• YARIM ALTIN
  1.592,00
  % 0,36
 • AMERIKAN DOLARI
  8,4705
  % -0,55
 • € EURO
  10,2921
  % 0,01
 • £ POUND
  11,9475
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  1,3126
  % -0,42
 • РУБ RUBLE
  0,1145
  % -0,49
 • BITCOIN/TL
  417828,586
  % 1,37
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24

Değiştirilemez tokenler

Değiştirilemez tokenler

Fungible olmayan tokenler veya NFT’ler benzer şekilde anlaşılması zordur, ancak bunlar bu yıl dijital varlık alanındaki en sıcak şeylerdir. İşte aklınızı başınızdan alacak bazı örnekler. Nyan Cat dijital animasyonunu temsil eden bir NFT, 300 Ethereum’a satıldı (yazım yaklaşık 540.000 ABD Dolarına eşdeğer). Şok edici? The First 5000 Days by Beeple (gerçek adı: Mike Winkelmann) adlı dijital kolaj için NFT’ye ödenen 69 milyon ABD doları ile karşılaştırıldığında bu hiçbir şey .

Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey’in ilk tweet’inde NFT’ye sahip olmak için ne kadar ödersiniz? Şey, yazarken, ilk tweetinin teklifi (“sadece twttr’imi kuruyorum”) 2,5 milyon dolara gidiyor. Evet, harika bir RM10 milyon karşılığında dünyanın ilk tweet’ine sahip olabilirsiniz.

Çılgınca geliyor, değil mi? NFT dünyasına hoş geldiniz. “Değiştirilemez” ifadesi, her bir jetonun benzersiz olduğunu belirtir. Yani bu anlamda nakit veya hatta kripto para gibi değil. Dolar faturaları ve hatta Bitcoin, değiştirilebilir olmaları nedeniyle değiştirilebilir. Bir NFT değildir. Türünün tek örneği var.

Elbette dijital çalışmaları kolayca kopyalayabilir veya indirebilirsiniz. Sadece Google Nyan Cat ve NFT’si yarım milyon ABD dolarından biraz fazla satılan sanat eserini bulacaksınız. Google Beeple’ın İlk 5000 Günü , birinin ne için 69 milyon ABD Doları ödediğini görmek için.

Dolayısıyla, onu değerli kılan dijital çalışmanın erişilebilirliği değildir. Bunu herkes görebilir. Bunu herkes kopyalayabilir veya indirebilir. Onu değerli kılan, NFT’nin sunduğu sahipliktir. NFT’yi, belirli bir dijital çalışma parçası için takas edilebilir bir dijital varlık sertifikası olarak düşünün.

NFT’nin mülkiyeti, temel verilerin kaydını tutan blok zinciri (bir tür dijital halka açık defter) aracılığıyla doğrulanır. Esasen, bir NFT, blok zincirindeki benzersiz bir belirteçtir. Dolayısıyla, dijital çalışma kolayca yeniden üretilebilirken, NFT’nin benzersiz bir dijital imzası vardır.
NFT’ler genellikle Ethereum kripto para birimi ile satın alınır ve blok zinciri işlemlerin kaydını tutar. Bu kayıtlar, halka açık defter dünya çapında binlerce bilgisayar tarafından tutulduğu için taklit edilemez.

Bir NFT’nin alıcısı eserin sahibi olsa da, eserin telif hakkının genellikle sanatçıya ait olduğunu vurgulamak gerekir. Teorik olarak sanatçı, eserin kopyalarını yapmaya ve bu kopyaları satmaya devam edebilir. Peki, sahipler bir NFT satın aldıklarında paralarının karşılığını tam olarak ne alıyorlar?

Övünme haklarının yanı sıra, o NFT’yi satma kabiliyetine de sahipler.

Ama dünyanın ilk tweet’i olsa bile bir tweet’in değeri nedir? Veya bir Nyan Kedisi gibi basit bir animasyon ? Değer, birisinin onun için ödemeye istekli olduğu şeydir. Yani, her şeyin algılanan değerle ilgili olduğunu söyleyebilirsiniz. Birisi Nyan Cat NFT’nin yarım milyon dolar değerinde olduğunu düşünüyorsa ve bunun için bu bedeli ödemeye istekli ise, buna değer.

Tabii ki, o kişi o NFT’yi başka birinin (belki daha büyük bir aptal) bunun için daha da fazla ödeyeceği beklentisiyle satın alıyor. Emin olabilirsiniz ki, Beeple kolajını 69 milyon dolara satın alan adamın, sadece sanat eserine hayranlık duymak için satın almadığından emin olabilirsiniz.

Sen ve ben bunu Google’da araştırarak yapabiliriz. NFT’yi daha da fazla satmak için o inanılmaz fiyattan satın aldı, sıradaki başka birinin onun için daha yüksek bir fiyat ödemeye istekli olacağına ikna oldu.

Hala NFT alamıyorsanız, endişelenmeyin, bu sadece normal duyarlılıklarınız olduğu anlamına gelir. Ben de tam olarak anlayamıyorum. Herhangi bir üçüncü sınıf grafik tasarımcısının beş dakikada yaratabileceği bir dijital kedi için yarım milyon dolar ödeyeceği gerçeğini aşmak benim için zor.

Sonra tekrar, bazı modern sanat eserleri bana boya sıçraması gibi görünüyor. Yine de bazı insanlar bunun için milyonlarca dolar ödeyecek. Öyleyse, şu şekilde düşünün – NFT’ler, yatırımcıların dijital varlıkların sahipliğini daha yüksek bir fiyata başkasına satarak para kazanmanın bir yoludur. Sonra mantıklı gelmeye başlar.

Ama bu, sonunda patlayacak bir balon mu? Zamanımıza göre lale çılgınlığı mı? Çok erken günler olduğu için söylemesi zor, ancak milyarder yatırımcı Chris Sacca kısa süre önce NFT’lerin ciddiye alınmaya değer bir şey olduğunu tweetledi.

“NFT’ler hakkında ne hissederseniz hissedin, bundan başka yere bakmayın” dedi. “Birisinin neden bunu ödediğini anlamamak sorun değil … Ama ne olduğu konusunda kasıtlı olarak cahil olmayın.”