• YARIM ALTIN
  1.629,00
  % 0,85
 • AMERIKAN DOLARI
  8,7733
  % 0,38
 • € EURO
  10,4631
  % 0,88
 • £ POUND
  12,2276
  % 1,32
 • ¥ YUAN
  1,3566
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,1201
  % 0,01
 • BITCOIN/TL
  282039,508
  % -6,91
 • BIST 100
  1.398,52
  % 0,54

Crypto 101: Tron (TRX) kripto para birimi nedir?

Crypto 101: Tron (TRX) kripto para birimi nedir?

Tron, Eylül 2017’deki lansmanından bu yana, en popüler kripto para birimleri arasında hak ettiği yeri kazanmayı başardı.

Tron, blok zinciri tabanlı merkezi olmayan bir uygulama ve akıllı sözleşme platformu olsa da, diğer çoğu kripto para biriminin aksine, odak noktası dijital bir eğlence ekosistemi oluşturmaktır.

Platform, blok zinciri ve eşler arası ağ teknolojisi aracılığıyla içerik paylaşımına izin verecek. Temel amacı, içerik oluşturucuların ve kullanıcıların üçüncü taraflara ihtiyaç duymadan doğrudan bağlantı kurmasına izin vermektir. Bu şekilde, dijital içerik oluşturucular (uygulama geliştiricileri gibi) doğrudan kullanıcılardan gelir elde edebilir.

Tron platformu aracıları ortadan kaldırdığından, bu, içerik oluşturucuların trafik almak için Facebook gibi sitelere daha az güvenmek zorunda kalacağı anlamına gelir, böylece üçüncü taraf sitelerde tıklama ve görüntü almaya gerek kalmaz.

Tron, 2017’nin sonlarında ve 2018’in başlarında değerinde büyük bir artış yaşadı, ancak bu yıl bile , değerindeki diğer kripto paraların çoğuna rağmen% 34’lük etkileyici bir kazançla en iyi performans gösteren kripto para birimlerinden biri gibi görünüyor .

Tron (TRX) kripto para birimi nedir?
Tron, merkezi Singapur’da Justin Sun’ın CEO’su olduğu kar amacı gütmeyen bir grup olan The Tron Foundation tarafından kuruldu. Sun, sohbet uygulaması Peiwo’nun yaratıcısıdır ve Forbes Asia 30’da 30’un altında listelenmiştir. Alibaba’dan Jack Ma tarafından kurulan ünlü Asya işletme fakültesi Hupan Üniversitesi’nden kısa süre önce mezun oldu.

Tron platformu, eğlence, oyun ve sosyal ağlara odaklanan dapp’ler ve akıllı sözleşmeler için blok zinciri tabanlı bir işletim sistemidir. Tron, çevrimiçi bir televizyon platformu ve bir içerik paylaşım ekosistemi gibi birkaç birinci taraf dap üzerinde çalışıyor.

Tron’un arkasındaki teknoloji


Tron’un ICO’su etkileyici miktarda 80 milyon dolar topladı ve deneyimli bir ekip tarafından desteklenen bu proje başından beri umut verdi. Aşağıda, Tron’a güç veren teknolojiyi, nasıl çalıştığını ve sunmayı vaat ettiği çözümleri tartışacağız.

Tron Platform Yapısı
Tron, Javascript tabanlı akıllı sözleşmeleri desteklemek için tasarlanmıştır ve bir Uygulama Blok Zinciri Arayüzüne (ABCI) sahip olacaktır. ABCI, çoğaltma motoru (blok zinciri) ile durum makinesi (uygulama) arasındaki sınırı tanımlar.

Platform ayrıca, tüm ağı, yapısı ve verileriyle birlikte depolamasına izin verecek bir grafik veritabanı kullanacaktır. Bu, hızlı arama ve yol bulma yeteneklerinin yanı sıra hızlı işleme ve platformun, ölçeklenebilirliği korumak için kritik olan güncellemeyi mümkün olduğunca kolaylaştırmasını sağlar.

İçerik Paylaşım Ekosistemi


Tron’un her zaman uyulacak bir dizi temel kuralı vardır. Verileri oluşturan kullanıcılar, bu verilerin tam sahipleri olacaktır. Tron ağına katkıda bulunan tüm katılımcılar, orantılı kar elde etme hakkına sahip olacak ve her tür katkı aynı değer ve zamana sahip olacak.

Tron ekosisteminin bir kullanıcısı yeni içerik oluşturduğunda, doğrudan Tron blok zincirine yüklenebilir. Beğenme veya paylaşma gibi bu içeriğe verilen tüm tepkiler, içerik oluşturucuyu Tron’un para birimi jetonu olan TRX ile ödüllendirecektir.

Pratik olarak Tron, şu anda içerik sağlayıcılarının gelirinin bir bölümünü elde eden Google, Youtube, Spotify, Apple ve benzeri büyük kurumsal aracıları ortadan kaldırmayı planlıyor. Bu, bugünlerde birçok merkezi hizmet sağlayıcı için yaygın görünen sansür, kontrol ve gizlilik sorunlarını ortadan kaldıracaktır.

Tron Sanal Makinesi (TVM)

Tron Sanal Makinesi (TVM), geliştiricilere verimli, güvenli ve ölçeklenebilir özel olarak oluşturulmuş bir blok zinciri sistemi sağlayan, hızlı ve merkezi olmayan şekilde tasarlanmış platformun Turing eksiksiz sanal makinesidir.

TVM, Ethereum’un Sanal Makinesi (EVM) ile uyumlu olacak şekilde tasarlandı; bu, geliştiricilerin mevcut kodlarını derleyip değiştirmesine olanak tanıyarak Ethereum akıllı sözleşmelerinin Tron’a taşınmasını kolaylaştırıyor.

Dapp’ler TVM’de test edildikten sonra, Tron’un ana ağına yüklenecek ve halka açık hale gelmeleri için Tron’un Süper Temsilcileri (SR) düğümlerinin TVM’sinde çalıştırılacaklar.

Ayrıca TVM, gaza dayanan EVM’ye kıyasla bant genişliğini kullanacaktır, bu nedenle akıllı sözleşme işlemleri ve işlemler Tron platformunda ücretsizdir. Ethereum’un akıllı sözleşme platformunda, geliştiricilerin gaz ücretlerini düşürmek için programlarının karmaşıklığını sınırlamaları gerekiyor. Açıkçası, TVM, geliştiricilerin çeşitli görevler ve işlemler için ek maliyetler konusunda endişelenmeden daha karmaşık uygulamaları programlamasına izin verecek.

TRX


TRX, Tron’un ağ para birimidir ve video yayınlamak, kahve satın almak veya satmak gibi çeşitli hizmetler için kazanılabileceği gibi kazanılabilir. TRX, Tron ağı ve ilgili hizmetleri için “takas” para birimi olacak şekilde tasarlanmıştır.

Bunu başarmak için Tron, Tron protokolüne dayalı olarak kendi yerel, bireysel şirket madeni para kullanımını uygulayacak. Tıpkı Ethereum ağının dapp’leri için ERC20 tokenleri yayınlayabileceği gibi, Tron da platformda inşa edilen merkezi olmayan uygulamalar için Tron 20 tokenleri çıkarmayı planlıyor.

TRX, değişim aracı olacak ve içerik oluşturucuların ve kullanıcıların, para birimleri arasında dönüştürme konusunda endişelenmenize gerek kalmadan birbirleriyle etkileşim kurmaları için esnek bir çözüme izin verecek.

UTXO Tasarımı
Tron blok zinciri, iyi bilinen UTXO tabanlı ticaret modeli olan Bitcoin’e ve diğer birçok blok zincirine güvenecek. UTXO Harcanmamış İşlem Çıktısı anlamına gelir. Bir UTXO veritabanında, tam doğrulama düğümleri, bir işlemin geçerli olup olmadığını bulmak için harcanmamış işlem çıktılarını kullanır. UTXO veri tabanının geçerli olabilmesi için bir işlemin tüm girdilerini içermesi gerekir.

Konsensüs Mekanizması


Tron, çok adımlı bir fikir birliği stratejisine dayanır ve son adım, Proof of Stake’e (PoS) benzeyen bir protokol sistemidir .

TRX para birimi, Tron Gücü (TP) kazanmak için kilitlenebilir. TP, kullanıcılara ağdaki oy haklarını ve statülerini artırarak ekosistemde yukarı doğru hareketlilik sağlar. Kullanıcılar, tokenlerinin ne kadar süreyle kilitli kaldığına bağlı olarak TP alacaklar.

Tron yol haritası

Tron yol haritası altı aşamaya ayrılmıştır. Exodus adı verilen Aşama 1 , kullanıcılara verileri yayınlamak, depolamak ve paylaşmak için kullanabilecekleri ücretsiz ve güvenilir bir platform sağlayan nihai veri özgürleştirme hedefine sahiptir.

Odyssey ikinci aşama ve içeriğin güçlendirilmesine odaklanıyor. Ekonomik teşviklerin getirilmesiyle içerik üretimi teşvik edilecektir. Kullanıcılar sistemi oluşturmaya yardımcı olacak ve içerik oluşturma ve paylaşma için adil bir getiri alacaklar.

Büyük Yolculuk , üçüncü aşama kişisel ICO yetenekleriyle ilgilidir ve geliri ölçmek, temettü ödemek ve destekçileri yönetmek gibi kritik konuları ele alacaktır.

Apollo adı verilen dördüncü aşamada , odak noktası değerin serbest dolaşımına geçecek ve Tron ağındaki içerik üreticilerinin kendi tokenlerini (TRON 20 token) oluşturmalarına izin verecek.

Beşinci aşama Star Trek , tamamen trafikten para kazanmakla ilgili. Tron, merkezi olmayan bir çevrimiçi oyun platformu oluşturarak büyüyen küresel oyun pazarından (bu çok fazla Gs!) Yararlanmayı planlıyor. Platform, geliştiricilere tamamen otonom oyun oynamayı destekleyen çevrimiçi oyun platformları oluştururken esneklik sağlayacak, piyasa işlevlerini tahmin edecek ve trafiğe para kazandıracak.

Altıncı aşama ve son aşama Eternity olarak adlandırılıyor ve geliştiricilerin oyun platformlarını Tron aracılığıyla kolayca kurmalarına izin vermeyi planlıyor. Ayrıca, geliştiriciler, kullanıcıların sevdikleri oyunlara yatırım yapmalarına olanak tanıyan oyun geliştirmelerini kitle fonlaması yapabilecekler.

Tron ortaklıkları


Başlangıcından bu yana, Tron platformu çeşitli şirketlerle ortaklık kurdu ve çok uluslu bir bisiklet paylaşım şirketi olan oBike ilkler arasındaydı.

Global Social Chain (GSC) aynı zamanda Tron’un en eski ortakları arasındadır ve 100 milyondan fazla kullanıcısı olan küresel pazar için mobil bir sosyal platformdur.

2018’in başında, Peiwo Uygulaması TRX ile entegre edildi ve Peiwo kullanıcılarının TRX’i bir kripto para cüzdanı ile yatırıp genişletmesine ve sanal hediyeler satın almasına ve bağışlamasına olanak tanıyor.

Gifto , yeni bir evrensel hediye blok zinciri platformudur ve şirket, 20 milyondan fazla kullanıcısı olan canlı akış mobil uygulaması olan “Uplive” ile bağlantılıdır. Tron’un Gifto ile işbirliği, çok sayıda sanal hediye işlemlerini kolaylaştıracak.

Game.com , Ethereum blok zincirindeki ünlü Cryptokitties oyununun başarısını fark etti ve Pet Planet adlı kendi blockchain teknoloji eğlence markasını yaratmak için Tron ile ortaklık kurdu.

BitGuild ve Tron geçen yıl Mart ayında ortaklıklarını duyurdu. BitGuild, geliştiriciler, oyuncular ve oyun içeriği arasındaki ilişkiyi kolaylaştırmak için yeni bir sistem oluşturmayı amaçlayan bir blok zinciri oyun platformudur.

Trip.io ile bir işbirliği BitGuild’den kısa bir süre sonra başladı. Trip.io, türünün ilk örneği olan bir çevrimiçi seyahat blok zinciri projesidir. Hizmet, çevrimiçi seyahat pazarını yeniden tanımlamak için blockchain teknolojisi çözümlerine güveniyor.

Tronix (TRX) nasıl satın alınır


Çeşitli çevrimiçi borsalarda Tronix (TRX) mevcuttur, ancak daha azı fiat para birimini doğrudan TRX’e dönüştürebilir. YoBit, BitFlip ve Coinnest, kullanıcıların USD, EUR veya KRW kullanarak TRX satın almalarını sağlayan borsalardır. Bu borsalar biraz belirsiz olduğundan, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) veya Litecoin (LTC) satın almanızı ve bunu kurulu bir borsadan TRX satın almak için kullanmanızı öneririz.

Bunu yapmanın daha güvenli bir yolu, Coinbase’de bir hesap oluşturmak ve bir kredi veya banka kartı kullanarak veya banka havalesi yoluyla ETH, BTC veya LTC satın almak olabilir. Ardından, paralarınızı TRX’te işlem gören bir borsaya taşıyabilirsiniz. Önerimiz Binance , Cryptopia ve Bittrex.

En iyi Tronix (TRX) cüzdanları


Şaşırtıcı sayıda Tronix (TRX) cüzdanı mevcuttur ve en iyi yanı iyi olanların Tron resmi web sitesinde listelenmesidir . Ve elbette, Ledger Nano S veya Trezor gibi bir donanım cüzdanı gibi daha güvenli bir seçeneği de kullanmayı düşünmelisiniz.

Sonuç
Tron, yol haritasına sadık kalmak için gerekli olan benimsemeyi kazanırsa, Google, Facebook ve Amazon gibi çevrimiçi dünyaya hakim olan büyük şirketleri ve diğer birçok şirketi etkileyecektir.

Belki de bu yüzden Tron önemli miktarda fon toplamayı başardı ve bu yıl en iyi performans gösteren kripto para birimleri arasında yer alıyor. Potansiyel kesinlikle var, ancak Tron’un hedeflerini nasıl gerçekleştireceği görülecek.