Tahmin edebileceğiniz gibi, bugünlerde kârlı madencilik hem bilgi hem de gerekli yatırımlar için gereken bütçe gerektiriyor.

Bitcoin işlemleri nasıl yapılır?
Bitcoin’e güç veren tüm teknoloji kesinlikle kapsamlıdır ve bir bütün olarak anlaşılması o kadar kolay değildir. Neyse ki, gerçek dünyada Bitcoin işlemlerini gerçekleştirmek söz konusu olduğunda işler çok daha basittir. İşte bir Bitcoin işleminin temel bir örneğini ve sürecin tüm adımlarını sunan basit bir infografik.

Bitcoin cüzdan türleri


Bitcoin bir tür dijital para birimi olduğu için cüzdanlar da yazılım tabanlıdır. Öyle olsa bile, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç cüzdan türü vardır ve açıkçası, Bitcoin olmadan saklayabilir, alabilir veya gönderebilirsiniz.

Elektronik cüzdanlar : Elektronik cüzdanlar pratik olarak yazılım uygulamalarıdır ve bunları bilgisayarınıza indirebilir veya bulutta barındırabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey çalışan bir İnternet bağlantısı olduğu için bulut tabanlı cüzdanlara erişmek daha kolaydır, ancak özel anahtarlarınıza üçüncü taraf erişimine izin vereceğinizi unutmayın.

Yazılım cüzdanları : Yazılım cüzdanlarının doğrudan PC’nize yüklenmesi gerekir ve çoğu ücretsizdir ve kurulumu kolaydır. Ancak, güvenlik amacıyla düzenli aralıklarla alternatif bir konuma yedekleme yapmanız gerekir. Yedekleme yapmadan, donanımın arızalanması veya çalınması durumunda bitcoin’inizi kaybedebilirsiniz. Bilgisayarınızın saldırıya uğrama olasılığı da vardır, bu durumda bilgisayar korsanı cüzdanınızı veya özel anahtarlarınızı bulmayı başarırsa bitcoin’inizi çalabilir.

Çevrimiçi cüzdanlar : Çevrimiçi veya bulut tabanlı cüzdanlara, uygun oturum açma bilgilerine sahip olduğunuz sürece İnternet bağlantılı herhangi bir cihazdan erişilebilir. Birçoğu aynı zamanda masaüstü ve mobil uygulamalar da sağlar. Bununla birlikte, özel anahtarlarınız bulutta saklanacaktır, bu nedenle böyle bir cüzdanı seçerseniz, ana bilgisayarın sağlam güvenlik önlemlerine sahip olduğundan ve paranızla güvenilebileceğinden emin olun.

Blockchain.info ve Coinbase gibi en popüler çevrimiçi cüzdanlardan bazıları, Bitcoins’i diğer kripto para birimleriyle takas etme ve çevrimdışı depolama dahil olmak üzere yararlı güvenlik özellikleri sağlama imkanı sağlar.

Mobil cüzdanlar : Mobil cüzdanlar akıllı telefon uygulamaları olarak gelir ve özellikle fiziksel mağazalarda Bitcoin içeren ürünler satın almak istediğinizde veya hareket halindeyken işlem yapmak istediğinizde kullanışlıdır. Çoğu çevrimiçi ve masaüstü cüzdan aynı zamanda mobil sürümler de sunar, bu nedenle aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek vardır.

Donanım cüzdanları : Donanım cüzdanlarını USB flash sürücüler olarak düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, bu cihazlar özel anahtarlarınızı saklamak ve işlem yapmanız gerektiğinde blok zincirine bağlanmanıza izin vermek için özel olarak tasarlanmıştır. En güvenli cüzdan türlerinden biridir, çünkü özel anahtarlarınız her zaman sizin elinizde kalır, cihazdaki bir pim veya parola ile korunur, bu nedenle bilgisayar korsanlığı oldukça zordur.

Kağıt cüzdanlar : Bunlar tam olarak muhtemelen hayal ettiğiniz şeylerdir. Bir Bitcoin adresinin özel ve genel anahtarlarını yazdığınız veya yazdırdığınız bir kağıt parçası. Açıkçası, hiçbir zaman web’e bağlanamazlar, bu yüzden deyim yerindeyse “hacklenemezler”, ancak kağıda zarar vermek veya çalmak kolaydır ve bu, kağıt cüzdanı seçerseniz almanız gereken bir risktir.

Bitcoin kullanmanın artıları ve eksileri


Bitcoin’in başarısı, merkezi olmayan yapısına bağlıdır. Herhangi bir hükümete veya resmi otoriteye bağlı değildir ve muazzam özgürlük sağlar. Kelimenin tam anlamıyla, bir ülkeden diğerine cebinizde büyük bir Bitcoin serveti taşıyabilir ve banka havalelerinin getirdiği gecikmeleri beklemek zorunda kalmadan istediğinizi satın almak için kullanabilirsiniz. Düşük ücretler de ana cazibe noktalarından biridir. Bitcoin ödemeleri bir bireyin kişisel bilgilerine dayanmadığından anonimdir ve kimlik hırsızlığı riski taşımaz. Blockchain halka açık defter, işlemlerin doğrulanmasını ve hiç kimsenin bozuk paraları taklit edememesini veya çoğaltmamasını sağlar, ki bu kesinlikle gerçek para için geçerli değildir.

Bitcoin kullanmanın tüm artılarıyla birlikte, kripto para birimlerinin hala bazı dezavantajları var. Şimdilik, dünyadaki çoğu hükümet kripto para birimleri için iyi düşünülmüş yasalar ve düzenlemeler yayınlamadı. Sonuç olarak, Bitcoin yasa dışı değil, ancak% 100 yasal da değil. Finlandiya gibi bazı ülkeler, kripto para birimi vergileri eklemeyi düşünüyor çünkü onları madencilikte büyük miktarda elektrik kullanıyor.

Ayrıca, hükümetlerin kararları ve görüşleri, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatını büyük ölçüde etkiliyor gibi görünüyor. Kripto piyasasının bugünlerde oldukça değişken olduğunu söylemek güvenlidir. Kripto paraların değerini olumsuz etkileyen bir diğer şey ise hacklenmiş borsa piyasalarıdır. Bir borsa piyasası saldırıya uğradığında, Bitcoin sistemine dokunulmadan kalır, ancak birisinin tanınmış bir platformdan büyük miktarda Bitcoin’i soymayı başarması, piyasada kargaşaya neden olur ve ani fiyat düşüşlerine yol açar.

Değişken piyasa, büyük karlar elde etmek isteyen çok sayıda yatırımcıyı cezbetti, ancak aynı zamanda işletmelerin Bitcoin’i bir ödeme şekli olarak benimseme konusunda utangaç olmasına neden oldu. Ayrıca, birçok kişi Bitcoin’i duymuş olsa da, onun ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlayan çok az kişi var.

Gördüğünüz gibi, Bitcoin’in ve diğer herhangi bir kripto para biriminin gücü kullanıcılarında yatmaktadır. Ne kadar çok insan onu madencilik yapıp kullanırsa, pazar o kadar istikrarlı hale gelecek ve işletmeler bu ödeme şeklini benimsemeye ve hatta ona yatırım yapmaya teşvik edilecek. Umarım bu kılavuz, Bitcoin ve kripto para birimi kavramları hakkında temel bir anlayış edinmenize yardımcı olmuştur.