• YARIM ALTIN
  1.592,00
  % 0,36
 • AMERIKAN DOLARI
  8,4705
  % -0,55
 • € EURO
  10,2921
  % 0,01
 • £ POUND
  11,9475
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  1,3126
  % -0,42
 • РУБ RUBLE
  0,1145
  % -0,49
 • BITCOIN/TL
  411231,112
  % -1,41
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24

Dijital veya Kripto Koleksiyon Ürünleri nedir?

Dijital veya Kripto Koleksiyon Ürünleri nedir?

Kripto para koleksiyonları, blockchain teknolojisi aracılığıyla orijinal olarak doğrulanabilen dijital medyadır. Bu dijital koleksiyonların neredeyse tamamı, piyasadaki en sağlam akıllı sözleşme özellikli blok zinciri olduğu için Ethereum’un blockchain ağını kullanıyor. Akıllı sözleşmeler, blok zincirine yüklenen koddur ve fungible tokenler (NFT’ler) gibi yeni tokenlerin basılmasına izin verir. Bunlar, dijital koleksiyonlar için kullanılan jeton türleridir.

Bu jetonları geleneksel kripto para biriminden farklı kılan şey, bu jetonların feshedilemez olmasıdır – her jeton kendi farklı değerini tutabilir.

NFT’ler Neden Şu Anda Bu Kadar Popüler?
Fungible token’lar son derece hızlı bir şekilde popülerlik kazandı. NFT’lere olan talep, 2 ana koleksiyoncu türü tarafından yönlendiriliyor: sanat koleksiyoncuları ve kripto meraklıları. Çoğu NFT, Ethereum tokenleri için satıldığından, kripto para birimi yatırımcıları, gelecekte kâr elde etmeyi umduğumuz kripto koleksiyonlarını toplayarak NFT ekosistemini destekliyor.

Sanat koleksiyoncuları , belirli sanatçılar tarafından yapılan belirli kripto koleksiyonlarına olan talebi yönlendiriyor . NFT’leri oluşturan çoğu sanatçı, koleksiyonlarının reklamını sosyal medyada yayınladığından, sanatçının hayranları en sevdikleri sanatçıları desteklemek için kripto koleksiyonları satın alıyor. Steve Aoki, Beeple, Grimes ve Kings of Leon gibi büyük ünlülerin hepsi kendi NFT’lerini yaratırken, giderek daha fazla insan dijital koleksiyonlara maruz kalıyor.

Uzun Vadeli Yatırım Şüpheciliği
Finans sektöründeki önemli isimler, NFT’lerin potansiyeli hakkında açıkça konuşuldu. Bu etkileyiciler arasında en önemlileri Elon Musk ve Gary Vee. Ancak Vee bile bugün NFT’lerin çoğunun değerini korumayacağını kabul ediyor.

Dijital “sanat”, bir jeton oluşturan herkes tarafından bir NFT’ye dönüştürülebilir, bu şaşırtıcı derecede kolay bir süreçtir. Bu rastgele belirteçler büyük olasılıkla değerini korumayacak olsa da, NFT’lerin arkasındaki teknoloji son zamanlarda büyük bir yatırım oldu.

NFT’ler ne için kullanılabilir?
Değiştirilemeyen belirteçler, blok zinciri aracılığıyla orijinal medyayı doğrulamak için yaygın olarak kullanılır. Her bir jetonun benzersizliği, bir NFT olarak basılan her varlık için farklı fiyatlara izin vererek, neredeyse her şeyi bir funged token olarak belirtmeyi mümkün kılar.

5 Mayıs 2021’de piyasaya sürülmesi planlanan yaklaşan Uniswap V3 yükseltmesinde NFT’ler için yeni bir kullanım senaryosu kullanılacak. Uniswap, önde gelen merkezi olmayan borsa ve kripto para birimlerini takas etmek için Ethereum’un akıllı sözleşme özelliğini kullanıyor. Uniswap, merkezi olmayan değişimi için likidite sağlayıcı token olarak fungible tokenleri kullanacaktır.

Likidite sağlayıcıları, bir varlığın tüm olası fiyat aralıklarına likidite sağlamak yerine, belirli bir varlığın belirli fiyat aralıklarına likidite sağlayabilecektir. Likidite yatırımcılarının Uniswap’teki hissesi için benzersiz fiyat aralığını ayırt etmek için platform, kullanıcının likidite havuzundaki benzersiz hissesini temsil etmek için NFT’ler yayınlar.

Yakın gelecekte NFT’lerin çok çeşitli finansal hizmetler için kullanılacağı tahmin ediliyor. NFT’ler kredileri belirtmek, gayrimenkul senetlerini doğrulamak ve orijinal belgeleri doğrulamak için kullanılabilir. Bunlar tek kullanım durumlarından uzaktır ve NFT’lerin arkasındaki teknoloji geliştikçe, teknolojinin kullanım durumları daha net hale gelecektir.

Koleksiyonluk Kripto Parçalarına Dönüştürme
Sanatlarını kripto koleksiyonlara dönüştüren ilk insanlar arasında dijital sanatçılar ve elektronik dans müziği (EDM) sanatçıları var. Dijital sanatçılar sanatlarını bilgisayar dosyalarında yaptıkları için, orijinal sanat eserini NFT’leri kullanarak doğrulayabilirler.

Benzer şekilde, 3LAU, Steve Aoki ve DeadMau5 gibi EDM sanatçıları, hayranlarına satmak üzere orijinal müzik oluşturmak için NFT’leri kullanıyor. COVID-19 salgınının ardından, bu kripto koleksiyon parçaları, sanatçıların canlı izleyiciler için performans göstermeye gerek kalmadan ek gelir elde etmeleri için yeni bir yol sunuyor.

Para Olarak Dijital Koleksiyon Ürünleri
Kripto para belirteçleri olmasına rağmen, dijital koleksiyonlar ödeme şekli olarak kullanılmaz ve hiçbir şekilde bir para birimine benzemez. Bununla birlikte, yatırımcılar hala dijital koleksiyonlardan para kazanabilirler. Çoğu NFT’nin değeri düşerken veya asla satmazken, kıt olan bazı aranan NFT’ler yatırımcıların yüksek kar marjlarını netleştirebilir.

Popüler Dijital veya Kripto Koleksiyon Ürünleri
İlk popüler dijital koleksiyon, 2017’de Ethereum ağını tıkadı. Tahsil edilebilir CryptoKitties, NFT olarak basılan dijital kedilerdi. NFT’lerin gerçekten popüler olmaya başladığı 2020’nin sonlarına kadar değildi. Popüler sanatçılar, NFT’ler aracılığıyla müzik ve dijital sanat yaptılar ve NBA, NBA Top Shots’u NFT koleksiyon parçaları olarak yapıyor.

NBA
NBA Top Shot, NBA ile ilk NFT projelerinden biri olan CryptoKitties’in arkasındaki şirket olan Dapper Labs arasındaki bir ortak girişimdir. Bu kripto koleksiyonları doğrudan NBA Top Shot’ın web sitesinden satın alınabilir, ancak Top Shot paketleri genellikle hızlı bir şekilde satılır. Web sitesinde, kullanıcıların diğer koleksiyonculardan belirli En İyi Shots satın almaları ve satmaları için ikincil bir pazar yeri vardır.

NBA Top Shots’taki dijital koleksiyonlar, her Top Shot’da toplayabileceğiniz bir NBA oyuncusu içerdiği için takas kartlarına benzer. Bununla birlikte, En İyi Şutlar geleneksel ticaret kartlarından daha fazlasını sunar. En İyi Şutlar oyun kayıtları içerir ve koleksiyon parçaları, oyuncuların en iyi anlarından oyun içi önemli anları gösterir. En çok satılan Top Shot, “Lebron James Dunk”, NBA Top Shot’ın web sitesinde 200.000 $ ‘dan fazla satıldı.

Bip sesi
Daha çok Beeple olarak tanınan Mike Winklemann, son zamanlarda rekor kıran NFT sanat satışı için The Wall Street Journal’ın ön kapağını yaptı. “Everydays: The First 5,000 Days” adlı eseri 69 milyon doların üzerinde satılarak Beeple’ı dünyanın yaşayan en değerli 3. sanatçısı yaptı. Beeple, son dönemdeki başarısı ve geçmiş koleksiyonlarının değer kazanmasıyla birlikte, dijital sanat eserlerini doğrulamak için NFT’leri kullanmaya devam etmeyi planlıyor.

CryptoPunks
CryptoPunks, NFT’lerin ilk günlerinde yapılan dijital koleksiyonlardır. Bu koleksiyonlar 2017’de yapıldı ve yakın zamana kadar büyük ölçüde unutuldu. Koleksiyonlar, algoritmalar tarafından oluşturulan pikselli karakterlere sahiptir; çoğu insan, ancak daha nadir CryptoPunk’lar uzaylılar ve zombilerdir. Daha geçen yıl, CryptoPunks bazı daha yaygın karakterler için 100 doların altında satış yapıyordu. Bugün, CryptoPunks, şimdiye kadar sadece 10.000 karakter NFT olarak basılan olduğu için açık artırmada 5 rakamlı fiyatlar getiriyor.

NFT Satın Alınacak En İyi Pazar Yerleri
NFT’ler için bazı popüler pazar yerleri OpenSea, Nifty Gateway ve Rarible’dır. OpenSea, platformunda en geniş NFT koleksiyon çeşitliliğine sahiptir ve dijital koleksiyonlar için işlem yapmak üzere doğrudan Ethereum cüzdanınızla birlikte çalışır. Kripto ve NFT’lerinizi saklamak için halihazırda bir Ethereum cüzdanınız yoksa Coinbase Cüzdan ve Metamask, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz harika seçeneklerdir.

Satın almak istediğiniz dijital koleksiyonun türüne bağlı olarak, belirli bir pazarı kullanmak isteyebilirsiniz. Örneğin, Nifty Gateway, dijital sanatı birincil pazarda yayınlamak için belirli sanatçılarla birlikte çalışır. Ayrıca, NBA Top Shots’un NBA koleksiyon ürünleri için kendi pazarı vardır ve Top Shot paketlerini satın alabileceğiniz tek yer NBA Top Shot web sitesidir.

Dijital Koleksiyon Bir Balon mu?
NFT’lerin saçma fiyatlara satılmasıyla, bazı yatırımcılar son fenomeni bir balon olarak görüyor. Bununla birlikte, bir balon, NFT’lerin gelecekte alakalı olmayacağı bir patlama ve çökme senaryosunu ima ettiğinden, bu en doğru gösterim olmayabilir. Mantıklı olmayan tokenlerin geniş bir kullanım alanına sahip olduğu açıktır ve bazı NFT’ler aşırı değerli olsa da, temel teknoloji burada kalacaktır.

NFT’leri nasıl satın alırım?
Nifty Gateway, OpenSea ve Rarible gibi platformlarda NFT satın alabilirsiniz. Bu pazar yerlerinin her birinin kendi avantajları vardır, bu nedenle bir hesaba kaydolmadan önce her platformun özelliklerini kontrol ettiğinizden emin olun. NFT’ler bu dijital koleksiyonları doğrulamak için Ethereum blok zincirini kullandığından çoğu platform ödeme olarak Ethereum tokenlerini kullanır. Ethereum satın almak için Coinbase gibi bir kripto para borsasında hesabınızın olması gerekir.

Dijital koleksiyonlar nerede saklanır?
Kullandığınız pazara bağlı olarak, NFT’ler, Ethereum cüzdanınızda veya içinde NFT’yi satın aldığınız platformda saklanır. NFT’lerinizi bir Ethereum cüzdanında saklamak, kripto cüzdanınızın saldırıya uğrama riski daha az olduğundan, koleksiyonlarınızı bir borsada tutmaktan daha güvenlidir.

Gemini’yi deneyin
Gemini , bitcoin ve kripto para biriminizi satın almanıza, satmanıza ve depolamanıza yardımcı olmak için kripto ürünleri oluşturur. Tek bir açık, çekici arayüz üzerinden anında bitcoin ve kripto satın alabilir ve kripto pazarını anlamak ve yatırım yapmaya başlamak için ihtiyacınız olan tüm araçlara erişebilirsiniz. Gemini Crypto Platform, mükemmel hesap yönetimi seçenekleri sunar. Hesabınızı bir bakışta yönetebilir, hesap bakiyenizi 24 saatlik değişiklikleri ve yüzde değişikliklerini görüntüleyebilirsiniz.