• YARIM ALTIN
  1.628,00
  % 0,79
 • AMERIKAN DOLARI
  8,7670
  % 0,31
 • € EURO
  10,4517
  % 0,77
 • £ POUND
  12,2129
  % 1,20
 • ¥ YUAN
  1,3566
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,1199
  % -0,12
 • BITCOIN/TL
  286648,139
  % -5,66
 • BIST 100
  1.398,52
  % 0,54

Dogecoin, Elon Musk’ın Saturday Night Live’daki (SNL) performansının ardından % 20 değer kaybetti

Dogecoin, Elon Musk’ın Saturday Night Live’daki (SNL) performansının ardından % 20 değer kaybetti

Ashton Kutcher, Snoop Dogg, Mark Cuban, Bitcoin ve blok zincirinin değerini duyuran birçok kişi arasında. Ethereum , perakende ve kurumlardan gelen para kriptoya akarken Bitcoin’den daha iyi performans göstermeye devam ediyor.

Kripto para birimleri ve dijital varlıklar, son birkaç aydır yatırım dünyasını fırtınaya soktu, çünkü yeni “alt-paralar” sürekli olarak yüksekleri rekor kırdı. Tüm profillerin yatırımcılarının bu alanda büyük meblağlar kazanmasıyla birlikte, dünyanın dört bir yanındaki ünlüler ve “A-listers” kesinlikle dikkat çekti. Elon Musk’tan Snoop Dogg’a, Hollywood ve kurumsal Amerika “kripto hatasını” yakalıyor gibi görünüyor.

Eğlencenin her köşesinden ünlüler, alan gün geçtikçe büyüdükçe dijital varlıklara ilgi duyduğunu keşfettiler. Bir sosyal medya kralı olan Gary “Vee” Vaynerchuk, perakende yatırımcıların kripto para birimleri ve NFT’ler gibi dijital varlıklar aracılığıyla para kazanma fırsatlarını geçtiğimiz haftalarda duyurdu. Başka bir Hollywood yıldızı olan Ashton Kutcher, platformunu son yıllarda blockchain teknolojisini övmek için kullandı. Kutcher’ın şirketi Sound Ventures, Ripple (XRP) için erken bir yatırımcıydı.

Elon Musk’ın Saturday Night Live’a getirdiği tüm ilgiye rağmen, Musk’ın performansının ardından Dogecoin yaklaşık% 20 düştüğü için yatırımcılar hayal kırıklığına uğradı. Ancak Musk, kripto varlıklarının kullanışlılığını ve pratikliğini duyuran tek yüksek profilli ünlü değil. Guy Fieri’den Lionel Messi’ye, Mark Cuban’a dijital varlıklar ana akım olarak hareket ediyor ve dünyanın en büyük yıldızları devrimi kucaklıyor.

Twitter and Square’in kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey, Bitcoin ve dijital varlıkların büyük bir savunucusudur. Ekim 2020’de Square, satın alma sırasında toplamı 50 milyon dolar olan 4.709 Bitcoin satın aldı. Şirket ayrıca Bitcoin ticaretini ve ödemesini desteklemek için ödeme hizmeti olan “Nakit Uygulaması” nı etkinleştirdi. Dorsey ayrıca, en iyi kripto para birimi geliştiricilerine hibe sağlayan Square Crypto’yu başlatarak çıkarlarını bir adım daha ileri götürdü.

Mark Cuban kısa süre önce Dogecoin hakkında tweet attı ve Dallas Mavericks’in Dogecoin ve diğer kripto para birimlerini sezon biletleri için ödeme olarak kabul etmeye başladığını söyledi. Cuban ayrıca yıllarca çeşitli kripto para birimleri tuttuğunu ve milyarderin yalnızca dijital varlık portföyüne eklediğini açıkladı. Şaka olarak, Küba, Bitcoin’in 1 milyon dolarlık bir değere ulaşması durumunda Başkanlığa aday olma olasılığını öne sürdü.

Perakende yatırımcılar arasında kripto para birimleri ile ilgili duyarlılık yüksek olsa da, aynı duygu SEC ve federal düzenleyiciler tarafından yankılanmıyor. Geçen hafta bir televizyon röportajında ​​SEC Başkanı Gary Gensler, yatırımcıların kripto varlıklarına yatırım yaparken daha iyi korunmaları gerektiğini belirtti. Gensler ayrıca, kripto varlıklarının doğası hakkında yorumda bulunarak, “birçok kripto belirteci … gerçekten de menkul kıymetler” olduğunu ve bu varlıkları SEC’in alanına yerleştireceğini söyledi.

Kapanış konuşmasında Gensler, sosyal medyanın finansal ve kripto piyasaları üzerindeki etkisini hedefleyerek, yüksek profilli bireylerin bireysel menkul kıymetler veya varlıklar üzerinde sahip olabileceği etkiyi vurguladı.

“Perakende yatırımcıların ve herhangi bir bireyin konuşma ve benzeri konularda İlk Değişiklik haklarına sahip olmalarına rağmen, halkı yanıltmadıklarından, halkı manipüle etmediklerinden, piyasaları manipüle etmediklerinden emin olmak için kurallarımızı güncellememiz ve yenilememiz gerekiyor … “

Pazartesi günü, SEC’deki Yatırım Yönetimi Bölümü, yatırımcılara Bitcoin hakkında sert bir uyarıda bulundu. SEC, Bitcoin’i “oldukça spekülatif bir yatırım” olarak nitelendirdi ve yatırımcıları Bitcoin vadeli işlemlerine maruz kalan fonlara yatırım yaparken dikkatli olmaları konusunda uyardı. Ek olarak, ajans yatırımcıları yüksek volatilite ve kripto alanında düzenleme eksikliği konusunda uyardı. Gensler ve meslektaşlarının kripto alanında herhangi bir düzenleyici reform için baskı yapıp yapmayacağı sorusu yatırımcılar için baş ağrısına neden olabilir, çünkü “defi” (merkezi olmayan finans) bu kadar ademi merkeziyetçi olmayabilir.

Gensler, bireyler ve kripto varlıklarının “pompalayıp boşaltma” niteliği hakkındaki yorumlarında belirsiz kalırken , Elon Musk, Guy Fieri ve sosyal medya aracılığıyla kripto varlıklarının reklamını yapan diğer ünlüler için şüphesiz bir uyarı oldu . Şimdi tüm gözler, Gensler’in endişelerinin dijital varlık alanı için herhangi bir düzenleme getirip getirmediğini görmek için Washington’a dönecek.