• YARIM ALTIN
  1.592,00
  % 0,36
 • AMERIKAN DOLARI
  8,4705
  % -0,55
 • € EURO
  10,2921
  % 0,01
 • £ POUND
  11,9475
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  1,3126
  % -0,42
 • РУБ RUBLE
  0,1145
  % -0,49
 • BITCOIN/TL
  414518,700
  % 0,43
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24

Kaç tane Ethereum coin var?

Kaç tane Ethereum coin var?

Ethereum’un arzının bir zamanlar sonsuz olduğu düşünülüyordu ancak bunların hepsi değişmek üzere olabilir.

Kripto para birimlerinin nasıl çalıştığını yeni anlamaya başlayanlar için ortak bir soru şudur: Ne kadar Ethereum var?

Eh, dünyanın en büyük ikinci madeni parasının Bitcoin’den biraz farklı bir kurulumu var. Sadece 21 milyon BTC var olacakken, Ether’in dolaşımdaki kaynağı şu anda 115.6m’de duruyor.

Kaç tane Ethereum’un var olduğu, fiyat üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Genel olarak, halka açık olan madeni paraların sayısı ne kadar fazlaysa, değeri o kadar düşük olur. Bu, dolaşımdaki 45 milyar token arzına sahip olan XRP’nin, 2018’de belirlenen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3.84 $ ‘ı neden asla geçmediğini açıklamaya yardımcı oluyor.

Bitcoin gibi, Ethereum blok zinciri de şu anda bir Proof-of-Work fikir birliği mekanizması üzerinde çalışıyor. Ancak ufukta bazı büyük değişiklikler var. Kaç etkileyecek bir şey – Yakında, Ethereum Kanıtı-of-Konulan Miktar üzerinde büyük bir geçiş yapacak ETH mayınlı olabilir … ve işlemler nasıl doğrulanır.

Şu anda kaç Ethereum coin’i var, blockchain ilk piyasaya sürüldüğü zamankinden çok farklı, tamamen 2015 yazında. O zamanlar yaklaşık 72 milyon ETH vardı. Daha dar bir zaman diliminde, bugün dolaşımdaki arz 12 ay öncesine göre% 4,47 daha yüksek.

Ancak, kaç tane yeni Ethereum coininin zamanla önemli ölçüde azalacağına dair öneriler var – ve bu PoS’den PoW’a geçişle aynı zamana denk gelecek. Sonunda madencilere olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldıracak yükseltmeler yapılıyor ve bu, ETH’nin deflasyonist bir varlık haline gelmesine neden olabilir. İnsanların satın alması için gittikçe daha az madeni para bulunduğundan, fiyatlar sonuç olarak artabilir.

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli ölçü de kaç tane Ethereum düğümü olduğudur. ETH 2.0’a uzun zamandır beklenen yükseltmedeki yeni bir gelişme, insanlara blok zincirinin sorunsuz çalışmasında etkili bir şekilde finansal çıkar elde etme şansı veren stake etme. Doğrulayıcı düğümleri çalıştıranlar, ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olarak, işlemleri onayladıklarında ödüller kazanabilirler – ancak eylemleri ağın çıkarlarına aykırı olursa cezalandırılırlar.

Stake etme işine dahil olmak oldukça pahalı bir çabadır. Yazı yazarken, kendi doğrulayıcı düğümlerini çalıştırmak isteyen kişilerin 32 ETH’yi öksürmesi gerekecekti – ve bu yaklaşık 80.000 dolar değerinde. (İnsanların Ethereum’larını bir araya getirmelerine ve toplu olarak bir düğümü birlikte çalıştırmalarına ve her katılımcının ödüllerden pay almasına olanak tanıyan bir dizi hizmet vardır.)

En son rakamlar, dört milyona yakın ETH’nin halihazırda stake edildiğini gösteriyor – ve toplu olarak, bunun yazım sırasında sadece 10 milyar dolarlık bir değeri var. Bu aynı zamanda Ethereum fiyatları üzerinde de bir etkiye sahip olabilir, çünkü mevcut arzın önemli bir kısmını piyasadan alır ve bir sözleşmeye kilitler.

Ve kaç tane Ethereum coin olduğu ile ilgili bir başka faktör de EIP-1559 olarak bilinen iddialı yeni bir iyileştirme önerisiyle ilgili. Bu tartışmalı önlem, bir işlemi tamamlamak için her kullanıldığında birkaç madeni paranın imha edilmesine (veya yakılmasına) neden olacak. Ayrıca bu güncellemenin, kripto meraklılarının bir ödemenin ne kadara mal olacağını önceden anlamalarını kolaylaştıracağı da umuluyor.

Tüm bunlar, gelecekte tedarik konusunda kesinlik oluşturmaya yardımcı olur ve Ether arzının sonsuz olma potansiyeline sahip olduğuna dair önerilere para kazandırabilir.

Ethereum daha çekici hale mi geliyor?
Pek çok kripto yatırımcısı, Bitcoin’den daha iyi performans gösteren bir sicil kaydı geliştirmesi nedeniyle Ether’i satın alma eğiliminde. Bu eğilimin devam edeceğine inanan çok sayıda meraklı var – ve hatta bazıları yakın gelecekte ETH için 10.000 dolarlık bir fiyat hedefi bile belirledi . (Bu çok zor görünebilir, ancak bunun sadece% 300’lük bir büyümeyi içereceğini unutmayın… bu dijital varlığın standartlarına uygun bir şey.)

Daha düşük ücretler ve daha hızlı işlem süreleri sunan rakip ağlara pazar payının bir kısmını kaybetmesine rağmen, Ethereum blok zinciri, merkezi olmayan finans ve fungible olmayan tokenler dahil olmak üzere önemli kripto trendlerinin temelini oluşturuyor. Ve işte Messari’nin ETH’nin ne kadar yaygın kullanıldığını gösteren şaşırtıcı bir etkisi: 2021’in ilk çeyreğinde , bu ağda 1.5 trilyon dolardan fazla işlem yapıldı – bu, önceki yedi çeyrekten fazla. (Elbette, son boğa koşusunun bununla bir ilgisi olabilirdi.)

İleriye bakıldığında, Ethereum talebini artırmak ve kurumsal benimsemeyi teşvik etmek için çok önemli olacak bir şey, şu anda ağda var olan darboğazları ele almayı içerir. Madencilerin şu anda en yüksek ücretleri ödemeye razı olan müşterilere öncelik vermesi nedeniyle işlem maliyetleri tavan yaptı. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin tarafından öne sürülen çözümlerden biri (en azından ETH 2.0 piyasaya sürülene kadar) topluyor. Bu, işlemleri ana blok zincirine gönderilmeden önce etkili bir şekilde bir araya getiren ve ağı daha verimli hale getirmeye yardımcı olan bir Katman 2 çözümüdür.

Bunun ötesinde, blockchain geliştiricileri ve kripto meraklıları, ETH 2.0’ın piyasaya sürülmesi için sabırsızlıkla beklemek zorunda kalacak. Bu geçişin en erken 2022 yılına kadar tam olarak tamamlanamayacağına dair bir öneri olmasına rağmen, yüksek rütbeli Ethereum Vakfı üyeleri bunun bu yıla getirilebileceğini öne sürdüler. Herhangi bir teknik kesinti milyarlarca dolar değerindeki işlemleri bozabileceğinden ve tüm ağa olan güveni etkileyebileceğinden, bu yükseltmeyi hızlandırmak, yüksek riskli bir hareket olarak görülebilir.

Ve PayPal CEO’su Dan Schulman’ın, dijital varlıkların geleceğin finansal altyapısında daha büyük bir rol oynayacağını tahmin etmesiyle ve Visa’nın Ethereum blok zincirinden yararlanmaya başlamasıyla, ETH 2.0’ın da sona erebileceğine inanan muhalifler var. çok uzak olmayan bir gelecekte tıkanıklıktan muzdarip. Bu, projeyi ilk noktaya geri getirebilir ve acı verici ölçek büyütme sürecinden geçmek zorunda kalabilir.