• YARIM ALTIN
  1.632,00
  % 0,97
 • AMERIKAN DOLARI
  8,7726
  % 0,40
 • € EURO
  10,4589
  % 0,85
 • £ POUND
  12,2142
  % 1,23
 • ¥ YUAN
  1,3569
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,1200
  % -0,02
 • BITCOIN/TL
  287703,105
  % -5,08
 • BIST 100
  1.398,52
  % 0,54

Crypto 101: IOTA (MIOTA) kripto para birimi nedir?

Crypto 101: IOTA (MIOTA) kripto para birimi nedir?

IOTA, Nesnelerin İnterneti Uygulamasının kısaltmasıdır ve bu kripto teknolojisi, Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları arasındaki işlemleri güçlendiren şeydir.

IOTA , blok ve zinciri ortadan kaldırarak işlem ücretleri ve ölçeklenebilirlik gibi blockchain teknolojilerinin en önemli sorunlarından bazıları için çözümler buldu . IOTA defterine bir işlem göndermeden önce önceki iki işlem doğrulanmalıdır. Bu doğrulama prosedürü, ağı korumak için merkezi bir deftere veya madencilere ihtiyaç duymaz.

Mutabakat, ağa bağlı cihazlar birbirleri için işlemleri doğruladığından, işlemler arasındaki bağlantılar ağı aracılığıyla oluşturulur. Bu tür doğrulama, kriptografide Yönlendirilmiş Asiklik Grafik (DAG) olarak bilinir. Ancak, IOTA’nın geliştiricileri buna Tangle adını verdiler.

Tangle’ın bilgi işlem gücü ağla birlikte büyüyor ve bu nedenle IOTA hızlı ama aynı zamanda ücretsiz işlemler sağlıyor. Ağ, mikro ödemelerin yanı sıra makineler arasındaki ödemeleri işlemek için tasarlanmıştır.

IOTA kripto para birimi nedir ve nasıl çalışır?


Şirketler, kameralar ve sensörler gibi her türlü izleme cihazını yarattığından, Nesnelerin İnterneti hızla genişleyen bir teknolojidir. En son istatistikler , 2018’de 23 milyardan fazla IoT cihazı olduğunu ve gelecekteki büyümenin hızlı bir şekilde geliştiğini gösteriyor.

IOTA, makineden makineye (M2M) işlemler için tam teşekküllü bir platform olmayı planlıyor. Kurucularının IoT endüstrisinde daha önce deneyimleri var ve IoT cihazlarının tam potansiyelinde çalışması için IoT cihazlarının kaynakları verimli bir şekilde paylaşması ve tahsis etmesi gerektiğine inanıyorlar.

Bu vizyon, IoT cihazlarının ihtiyaç duyduklarında daha fazla elektrik, depolama, bant genişliği veya veri satın alabilmesi ve ihtiyaç duyulmadığında bu kaynaklardan herhangi birini satabilmesi gerektiği anlamına geliyor.

Bununla birlikte, küçük bir ağda bile, yukarıda açıklanan işlevsellik, cihazların iletişim kurmasına ve kaynakları değiştirmesine izin vermek için saniyede düzinelerce işlem gerektirecektir. Bu nedenle IOTA’nın geliştiricileri, blockchain teknolojisinin IoT uygulamaları için uygun olduğunu düşünmüyor.

IOTA ölçeklenebilirlik sorununu nasıl çözdü?


Ölçeklenebilirlik, blockchain ağlarının ana sorunlarından biridir ve madencilerin işlemler için aldıkları ücretler de başka bir sorundur. IOTA, platformlarının milyarlarca IoT cihazı tarafından kullanılabilmesi için bu iki sorunu da gidermeyi planlıyor.

Tam uygulamada, IOTA milyarlarca işlem yapan düğüme sahip olacaktır, bu nedenle ağın işlem gücü düğümleriyle birlikte artacak şekilde tasarlanması gerekiyordu. Bu nedenle, IOTA’nın kurucuları, yeni bir işlem gönderen cihazların ağdaki diğer iki işlemi doğrulaması gereken bir fikir birliği oluşturma sistemi olan The Tangle’ı yarattı. Her doğrulama için, doğrulama cihazı , gerekli iki işlemi Tangle’a bağlayan küçük bir Çalışma Kanıtı gerçekleştirir .

Tangle, bir doğrulama ağı aracılığıyla fikir birliğine varır ve her işlem, daha önce doğruladığı iki işlemle bağlantılıdır ve sonunda, onu doğrulayan gelecekteki işlemlerle bağlantılı hale gelir. Bu yeni teknoloji, ağ merkezi bir blok zincirine bağlı olmadığından ölçeklenebilirlik sorununu ortadan kaldırır.

Ağa katılan her yeni cihaz, bir işlem gönderdikten sonra bilgi işlem gücünü sağlar. Tangle aynı zamanda blok madenciliğini de kaldırmıştır ve ağ oluşturulduğunda tüm IOTA coinleri üretilmiştir.

IOTA işlem ücretlerini nasıl ortadan kaldırır?


IOTA ağında bir işlem gerçekleştirmek için, aygıtın bilgi işlem gücü sağlaması gerekecektir, bu nedenle ağı kullanmanın maliyeti yalnızca diğer iki işlemi doğrulamak için gereken elektrik kadar yüksektir.

Tangle, IOTA’nın sıfır ücretle çalışmasını mümkün kılarak ağı blockchain tabanlı ağlardan daha da dağıtılmış hale getiriyor. Blockchain teknolojisi, ağı madenciler arasında dağıtır, ancak Tangle ile ağ tüm bağlı düğümler arasında dağıtılır.

IoT cihazlarına düzgün hizmet vermek, ücretleri ortadan kaldırmak IOTA için çok önemliydi. Bağlı cihazlar genellikle çok sayıda işlem gerçekleştirir, bu nedenle bu küçük işlemlerden ücret almak, mikro ödemeleri pratik hale getirmez.

% 34 saldırı ve Koordinatör
Blok zinciri teknolojisinde, ağın bilgi işlem gücünün% 51’ini tek bir taraf kontrol ediyorsa, bir blok zinciri ağı savunmasızdır. Bu senaryoda, kötü niyetli bir tarafın yanlış işlemler oluşturması ve doğrulaması teorik olarak mümkündür. Öte yandan, IOTA fikir birliğine varmak için Tangle kullanıyor ve teorik olarak, bir tarafın ağın bilgi işlem gücünün% 34’ünden (1 / 3’ünden fazla) üzerinde kontrol sahibi olması durumunda.

Bununla birlikte, IOTA Tangle’a karşı% 34’lük bir saldırıyı başarılı bir şekilde uygulamak hala çok zordur çünkü bu aynı zamanda oldukça karmaşık bir ağdır ve% 34 avantajından yararlanmak için çekirdeğinin derinliklerine inmeniz gerekecektir.

Böyle bir saldırının IOTA’nın şimdiki gibi erken aşamalarında uygulanması daha kolaydır. Ağ hala küçük olduğundan bir saldırgan, ağın% 34’ü üzerinde denetim sağlamak için daha kolay bir zamana sahip olabilir. Bununla birlikte, IOTA erken uygulamasında bunun olmasını önlemek için bir Koordinatör kullanıyor.

Bu yalnızca ağın erken aşamalarında kullanılacak bir önlemdir ve ağ yeterli boyuta ulaştığında Koordinatör ortadan kaldırılacaktır. Öyle olsa bile, şimdilik bu, ağın ve ilgili para biriminin merkezileştirildiği ve yatırım yapmayı planlıyorsanız, IOTA Vakfı’na güvenmeniz gerektiği anlamına geliyor.

IOTA’nın tescilli teknolojileri


IOTA ekibi, platformu geliştirmek için yeni teknolojiler geliştirdi. Başlangıçta IOTA, anahtarlar ve çalışma kanıtı oluşturmak için kendi hash işlevi olan Curl’i kullandı. O zamandan beri, iş kanıtı hashing’i klasik bir SHA-3 protokolüne dönüştü, ancak tescilli Curl hashing işlevi hala ağdaki diğer uygulamalar için kullanılıyor.

Ayrıca, IOTa, ikili yerine üçlü mantığa dayanır ve teorik olarak verimliliği ve genel hesaplama gücünü artırabilen üç durumlu işlemcileri kullanır.

IOTA ekibi ve ilerleme


IOTA, 2015 yılında bir kitle satışıyla piyasaya sürüldü. Platformun geliştirilmesinden ve desteklenmesinden kar amacı gütmeyen bir Alman olan IOTA Vakfı sorumludur. Vakıf, yönetim kurulu eş başkanı olarak David Sønstebø ve Dominik Schiener tarafından yönetiliyor.

50’den fazla üyeden oluşan liderlik ekibi ayrıca Fujitsu Orta Avrupa Başkanı, Nxt’in kurucusu ve Volkswagen Dijital Baş Sorumlusu gibi diğer birçok deneyimli üyeyi de içeriyor.

2017’nin sonunda ekip, veri akışlarının depolanmasına ve satılmasına izin vermek için IOTA teknolojisine dayanan Data Marketplace’i piyasaya sürdü. Ağa katılan Bosch ve Accenture gibi birkaç tanınmış şirket zaten var.

Ayrıca ekip, Avrupa ve dünyanın diğer bölgeleri için akıllı şehir teknolojisi üzerinde çalışmaya başladı.

M2M ödemeler sektöründeki rekabete gelince, IOTA şimdilik oldukça yalnız. Waltonchain ve Vechain gibi IoT ile ilgili diğer projeler var, ancak bunlar çoğunlukla tedarik zinciri endüstrisiyle sınırlıyken, IOTA da otomotiv, e-sağlık ve akıllı enerjiye odaklanıyor.

IOTA endişeleri ve zayıflıkları


IOTA çok sayıda yeni teknoloji kullandığından, çeşitli teknoloji uzmanları, uygulamanın zayıflıklardan veya kusurlardan yoksun olmasının neredeyse imkansız olduğunu düşünerek platformun uygulanabilirliğini sorguluyor. Diğer bir deyişle, IOTA’nın teknolojisi, ölçeklerde nasıl çalışacağını ve saldırılarla nasıl başa çıkacağını bilecek kadar test edilmemiştir.

Test ve meslektaş incelemesinin genel eksikliği en büyük sorun olsa da, geçen yıl MIT ve Boston Üniversitesi yayınladıkları bir makalede Curl hashing işlevindeki kritik güvenlik kusurlarını özetledi . Çoğu kripto uzmanı ve topluluk üyesi, birisi kripto standartlarını yeniden yazmaya çalışırken bundan etkilenmez. SHA-3 karma algoritması 9 yıl boyunca geliştirildi ve uzmanların endişelerinin çoğu, IOTA geliştiricilerinin halihazırda test edilmiş standartları kullanmak yerine kendi şifrelemelerini yazmaya çalıştıkları gerçeğine işaret ediyor.

Öyle olsa bile, yeni teknolojinin her zaman artan sıkıntılar yaşayacağını ve bu ilerleme sağlamak için ödenmesi gereken bir bedel olduğunu unutmayalım.

IOTA nereden alınır


IOTA, Bitfinex ve Binance gibi borsalardan satın alınabilir. Bitfinex Amerika Birleşik Devletleri sakinleri için mevcut olmasa da, bu iki borsa da iyi biliniyor ve güvenilirdir, bu nedenle ABD’de yaşıyorsanız Binance’i denemelisiniz.

IOTA nerede saklanır


Yazılım cüzdanları söz konusu olduğunda, IOTA depolamak için dikkate alınması gereken iki ana seçenek vardır: resmi masaüstü GUI ve Trinity cüzdanı.

Masaüstü GUI IOTA ekibi tarafından desteklenmektedir ve Windows, Linux ve Mac işletim sistemleri üzerinde de kullanılabilir. Bu cüzdanı kullanırken ona tam düğüm veya hafif düğüm olarak erişebilirsiniz. Yalnızca IOTA’yı depolamak ve işlemleri gerçekleştirmek istiyorsanız, hafif düğüm en iyi seçenektir.

Trinity cüzdan, GUI’ye kıyasla daha dostane bir arayüze sahiptir, ancak beta sürümünde olduğu için bazı hatalar meydana gelebilir. Bununla birlikte, cüzdan Windows, Mac ve Linux’ta ve ayrıca iOS ve Android cihazlarda da mevcuttur.