• YARIM ALTIN
  1.633,00
  % 1,04
 • AMERIKAN DOLARI
  8,7723
  % 0,39
 • € EURO
  10,4599
  % 0,86
 • £ POUND
  12,2186
  % 1,24
 • ¥ YUAN
  1,3564
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,1201
  % 0,02
 • BITCOIN/TL
  288051,578
  % -5,09
 • BIST 100
  1.397,43
  % 0,46

Crypto 101: EOS kripto para birimi nedir?

Crypto 101: EOS kripto para birimi nedir?

Yüksek teknoloji ve finans endüstrileri, kripto para birimlerinin ve blok zinciri teknolojilerinin önemli etkisini hissetmeye başlıyor . EOS.IO blockchain platformu, 2017 ortalarında Hong Kong merkezli block.one şirketi tarafından piyasaya sürüldü ve kısa sürede adını duyurdu.

EOS.IO, geliştiricilerin blok zinciri tabanlı uygulamalar, özellikle merkezi olmayan uygulamalar (dApps) ve akıllı sözleşmeler oluşturmasına olanak tanır . EOS, 4 milyar doları aşan piyasa değeri ile (bu yazının yazıldığı sırada), ilk 10 kripto para biriminde istikrarlı bir yer kazandı.

Bu rakamlar tek başına dikkat çekmek için yeterlidir, bu yüzden EOS’un ne olduğunu merak ediyorsanız, bu blockchain tabanlı platformun tüm detaylarını aşağıda tartışacağız.

EOS nedir?

EOS, merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesine izin verme ana işleve sahip bir blok zinciri platformudur. İşlevsel olarak, Ethereum’a benzer, bu yüzden bazıları ona “Ethereum katili” diyor.

EOS’un gücü, kullanıcı dostu ve tamamen ölçeklenebilir bir dapp platformu sağlamak için kripto para birimlerinin ve blok zinciri teknolojilerinin mevcut en iyi özelliklerini kullanmaya odaklandığı gerçeğinden geliyor. Dapp geliştirme, kullanıcılara işletim sistemi benzeri bir işlev ve hizmet koleksiyonu sunarak basitleştirilmiştir.

EOS nasıl çalışır?

EOS’un arkasındaki ana fikir, saniyede binlerce işlemi bile idare edebilen ve aynı zamanda dapp’leri geliştirmek için pratik ve işlevsel bir yol sağlayan bir blok zinciri platformu oluşturmaktır.

EOS, sunucu barındırma, kimlik doğrulama ve bulut depolama dahil olmak üzere eksiksiz bir hizmet yelpazesi sunarak merkezi olmayan uygulamalar için tam teşekküllü bir işletim sistemi olmak istiyor.

Doğrulama

EOS ağı, kullanıcılara kapsamlı bir kimlik doğrulama sistemi sağlar. Kullanıcı hesapları, çeşitli izin seviyeleriyle ve yerel olarak güvenli kullanıcı verileriyle birlikte gelir. Kullanıcı verilerini blockchain dışındaki yerel bir makinede depolamak ve veritabanı erişimini hesaplar arasında paylaşmak da mümkündür.

Ayrıca sistem, güvenliği ihlal edilmesi durumunda hesabınızı geri yüklemek için çeşitli kurtarma yöntemleriyle donatılmıştır.

Bulut depolama

EOS sistemi, geliştiricilerin bu özellikleri kullanarak uygulamalar oluşturmasına ve dağıtmasına olanak tanıyan sunucu barındırma ve bulut depolamayı içerir.

Geliştiriciler, bant genişliği ve depolama için kullanım analizlerine doğrudan platform üzerinden erişebilir ve uygulamaları için sınırlar belirleyebilir. Bu hizmetler için tokenlar stake edilerek ödenebilir.

Ölçeklenebilirlik

Bitcoin , Ethereum ve diğer yaygın blok zincirleri, devlet üzerinde fikir birliğine dayanır. Bu, ağdaki tüm bilgisayarların tüm blok zincirinin mevcut durumunu her an kontrol edebileceği anlamına gelir. Bu, işlemlerin onaylanmasını ve dolandırıcılığın önlenmesini mümkün kılar.

Bu durumda, blok zinciri, sistemin durumunun bir grafiğidir. Blok zincirine yeni bir blok eklendiğinde, ağdaki düğümler bloktan her işlemi alır ve bu işlemlere bağlı her adresin durumunu günceller.

EOS, olaylar üzerinde fikir birliğine dayanır. Bu, devlete değil, işlemlere daha çok odaklandığı anlamına gelir. Düğümler, herhangi bir anda tüm ağın durumunu kontrol etmek yerine, ağ durumunu izlemek için şimdiye kadar meydana gelen olay serisini doğrular.

Sistem, yeniden başlatma sırasında işlem geçmişini tamamen yeniden onaylamak için daha fazla zamana ihtiyaç duyarken, çalışırken önemli ölçüde daha yüksek işlem hacmini kaldırabilir.

Başka bir deyişle, EOS ağı, tek bir makinede kapıdan saniyede bir milyon işleme ölçeklenebilir. Teorik olarak, birden fazla makine arasında paralel olarak sonsuz ölçeklendirme mümkündür.

Uygulamaları kullanmak ücretsiz

EOS platformunda geliştirilen uygulamalar, blok zinciri üzerinden görevleri gerçekleştirmek ve işlemleri göndermek için son kullanıcıların mikro ödemelerini gerektirmez. Bununla birlikte, bireysel uygulama geliştiricileri, kullanıcıların işlem ücretlerini nasıl ödeyeceğine karar vererek kendilerinin ve şirketlerin kendi para kazanma stratejilerini oluşturmalarına olanak tanır.

Topluluk sorunlarını giderme

EOS sistemi, hangi işlemlerin onaylandığına, bir uygulamanın düzgün çalışıp çalışmadığına ve hem bireysel uygulamaların hem de sistemin kendisinin kaynak kodundaki değişikliklere oy veren blok üreticilerine dayanan bir yönetişim modeli sunar. Bu, topluluğun sistemdeki yükseltmeye, eski sürüme geçmeye ve hataları gidermeye aktif olarak katılabileceği anlamına gelir.

Yüksek performans

Sistem, her bloğu (her 0,5 saniyede bir üretir) sıralı döngülere bölerek gecikmeyi azaltmak ve performansı optimize etmek için tasarlanmıştır. Döngüler, döngü içinde paralel olarak çalışan ipliklerden oluşur. Bu tür bir yapılanma, kullanıcıların tek bloklar içinde ve ayrıca bloklar arasında işlemleri göndermesine ve yanıtlamasına olanak tanır. Teorik alt sınır, ağ üzerinden mesaj iletim süresine indirilen yanıt süresine getirilir.

EOS ekibi ve yol haritası

Bu yazının başında da belirtildiği gibi, EOS projesini yaratan şirket Block.one’dur. Kurucuları, aynı zamanda Steemit ve Bitshares’in de kurucu ortağı olan Brendan Bloomer ve Dan Larimer’dir.

EOS Dawn 1.0, 14 Eylül 2017’de piyasaya sürüldü. Blok zincirler arası iletişim ve kaynak izleme, 4 Aralık 2017’de Dawn 2.0 tarafından getirildi. EOS projesinin resmi lansmanı olan Dawn 3.0, Nisan 2018’de gerçekleşti.

EOS ağı şu anda 100’den fazla dapp barındırıyor. Günlük yaklaşık 5.700 aktif kullanıcıya sahip ağdaki en aktif dapp olan PRA CandyBox ile kullanıcı etkinliği biraz düşük .

Bu sayı düşük görünse de, Ethereum’un en aktif dapp’inden, şu anda yaklaşık 1.200 günlük aktif kullanıcısı olan IDEX merkezi olmayan borsasından önemli ölçüde daha yüksektir .

EOS tartışması

EOS, pek çok kişinin kullandığı Delegated Proof-of-Stake fikir birliği mekanizması nedeniyle projenin yoğun bir şekilde merkezileştirildiğini söylediği için , yalnızca 21 Blok Üreticisinin işlemleri doğruladığı için çok fazla eleştiri aldı .

Ayrıca, şu ana kadar EOS ağında keşfedilen epeyce hata var. Platformun ana ağı açıldığında, projenin 4 milyar dolarlık ICO’sunu göz önünde bulundurarak bunun nasıl olabileceğini merak eden birçok insanı şaşırtan bazı kritik güvenlik açıkları ortaya çıktı. Lansmandan sonra bile yeni hatalar keşfedildi.

EOS jetonu ve ticaret

EOS token satışı, 26 Haziran 2017’den itibaren 350 dağıtım dönemiyle tüm bir yıl sürdü. Her dönemin sonunda, o dönem için tahsis edilen toplam token sayısı, katkıda bulundukları ETH miktarının toplam katkı miktarına bölünmesiyle katılımcılara verildi.

Yıl boyunca süren ICO sırasında proje 4 milyar dolar toplamayı başardı. Çoğu büyük borsa, bu süre zarfında EOS tokenlerini listeledi, bu nedenle fiyat öncelikle piyasa tarafından belirlendi.

EOS jetonunun belirli bir işlevi yoktur ve yalnızca EOS platformunda dapp’ler oluşturan geliştiriciler tarafından kendi özel uygulama jetonlarını oluşturmak için kullanılır.

ICO sona erdiğinde, EOS fiyatı önemli ölçüde 4,85 dolardan 0,50 dolara düştü. O zamandan beri, madeni paranın fiyatı, platformun ana ağının 5 dolar civarında olan mevcut fiyatına sunulduğu Nisan 2018’de ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 21,46 dolar arasında dalgalandı.

Artık ana ağ çalışır durumda olduğuna göre, madeni paranın fiyatını etkileyen en büyük faktör EOS dapp kullanımı olmaya devam ediyor. Platformda daha fazla dapp geliştirildikçe ve kullanıcıları cezbettikçe, EOS’un fiyatı tekrar yükselmeye başlayabilir.

EOS nasıl satın alınır

Bugünlerde EOS’u listeleyen epeyce kripto borsası var. Binance bizim en iyi tavsiyemizdir ve EOS coin satın almak için BTC, ETH veya USDT kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, Bitfinex, OKEx, Kraken, Huobi, Changelly ve diğerleri gibi birçok başka seçenek var.

En iyi EOS cüzdanları

Biraz EOS jetonu satın aldığınızda, bunları saklamak için güvenilir bir cüzdana da ihtiyacınız olacak. Aralarından seçim yapabileceğiniz topluluk tarafından oluşturulmuş birkaç cüzdan var.

En popüler olanı, tokenlerinizi saklamayı ve Blok Üreticileri için oy vermeyi kolaylaştıran kullanıcı dostu bir kullanıcı arayüzüyle birlikte gelen Greymass cüzdanıdır . Simpleos , kullanımı son derece kolay olan ve acemi kullanıcılar için mükemmel olan, topluluk tarafından büyük beğeni toplayan bir başka mükemmel EOS cüzdanıdır .

Teknoloji meraklısı kullanıcılar , blok zincirinde bulunan Komut Satırı Arayüzü (CLI) cüzdanını kullanma olanağına da sahiptir . Block.one tarafından sağlanan açık kaynaklı bir cüzdandır, bu yüzden kesinlikle en güvenli seçenektir.

Sonuç
EOS, yol boyunca birkaç hıçkırık yaşadı ve özellikle platformun hataları söz konusu olduğunda bazı tartışmalara yol açtı. Alt düzey uygulamaya rağmen, platform dapp ekosistemine bazı yenilikçi teknolojiler getiriyor ve 4 milyar dolarlık bütçe, EOS’un planlarını gerçekleştirmesi için gereken maliyetleri karşılamalı.

Şimdiye kadar EOS iyi performans gösteriyor gibi görünüyor, ancak önümüzdeki birkaç yıl platformun kendisini dapp pazarına yerleştirmesi için kritik olacak. Her iki durumda da, dapp geliştirmede devrim yaratma potansiyeline sahip önemli bir dijital varlık olduğunu güvenle söyleyebiliriz ve büyümesini izlemek ilginç olacaktır.