• YARIM ALTIN
  1.593,00
  % -0,67
 • AMERIKAN DOLARI
  8,4396
  % -0,21
 • € EURO
  10,0747
  % -0,32
 • £ POUND
  11,7707
  % -0,60
 • ¥ YUAN
  1,3025
  % -0,61
 • РУБ RUBLE
  0,1158
  % 0,17
 • BITCOIN/TL
  351754,189
  % 7,10
 • BIST 100
  1.392,91
  % 0,09

Hisse Senetleri Nasıl Araştırılır: Borsaya yeni mi başlıyorsunuz?

Hisse Senetleri Nasıl Araştırılır: Borsaya yeni mi başlıyorsunuz?

Hisse senetlerini araştırmak, piyasalar sürekli olarak değişirken , birden fazla bilgi kaynağı, kesinti ve strateji dahil etmeyi içerir . Hisse senedi tüccarları ve yatırımcıların, kendileri için hangi bilgilerin yararlı olduğunu ve hisse senedi araştırması için en verimli ve doğru yolu bilmeleri gerekir.

Bu makale, hisse senetlerini araştırmanın temel yönlerini keşfedeceksiniz :

Nasıl başlanır
Hisse senedi araştırması için adım adım kılavuz
Hazır r Araştırması toolbox
Hisse senetleri üzerinde nasıl araştırma yapılır: Temel çıkarımlar
Borsaya yeni mi başlıyorsunuz? Hisse senedi alım satımının temelleri kılavuzumuzu okuyun

HİSSE SENEDİ ARAŞTIRMANIZA NASIL BAŞLAYABİLİRSİNİZ?
İhtiyatlı yatırımcılar , hisse senedinin satın almak için neden cazip olduğuna dair önceden araştırma yapmadan veya kanıtlamadan genellikle yatırım yapmazlar . Genel anlamda hisse senedi araştırması, bir şirket hakkındaki üç temel detayın anlaşılmasıyla başlar:

Finansal sağlık
Mevcut yönetim
Gelecek vizyonu ve yol haritası
En önemlisi, birçok yatırımcının yapamadığı bir şey, bir şirketin değerlerini kendi değerleriyle uyumlu hale getirmektir; bu, belirli hedeflerini karşılayan en iyi yatırımı bulmak için önemlidir. Bu nedenle, yatırım stratejinize ve neden hisse senetlerine yatırım yapmayı düşündüğünüze dikkat etmek, karar verme süreçlerinize rehberlik etmenize yardımcı olabilir.

HİSSE SENETLERİ ARAŞTIRMAK İÇİN ADIM ADIM KILAVUZ
Etkili hisse senedi araştırması, bir şirketin mevcut ve gelecekteki konumunu anlamanın yanı sıra, yatırımcıların hedeflerine ve istenen stratejiye ulaşma çabasında bir karara varmalarına yardımcı olmak için aşağıdaki faktörleri dikkate almalıdır:

Yatırım için zaman ufku
Risk seviyeleri
Stok sanayi / sektör türü
Şirketin ürün / hizmetini anlamak
Finansal Raporlama
Rakip ve endüstri analizi
Sektör uzmanlarının takibi
Araştırma platformlarını ve terminallerini kullanma
Stok sipariş türleri
Broker ücretleri

 1. Yatırım zamanı

Zaman ufku, yatırımcıların hedefleriyle hangi hisse senedi türlerinin uyumlu olabileceğini belirlemelerine izin verdiği için önemlidir . Örneğin, uzun vadeli ufuklara sahip birçok genç yatırımcı, konu bir yatırım portföyü olduğunda daha fazla risk almaya isteklidir. Bireylerin Bu tip olacak sık tercih daha agresif portföyleri olabilir büyüme stokları dahil daha pahalı değerlemelerini taşırlar .

Daha uzun zaman ufku nedeniyle , bu yatırımcılar genellikle piyasadaki daha büyük dalgalanmaları tolere edebilirler . Daha büyük ters piyasa hareketleri emekliliğe yaklaşan biri için kısa süre sonra çekmeye başlaması gerekebilecek uzun süreli bir etki yaratabileceğinden, bu yatırımcılar portföydeki büyük düşüşler için daha az toleransa sahip olduğundan, daha kısa zaman aralıkları için (beş yılın altında) bunun tersi doğru olacaktır. portföyden elde edilen gelir.

 1. Risk seviyeleri

Yatırımcılar bu iki bileşeni kullandıkça zaman ufku ile Risk bağları birlikte için yardım tanımlamak türleri hangi stokları yatırım yapmak yüksek risk arayan bireyler olacaktır. Sıklıkla büyüme stokları böyle tercih bir Amazon veya Tesla; riskten kaçınan yatırımcılar genellikle genellikle daha düşük P / E oranları taşıyan değerli hisse senetlerine yönelirler . Bunlar değer hisseleri olabilir kabul olarak değerinin ve potansiyel olarak cazip uzun vadeli yatırım için.

Yatırım tarzından bağımsız olarak , yatırımcının aşağı yönlü riski en aza indirmeye çalışırken yukarı yönlü hareketten yararlanmayı hedeflemesi için iyi risk yönetimi uygulamak önemlidir .

 1. Stok sanayi / sektör türü

Birçok yatırımcı, potansiyel olarak o sektördeki hisse senetlerini araştırmayı kolaylaştırabilecek belirli bir hisse senedi sektörüne aşinadır . Bir endüstriyi anlamak , finansal tablolardan sıklıkla alınamayan değişken girdiler ve nüanslar açısından daha derinlemesine araştırmalara izin verir .

Hisse senedi piyasası genellikle on bir sektöre bölünmüştür, stok sektörlerini ortaya çıkarır veya stok araştırması için daha yapılandırılmış bir yöntemdir.

 1. Şirketin ürün / hizmetini anlayın

Kendini şirketin ürün / hizmetine alıştırmak, rakip analizinin sonraki adımına yardımcı olacaktır. Şirketin ürün / hizmet benzersiz kılan bilerek , maliyet faktörü içerir , gelecek tahminleri için çok önemlidir.

Birçok şirket, bu adımı stok araştırması için daha merkezi hale getiren çeşitli ürün / hizmet tekliflerine sahiptir. Örneğin, birden çok ürün / hizmet söz konusu olduğunda, yatırımcıların, her bir teklifin şirketi maliyet, gelir ve her birinin gelecekteki potansiyeli açısından nasıl etkilediğini anlamaları gerekir .

 1. Finansal raporlama

Halka açık şirketler, şirket hakkında niceliksel bir genel bakış sağlayan finansal raporlar yayınlar. Bunlar, bir şirketin mali durumu ve performansı hakkında büyük miktarda bilgi sağlayan Kazanç Duyurularını içerir . Yatırımcılar, şirketin halka açık raporlarından şirket içindeki olası kırmızı bayrakları / riskleri , yönetim kapasitesini, borç yönetimini ve gelir kaynaklarını belirleyebilir.

Kazanç sezonunun temellerini ve bunun hisse senedi araştırmalarına nasıl uyduğunu keşfedin

Güncel finansallar, gözden geçirilmesi gereken tek önemli belge değildir. Geçmiş veriler, yatırımcılara bir şirketin nereden geldiği ve önceki piyasa koşullarında nasıl tepki verdiği konusunda daha derin bilgi ve takdir sunabilir . Bununla birlikte, temel analiz, karmaşık teknikleri ve finansal tabloların, matematiksel formüllerin ve finansal piyasaların sağlam bir genel kavrayışının tam olarak anlaşılmasını içerir .

Bir hisse senedine değer vermenize yardımcı olacak bazı temel araçları ortaya çıkarın !

 1. Rakip ve endüstri analizi

Şirketlerin aynı / benzer iş modellerine sahip doğrudan rakiplerinin olduğu olağan durumlar vardır. Bu nedenle, yatırımcıların potansiyel yatırım fırsatlarını daha da ortaya çıkarabilecek tutarsızlıkları bulmak için bu rakipler arasındaki hisse senetlerini karşılaştırması ve analiz etmesi iyi bir fikirdir.

Aynısı bir bütün olarak endüstri için de geçerlidir. Çoğu zaman, bir sektördeki bir şirketin endüstriyi ve rakiplerini geride bıraktığı veya bunun tersi olduğu zamanlar vardır. Bu görünüşte kafa karıştırıcı modellerin neden oluştuğunu araştırmak, bir hisse senedinin veya endüstrinin belirli koşullar altında nasıl davrandığına dair anlayışı genişletebilir .

Rakip ve sektör analizi , hisse senetleri araştırılırken yapılacak açık karşılaştırmalar olarak görülüyor, ancak diğer pazarları da analiz etmek akıllıca olabilir. Örneğin, Royal Dutch Shell Plc, BP Plc gibi bir şirkete karşı doğrudan rakip analizi yapabilir, ancak başka bir karşılaştırma, bu şirketlerin temeldeki petrol fiyatıyla örtüşmesi olabilir . Bu büyük emtia ( petrol ) iş modeliyle yoğun bir şekilde ilişkilidir , bu nedenle hisse senedi piyasalarının kapsamının dışına bakmak bazı değerli içgörüler ortaya çıkarabilir .

 1. Sektör uzmanlarını takip edin

Daha fazla hisse senedi araştırması yapmanın harika bir yolu, saygın hisse senedi analistleri gibi endüstri uzmanlarını takip etmektir. Bu uzmanlar genellikle , bireysel ve uzman analizleri arasında karşılaştırmalar yapmanın iyi bir yolu olabilecek derinlemesine stok araştırmaları yayınlarlar . Bu aynı zamanda, yatırımcıların analistin yaklaşımını ve yatırım kararları verirken aradıklarını inceleyerek öz sermaye analizi tekniklerini genişletmeleri için iyi bir yoldur .

 1. Araştırma platformları ve terminalleri

Bloomberg araştırma platformları ve terminallerin kullanılması olabilir yatırımcılar / analistler bir bolluk elde ilave analitik araçlar ve teknikler. Bunlar , yatırımcılara verimlilik ve karşılaştırmalı amaçlar için diğer birçok finansal piyasalara ve hisse senetlerine erişim konusunda yardımcı olabilir .

Daha karmaşık analiz türleri için bu tür platformlarda nicel araçlar da mevcuttur . Bu platformlar maliyetli olabilir , bu nedenle birine yatırım yapmadan önce , yatırımcı , beklenen faydaya göre gider faktörünü dikkate aldığından emin olmalıdır .

 1. Stok sipariş türleri

Araştırma tamamlandıktan sonra, yatırımcıların hisse senedi satın almak için sipariş vermeleri gerekecek. Borsa emir tipleri çalışma nasıl bilerek yardım yatırımcılar için daha iyi onların stratejilerinin yürütülmesine odaklanmak .

Likidite, değişken spreadler ve fiyatlandırmaya neden olabilecek başka bir kavramdır. Borsa likiditesi , büyük fiyat dalgalanmaları yaşamadan şirket hisselerinin satın alınma ve sağlamlaşma kolaylığı anlamına gelir . Apple Inc gibi yüksek likiditeye sahip büyük şirketler, belirli bir fiyattan alım / satım yapılabilecek daha büyük hacimli hisse senetleri ile genellikle daha dar spreadlere sahip olacaktır .

 1. Broker ücretleri

Hisse senedi yatırım sürecinin önemli ancak çoğu zaman gözden kaçan bir kısmı, komisyoncu ücretleri veya komisyonlarıdır. Komisyoncuların farklı ücretleri vardır, bu nedenle yatırımcılar istenmeyen sürprizlerden kaçınmak için ücretlere aşina olmalıdır. Bunlar komisyoncu web sitesinde bulunmalı ve şeffaf olmalıdır.

HİSSE SENETLERİ ÜZERİNDE NASIL ARAŞTIRMA YAPILIR: TEMEL ÇIKARIMLAR
Yatırımcılar, kapsamlı bir araştırma yaptıktan sonra hisse senedi satın alabilir; ve mümkün olduğu kadar çok değişkeni hesaba katmak , yatırımcının daha uygun bir yatırım kararına varmasına yardımcı olabilir . Bu işin saatler sürebilir ancak zaman ödün olacak etkinleştirmek yatırımcıları daha yapmak bilinçli kararlar. Hisse senedi araştırma sürecini kolaylaştırmaya ve uygun portföy yönetimi uygulamalarını kullanmaya yardımcı olmak için yukarıda özetlenen adımları aklınızda bulundurun .

BORSA VE BAŞLANGIÇ ​​HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN
Hisse Senedi Piyasasının Temelleri başlıklı makalemizle hisse senedi alım satımına başlayın
Borsa likiditesi ve bunu kendi yararınıza nasıl kullanacağınız hakkında bir anlayış kazanın
Sizin için doğru yatırımın ne tür bir hisse senedi olduğunu biliyor musunuz? Hisse senedi türleri, yatırımcıların belirli hisse senetlerine karar vermelerine yardımcı olur veya temel veya teknik olarak değerleme yöntemlerine yardımcı olur