• YARIM ALTIN
  1.629,00
  % 0,85
 • AMERIKAN DOLARI
  8,7685
  % 0,34
 • € EURO
  10,4485
  % 0,75
 • £ POUND
  12,2073
  % 1,17
 • ¥ YUAN
  1,3566
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,1199
  % -0,14
 • BITCOIN/TL
  285869,117
  % -5,84
 • BIST 100
  1.398,52
  % 0,54

Crypto 101: Dash kripto para birimi nedir?

Crypto 101: Dash kripto para birimi nedir?

Bitcoin’in başarısı, kripto para birimi endüstrisinin hızlı bir şekilde büyümesine neden oldu ve şu anda yatırımlar 112 milyar doların üzerinde bir yerde, bu yılın devam eden ayı piyasası düşünüldüğünde bile çok fazla.

Blockchain teknolojisi Bitcoin tarafından uygulanan merkezi olmayan para atılan ilk adımdı ama ilk öylesine doğal oldu, oldu ve hala geliştirilmesi için bir oda var.

Aşağıda, Dash kripto para biriminin ne olduğunu ve bu umut verici Bitcoin alternatifinin nasıl çalıştığını ayrıntılı olarak tartışacağız.

Dash kripto para birimi nedir?

Bitcoin’in çözemediği bir şey varsa o da özel ve anonim işlemlerdir. Bu nedenle Anonymous Cryptocurrencies adı verilen yeni bir tür kripto para birimleri ortaya çıktı ve Dash bunlardan biri.

Dash kendisini merkezi olmayan eşler arası elektronik nakit olarak tanımlıyor. Kripto para birimi, gizlilik ve daha hızlı işlemler dahil olmak üzere eklenen yeni özelliklerle Bitcoin’in temel koduna dayanmaktadır.

Dash, kendi blok zinciri ve cüzdan altyapısına dayanır ve tıpkı Bitcoin gibi, açık kaynaklıdır. Bununla birlikte, Bitcoin ile karşılaştırıldığında, Dash ihmal edilebilir işlem ücretleri olarak.

Yukarıda bahsettiğim gibi, Bitcoin’in işlem hızları çok yüksek ve kesinlikle normal işlem amaçları için ideal değil.

Yukarıda gösterilen grafiğe bakarsanız, mümkün olan en düşük işlem ücretini ödediğinizde bile işlemin gerçekleşmesi için ortalama 13 dakika beklemeniz gerektiğini görebilirsiniz.

Geliştirici Evan Duffield, 2010 yılında Bitcoin ile karşılaştı ve teknolojinin potansiyelini fark ederken, gizlilik eksikliğini ve yavaş işlem hızlarını fark etti.

Bitcoin’in nasıl geliştirileceğine dair fikirleri yoktu, ancak bunları uygulamak, çekirdeğin kodunu değiştirmek anlamına gelirdi, bu Bitcoin çekirdek üyelerinin asla izin vermeyeceği bir şeydi.

Bu nedenle 18 Ocak 2014 tarihinde Core kodunu kullanarak kendi kripto para birimini oluşturmaya karar verdi. Başlangıçta Dash, Xcoin olarak adlandırıldı ve daha sonra DarkCoin’e dönüştü ve sonunda “Digital Cash” in kısaltması olan Dash olarak yeniden markalandı.

Instamine tartışması
Dash piyasaya sürüldüğünde, ilk iki günde 1,9 milyon madeni para çıkarıldı ve bu, şimdiye kadar çıkarılan toplam arzın yaklaşık% 10’unu oluşturuyor.

Evan Duffield, bunun, madencilik zorluğunu değiştiren Dash oluşturmak için Litecoin kodunun çatallanması sırasında oluşan bir hata nedeniyle gerçekleştiğini söyledi.

Sorun hemen ele alındı ​​ve Duffield iki olası çözüm buldu: madeni parayı yeniden başlatmak veya ilk dağıtımı daha geniş hale getirmek için bir “airdrop” gerçekleştirmek.

Bununla birlikte, topluluk her iki öneriye de ezici bir çoğunlukla karşı çıktı ve mayınlı madeni paraların çoğu daha sonra düşük fiyatlarla borsalarda dağıtıldı.

Dash jeton arzı ve piyasa değeri


Dash, toplam 18 milyon jeton arzına sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Dash’in mevcut dolaşımdaki arzı 8,5 milyon jetonun biraz altında ve uzak 2300 yılında 18 milyona ulaşması bekleniyor.

Dash’in başlıca özellikleri

Bir kripto para birimini gerçekten anlamanın bir yolu, onu öne çıkaran özelliklere bakmaktır. Sonuç olarak Dash’in en önemli özelliklerini görelim.
Ana düğümler
Genel olarak, blockchain teknolojisi üç tür düğüm kullanır: normal düğümler, tam düğümler ve ana düğümler.

Tam düğümler, blok zincirinin gerçek zamanlı tam bir kopyasını içerir (normal düğümlerin yapmadığı bir şey) ve pratik olarak bir P2P ağı üzerinde çalışan sunuculardır. Yalnızca 8’e bağlanabilen normal düğümlere kıyasla 124 farklı düğüme bağlanabilirler.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu düğümler önemli ölçüde bakım ve yönetim gerektirir. Onlar yüzünden, sayıları olması gerektiği kadar arttırılmamış, bu da daha uzun blok yayılma sürelerine yol açmaktadır.

Madenciler için daha hızlı blok yayılımı gereklidir ve Dash, tam düğüm sayısını artırmak için üstün bir yaratıcı sistem geliştirdi. Dash teknik incelemesine göre :

“Bu düğümler, ağın sağlığı için çok önemlidir. Müşterilere, mesajların ağ boyunca senkronize edilmesi ve hızlı bir şekilde yayılması yeteneği sağlarlar. Dash Masternode ağı olarak bilinen ikincil bir ağ eklemeyi öneriyoruz. Bu düğümler yüksek kullanılabilirliğe sahip olacak ve Masternode Ödül Programına katılmak için ağa gerekli düzeyde hizmet sağlayacak. “

Kısaca söylemek gerekirse, masternode’lar tam node’ların tüm yeteneklerine sahiptir, ancak aynı zamanda PrivateSend ve InstantSend gibi ek hizmetler de sağlarlar. Ana düğümler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, lütfen ana düğümler kılavuzumuza göz atın .

Dash ağında bir masternode çalıştırmak için en az 1000 Dash yatırmanız gerekir. Bu tür bir yatırıma ihtiyaç vardır çünkü masternodları ağın çıkarına en iyi şekilde çalışmaya teşvik edecek ve ödüllerini yatırımlarından temettü olarak alacaklar. Aslında Dash, masternodları protokollerine uygulayan ilk kripto para birimidir.

Sonuç olarak, masternodlar, birinci kademe madenci ağının üstünde bir Hizmet Kanıtı algoritmasına dayalı ikinci bir katman ağı oluşturur.

İki katmanlı sistem, Hizmet Kanıtı ve İş Kanıtı fikir birliği algoritmalarının Dash ağında birlikte çalışmasını sağlar.

Çalışan bir masternod, yönetişimden ve ayrıca InstantSend ve PrivateSend dahil olmak üzere çeşitli işlevlerden sorumludur. İlk yatırımın yanı sıra, bir masternod çalıştırmak, özel bir sunucu ve IP adresinin yanı sıra tüm blok zincirini depolamak için bol miktarda boş alan gerektirir. Bir masternod çalıştırmak maliyetli bir çaba olduğu için, düğüm operatörleri genellikle blok ödülünün% 45’i ile ödüllendirilir. % 10, merkezi olmayan bütçe sistemi tarafından Dash ile ilgili projeleri finanse etmek için kullanılır. Yatırım getirisi yaklaşık% 15’tir, bu nedenle bir yıl boyunca bir masternode çalıştırarak yaklaşık 150 DASH kazanacaksınız.

Şu anda 5.000’den biraz fazla masternod var, bu yüzden Dash oldukça merkezi olmayan bir sistemdir ve tek bir kullanıcının işlemleri anonim hale getirmek için yeterli masternodu kontrol etmesini imkansız hale getirir. Ayrıca, böyle bir kontrolün elde edileceğini varsayarsak, gereken devasa yatırım, ağ için çalışmak için yeterli neden olacaktır, ona karşı değil.

Özel Gönder
PrivateSend, masternodlar tarafından gerçekleştirilen işlevlerden biridir ve madeni paraların izlenebilir geçmişini kırmak için kullanıcılar arasında bozuk para takası yaparak değiştirilebilirliği korumak için tasarlanmıştır.

CoinJoin, PrivateSend tarafından kullanılan bir konsantre olduğundan ikincisini anlamak için ilkini analiz etmemiz gerekecek.

CoinJoin, Gregory Maxwell tarafından Bitcoin işlemleri için önerilen bir anonimleştirme yöntemidir. Bu fikre dayanır:

“Bir ödeme yapmak istediğinizde, aynı zamanda bir ödeme yapmak ve birlikte ortak bir ödeme yapmak isteyen başka birini bulun.”

Ortak bir ödemede, girdi ve çıktı tek bir Bitcoin işleminde ilişkilendirilemez. Bu, üçüncü tarafların hiçbirinin işlemin tam akışını bilmemesini sağlar.

CoinJoin yöntemi, Bitcoin işlemlerinin en temel sorunlarından biri olan değiştirilebilirlik eksikliğini çözmek için oluşturuldu. Investopedia’ya göre takas edilebilirlik, “bir malın veya varlığın aynı türden diğer münferit mallar veya varlıklar ile değiştirilebilirliği” olarak tanımlanır.

Öyleyse neyin değiştirilebilir neyin değişmez olduğunu nasıl anlarsınız? Bir arkadaşınızdan 10 dolar ödünç aldığınızı varsayalım. Onlara 10 dolarlık bir fatura daha verebilirsiniz, ancak iki 5 dolarlık banknotu da iade edebilirsiniz. Her iki şekilde de çalışır. Bu senaryoda, doların değiştirilebilir özellikleri vardır.

Öte yandan, bir arkadaşınızın arabasını ödünç alırsanız, ona başka bir araba geri vermek kabul edilemez. Aynı marka ve modelden farklı bir araba iade etseniz bile, bu yine de işe yaramaz. Sonuç olarak, bu örnekte arabalar takas edilemez varlıklardır.

Kripto para dünyasında, değiştirilebilirlik fiziksel varlıklar için olduğu gibi hemen hemen aynı şekilde çalışır. Örneğin, Bitcoin’in defteri herkes tarafından kullanılabilir, bu da herhangi birimizin üzerinde depolanan işlemlerin tüm geçmişini ve ayrıca her işlemin izini görebileceğimiz anlamına gelir.

Bu, bir zamanlar terörizmi finanse etmek veya uyuşturucu satın almak gibi yasa dışı amaçlarla kullanılmış bir Bitcoin’e sahipseniz, bu bilgilerin sonsuza kadar hesap defterinde saklanacağı ve herkes tarafından erişilebilir olacağı anlamına gelir. Bu, Bitcoin’inizi pratik olarak “kirletiyor”.

Belirli Bitcoin borsaları ve hizmet sağlayıcıları için, “bozuk” kripto paraların değeri “temiz” madeni paralardan daha düşük olacaktır. Bu, takas edilebilirliği yok eder ve Bitcoin’in en tartışmalı yönlerinden biridir.

CoinJoin’in birkaç zayıf yönü var ancak Dash, bu yöntemin dijital varlıkları daha esnek hale getirme potansiyelini fark etti ve değiştirilmiş CoinJoin yöntemine dayanan bir madeni para karıştırma hizmeti olan PrivateSend’i uyguladı.

Değişiklikler şunları içerir:

Ana düğümleri kullanma.
Birden fazla masternod ile karıştırılarak zincirleme.
Karışımı yalnızca sabit değerleri kabul edecek şekilde kısıtlama (0.1 DASH, 1 DASH, 10 DASH vb. Gibi). İzin verilen maksimum değer 1000 DASH’dir.
Pasif bir düğüm kullanmak.
Adından da anlaşılacağı gibi, PrivateSend, birkaç kullanıcıdan birden çok özdeş çıktı ekleyerek ve ardından bunları birden çok çıktıya göndererek işlemlerin özel olmasını sağlar. Bu, işlem akışını izlenemez hale getirir, böylece işlem gizli kalır.

Dash teknik incelemesine göre:

“PrivateSend, bir işlemin birden fazla taraf tarafından oluşturulabileceği ve daha sonra ayrılamayacakları bir şekilde fonları bir araya getirmek için birden fazla tarafa yapılabileceği gerçeğini kullanıyor. Tüm PrivateSend işlemlerinin kullanıcıların kendilerine ödeme yapması için ayarlandığı göz önüne alındığında, sistem hırsızlığa karşı oldukça güvenlidir ve kullanıcıların paraları her zaman güvende kalır. Şu anda PrivateSend’i kullanmak için en az üç katılımcı gerekiyor. “

Yukarıdaki resimde görebileceğiniz gibi, 3 kullanıcı karıştırılmak üzere paralarını gönderdiler. Ardından, kullanıcılar rastgele sıralanan yeni çıktıları kullanarak kendilerini geri ödeyecekler.

Yukarıda bahsettiğimiz ortak mezhepler (0.01 DASH, 0.1 DASH, 1 DASH vb. 1000’e kadar DASH), anonimliği sağlamak için birlikte karıştırılabilen ortak mezheplerdir.

PrivateSend, oturum başına 1000 DASH ile sınırlıdır, bu nedenle daha büyük işlemlerin gerçekleştirilmesi gerektiğinde birden çok oturum kullanır. PrivateSend, kullanıcı deneyimini basitleştirmek ve saldırıların zamanlamasının zor olduğundan emin olmak için pasif bir düğümde çalışır.

Ayrıca, her PrivateSend oturumunun üç istemciyle sınırlı olduğunu da bilmelisiniz, bu da her kullanıcının bir işlemi takip etme şansı 3’te 1 olduğu anlamına gelir. İşlemleri daha fazla anonimleştirmek için fonlar birden fazla ana düğüm aracılığıyla gönderilir.

Anında Gönder


Anonim işlemler sunmanın yanı sıra, DASH ayrıca yüksek işlem hızına sahiptir.

Daha hızlı işlem ihtiyacı, Bitcoin’in yavaş işlem süresinden kaynaklandı. Her şeyden önce, bir Bitcoin işleminin nasıl çalıştığını inceleyelim.

Örneğin Alice, Bob’a 1 BTC göndermek istiyor. Bu, madencilere gönderilen işlemi gerçekleştirme niyetini belirten bir mesaj oluşturur. Ardından, madenciler işlemi onaylar ve ayrıntılarını bloklara ekler ve Bob sonunda 1 BTC’sini alır.

Madencilerin işlemi doğrulaması gerekiyor çünkü bunu yapanın gerçekten Alice olduğundan emin olmalı ve aynı zamanda çifte harcamayı önlemelidir.

Çift harcama, aynı parayı aynı anda birden fazla işlemde kullanmak anlamına gelir. Madenciler bunun olmasını, bir blok zincir işleminde olduğu gibi, yalnızca madenciler işlemleri çıkardıkları bloklara eklediğinde gerçekleşir.

Dash, çift harcama sorununu da çözdü, ancak InstantSend’i kullanarak neredeyse anında işlem gerçekleştirmeyi de başardı. Bu işlev şu şekilde çalışır:

Dash’ta çıkarılan her blok için, madenci bloğun karmasını gönderir ve bu daha sonra 10 ana moddan oluşan bir çoğunluk seçmek için kullanılır.

Seçildiği andan itibaren ve bir sonraki blok çıkarılıncaya kadar (yaklaşık 2,5 dakika), çekirdek, Dash ağının “Anında Gönderme yetkisi” olur. Alice’in Bob 1 DASH’i InstantSend aracılığıyla göndermek istediğini varsayarsak, seçilen çekirdek işlemin girişlerinde kilitlenecek ve girdi ayrıntılarını iletecektir.

Kilitleme, çift harcamayı önler. Alice, Charlie’ye aynı 1 DASH’ı göndermek ve çift harcama başlatmak isterse, girişler zaten yayınlanmış olduğundan ağ işlemi reddedecektir.

Hem gönderen hem de alıcı, işlemin başarıyla gerçekleştirildiğini garanti eden bir saniye içinde işlemin 5 onayını alır.

Dash nereden alınır?


Dash, gelecek vaat eden bir kripto para birimi olduğundan, satın almanıza izin veren epeyce hizmet ve borsa vardır. En popüler olanlardan bazıları:

Changelly
Binance
Bittrex
Gate.io
Bitfinex
KuCoin

Tüm bu borsalar DASH / BTC çiftini destekler ve kullanmaya karar verdiğiniz hizmete bağlı olarak DASH / ETH, DASH / USD ve DASH / USDT gibi başka çiftler de olabilir.

DASH satın almayı planlıyorsanız, paralarınızı saklamak için bir cüzdana da ihtiyacınız olacak.

Dash cüzdanlar

DASH jetonlarını saklamak için kullanabileceğiniz en popüler mobil, masaüstü ve donanım cüzdanlarından bazıları.

Dash mobil cüzdanlar
Dash Cüzdanı (Android)
Coinomi (Android)
Jaxx (Android | iOS)


Dash masaüstü cüzdanları
Dash Core (Windows, Linux ve Mac OS X için resmi Dash cüzdanı mevcuttur)
Jaxx (Windows, Linux, Mac OS X)
Çıkış (Windows 64 bit, Linux, Mac OS X)

Dash donanım cüzdanları
Ledger Nano S
Trezor
KeepKey