• YARIM ALTIN
  1.629,00
  % 0,85
 • AMERIKAN DOLARI
  8,7681
  % 0,32
 • € EURO
  10,4518
  % 0,78
 • £ POUND
  12,2161
  % 1,23
 • ¥ YUAN
  1,3566
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,1200
  % -0,07
 • BITCOIN/TL
  286325,446
  % -5,78
 • BIST 100
  1.398,52
  % 0,54

Crypto 101: OmiseGo (OMG) kripto para birimi nedir?

Crypto 101: OmiseGo (OMG) kripto para birimi nedir?

OmiseGo, ödeme ağlarını merkezden uzaklaştırmaya ve açık bir finansal sistem oluşturmaya odaklanan akıllı bir sözleşme platformu ve ödeme çözümü kripto para birimidir.


Platform, Ethereum’a dayanmaktadır ve ödeme işlemcileri, ağ geçitleri ve finans kurumları arasındaki temel koordinasyon sorununa bir çözüm geliştirmeyi amaçlayan Proof-of-Stake (PoS) fikir birliğine dayanmaktadır .

OmiseGo (OMG) kripto para birimi nedir?


Platform, bir ERC20 jetonu olan ve halihazırda hareket halinde olan birkaç dinamik proje ile aktif olarak geliştirilmekte olan OMG jetonunu kullanıyor . Şu anda OmiseGo, yeni bir merkezi olmayan değişim (DEX) olan ODEX’i ve ayrıca ikinci katman ölçeklenebilirlik çözümü olan Ethereum için ilk Plazma uygulamasını (bundan sonra daha fazlası) inşa ediyor.

OmiseGo karmaşık bir projedir, bu nedenle tasarımını, teknolojisini ve güncel projelerini ayrıntılı olarak tartışacağız.

OmiseGo’nun kısa tarihi


OmiseGo, Güneydoğu Asya’da saygın bir ödeme işlemcisi olan Omise’nin bağımsız bir uzantısıdır. Omise 2013’te doğdu ve OmiseGo ICO, Temmuz 2017’de 25 milyon dolar toplamayı başardı. OmiseGo’nun sloganı, bankaların ve diğer aracıların hakimiyetlerini yitirdikleri açık, merkezi olmayan ve birlikte çalışabilir bir finans ağının yaratılmasını ifade eden “Bankalı Unbank” dır.

ICO sona erdikten sonra OmiseGo, ODEX, Plazma ve Beyaz Etiket Cüzdan SDK gibi ağın ana bileşenlerini geliştirmek için çok çalıştı.

Omise, OmiseGo piyasaya sürülmeden önce finansal ödeme endüstrisinde zaten kurulmuş olduğundan, platformun bu sektördeki mevcut ilişkilere erişmesine izin verdi ve diğer kripto para birimlerinin çoğunun eksik olduğu ana akıma anlamlı bir şekilde maruz kalmasını sağladı. Ayrıca Omise, örneğin McDonald’s gibi çeşitli önde gelen uluslararası şirketler için ödemeleri halihazırda idare ediyor.

OmiseGo’nun resmi kılavuzunda belirtildiği gibi , bu platformun vizyonu yeni bir merkezi olmayan ödeme sistemi oluşturmaktır:

“OMG ağı aracılığıyla, herkes, ödemeler, havale, maaş bordrosu, B2B ticaret, tedarik zinciri finansmanı, sadakat programı etkinliği, varlık yönetimi dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere gerçek zamanlı, eşler arası finansal işlemler gerçekleştirebilecek ve tamamen merkezi olmayan ve ucuz bir şekilde ve yüksek performanslı ve tamamen merkezi olmayan ticaret dahil diğer isteğe bağlı hizmetler. “

Peki bu platform ve onu güçlendiren tüm teknolojiler tam olarak nasıl çalışıyor?

OmiseGo’nun teknolojileri


Teknolojik olarak konuşursak, mevcut uluslararası finansal sistem hem verimsiz hem de karmaşıktır. OmiseGO, SWIFT, ACH, CHIPS ve FedWire gibi merkezi ağların, tüm katılımcı taraflarca yüksek işlem maliyetleri, durum tespiti ve sözleşme yükümlülükleri olan bir sistem oluşturarak yerine getirdikleri çeşitli işlevler için nasıl çalıştığını kabul eder.

OmiseGo platformu, sansürsüz, güvenli kalarak birden fazla pazarın birbirine bağlanması ve birbiriyle etkileşim kurması için altyapı olarak kullanılacak yüksek düzeyde ölçeklenebilir DEX (ODEX) sayesinde mevcut sistemi yeniden tanımlamak amacıyla geliştirilmektedir. şeffaf ve sıvı.

Platform, güvenli işlem doğrulamasını koruyan Ethereum blok zincirine dayanmaktadır. Ayrıca, Plazma entegrasyonu, blok zincirini teorik olarak sonsuz bir kapasite ile oldukça ölçeklenebilir hale getirecektir.
OmiseGo, kendisine güç veren birden fazla teknolojiye sahip karmaşık bir platformdur, bu nedenle bir bütün olarak anlamak için dört ana bileşenin teknik yönlerini tartışacağız:

ODEX Merkezi Olmayan Değişim Protokolü
Hisse Kanıtı Konsensüsü
Plazma Ağı
Beyaz Etiketli Cüzdan Yazılım SDK’sı
ODEX

Yukarıda bahsettiğim gibi, ODEX’in birden fazla pazar için altyapı görevi görecek benzersiz bir merkezi olmayan borsa olması gerekiyor. 2 ana aşamada kullanıma sunulacak:

Merkezi Sipariş Eşleştirme ve Zincir Üzeri Uzlaştırma
Plazma Zincirinde Sipariş Eşleştirme

Sunumun ilk aşaması, ODEX’i OmiseGo ağının PoS konsensüsü dışında siparişleri uygulayan pazarlar gibi çeşitli yerler için temel haline getirecek. Sonuç olarak, sipariş eşleştirmesi zincir dışı gerçekleştirilecek, ancak tüm kapatılan siparişler bir zincir içi işlem olarak işlenecektir.

ODEX’teki ilk mekanlar merkezi kuruluşlar tarafından işletilecekken, Omise ayrıca dağıtılmış bir doğrulayıcı devlet değil, bir operatör olarak hizmet verecek. Ağ, fikir birliğini ele almak için bir doğrulayıcılar sistemine tam geçiş yaptıktan sonra, operatörler arasındaki gizli anlaşma potansiyeli zamanla azalacaktır.

Ayrıca platform, zincir dışı işlemleri kanıtlanabilir bir zincir içi işleme toplama verimliliğini artırmak için sipariş mutabakatı için toplu sipariş uygulama üzerinde çalışıyor. Halihazırda geliştirilmekte olan bir başka proje, ODEX’e bağlı piyasaların ve borsaların bir tahvil mevduatını keserek kötü davranıştan dolayı cezalandırıldığı tahvil borsalarıdır.

ODEX’in zincir içi sipariş defteri bileşeni aktif olarak araştırılmaktadır, ancak Plazma’da karmaşık durum geçişleri gerektireceğinden, uygulanması kolay bir iş olmayacaktır. İlk sunumda, zincir içi pazar teorik olarak bir çağrı piyasası ve açık artırmaya dayalı bir mekanizmadan oluşacaktır.

PoS Mutabakatı


OmiseGo’nun Proof of Stake Mutabakatı da şu anda geliştirilmektedir. Bu durumda, PoS, yerel OMG tokenini hisseden bir doğrulayıcı ağa dayanır. Diğer PoS sistemlerinde olduğu gibi, iyi davranış işlem ücretlerinde ödüllendirilirken, kötü davranış cezalandırılır. Bununla birlikte, OmiseGo’nun cezası, sert kesme için olduğu gibi, tüm hisseden ziyade geri dönüşler kesildiği için yumuşak kesicidir.

ODEX ve OmiseGo’nun öncüllerinden dolayı, doğrulayıcı stake etme ödülleri herhangi bir para biriminde alınabilir. Getiriler, bir hisseye aynı oranlarda tahsis edilerek, Proof-of-Work (POW) sistemlerinde bulunan ölçek ekonomileri ortadan kaldırılır. İlginç bir şekilde, doğrulayıcıların kök zincir güvenliği için tam bir Ethereum düğümü çalıştırmaları gerekecek, çünkü stake edilmiş tokenlar kök zincirde depolanıyor.

OmiseGo’nun fikir birliği mekanizması, blok zincirinin PoS’sinin merkezinde olacak ve ona verimli ölçeklenebilirlik sağlayacak olan Plazma uygulamasıyla ilgilidir.

Plazma


Plazma, Ethereum tabanlı bir katman iki ölçeklenebilirlik çözümüdür ve OmiseGo, Plazma geliştirmenin öncüleri olan bir Plazma MVP’yi halihazırda tamamlamıştır . Şu anda proje Plazma Nakit geliştirme aşamasındadır.
Plazma, Proof-of-Stake fikir birliğini bütünleştirir ve kök zincir (Ethereum) ile alt zincir (OmiseGo) arasında bir alt / kök zinciri çerçevesi olarak çalışır. Alt zincir teorik olarak sonsuz kapasiteye ölçeklenebilir ve güvenlik ve yerleşim için kök zincirine dayanır.

Plazma, Ethereum’un kurucusu Vitalik Butern ve Lightning Network ortak yaratıcısı Joseph Poon tarafından oluşturuldu. Bu çok karmaşık bir proje, bu yüzden daha fazla öğrenmek istiyorsanız, orijinal makaleyi kontrol etmekten çekinmeyin .

OmiseGo’nun Plasma’nın ilk uygulamasına Tesuji adı verilir ve daha fazla yinelemenin inşa edileceği temel olarak hizmet edecektir. Yol haritası güncellemesinde ana hedefler şu şekilde açıklanmaktadır :

Operatör olarak OmiseGO ile yetki kanıtı (PoA) fikir birliği
Güvenlik için Ethereum’a çıkın
Alt zinciri izlemek için Komut Satırı Arayüzü (CLI)
Atomik takas desteği
ETH ve ERC20 desteği

Bu özelliklerden bazıları, en son güncellemeye göre Aralık 2018’de yeniden dağıtılan ve şu anda Minimum Canlı Plazma (MVP) aşamasında olan test ağında zaten çalışıyor .

eWallet Paketi / Cüzdan Yazılımı SDK


EWallet paketi, bireylerin ve işletmelerin yerel bir defter aracılığıyla kendi dijital cüzdan hizmetlerini çalıştırabilmeleri için tasarlanmıştır. eWallet’in örnekleri, OmiseGo ağının tepesinde, kullanıcıların herhangi bir varlık, kripto ve fiat dahil olmak üzere işlem yapmasına olanak tanıyan birleşik bir katman oluşturacaktır.

Yazılım geliştirme kiti (SDK), blok zincirindeki ODEX’e bağlanacak ve tüm cüzdan sağlayıcıları için standart özellikler oluşturacaktır. Bu katman, uygulamaların en üstte geliştirilmesine izin verecek temel görevi görecek. SDK ile eWallet Ödeme Sağlayıcıları (EPP’ler), ODEX’e bağlanabilir ve OmiseGo blok zincirindeki çeşitli varlık türleri için merkezi olmayan değişimler gerçekleştirebilir.

Cüzdanların bağlanması ve kullanılması daha kolay olduğundan, ODEX gelişmiş likiditeye sahip olacaktır. OmiseGo, tasarımı sayesinde geleneksel sistemlerdeki birden fazla EPP arasındaki koordinasyon sorununu çözmeyi başardı.

Son gelişmeler ve uygulamalar
Plasma’nın ilk Tesuji uygulaması OmiseGo’nun test ağında zaten yayında ancak PoS mekanizmalarını ve ODEX on-chain sipariş kitabını iyileştirmek gibi aktif olarak araştırılan başka projeler de var.

OmiseGo’nun DEX’i ve tamamen ölçeklenebilir PoS blockchain’i hayata geçtiğinde, özellikle ağ birlikte çalışabilirlik için optimize edildiğinden, eski ödeme ağlarının ve borsalarının mevcut durumu önemli ölçüde daha iyi hale gelecektir.

OmiseGo’nun en doğal uygulamalarından bazıları, herhangi bir varlıktaki ödemeler ve havaleler, hızlı yurt içi ve uluslararası ödemeler ve büyük bir kuruluştaki varlıkları izlemek için bir defterdir.

Daha karmaşık projeler arasında, büyük olasılıkla yeni nesil mobil bankacılık çözümleri, merkez bankası para birimlerinin dijital ihracı, konsorsiyumlar veya gruplar için sadakat puanı sistemleri ve yüksek likiditeye sahip birlikte çalışabilir bir varlık pazarı göreceğiz. Dağıtıldıktan sonra, OmiseGo ağı tamamen halka açık bir blockchain ağına geçecektir.

Son sözler
OmiseGo şu anda çığır açan teknolojileri araştırıyor ve iddialı projeler ve özellikler geliştiriyor. Bununla birlikte, bu nedenle ağ yavaş ilerliyor ve bu da birçok orijinal destekçide hayal kırıklığına neden oldu.

Öyle bile olsa, ana şirketin ödeme işleme ağlarındaki deneyimi sayesinde OmiseGo’nun diğer kripto para birimlerine kıyasla bazı benzersiz avantajları olduğunu unutmayalım.