• YARIM ALTIN
  1.592,00
  % 0,36
 • AMERIKAN DOLARI
  8,4705
  % -0,55
 • € EURO
  10,2921
  % 0,01
 • £ POUND
  11,9475
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  1,3126
  % -0,42
 • РУБ RUBLE
  0,1145
  % -0,49
 • BITCOIN/TL
  417169,698
  % 1,15
 • BIST 100
  1.441,33
  % -0,24

Kripto para birimleri Bitcoin, Dogecoin ve Ether neden satılıyor?

Kripto para birimleri Bitcoin, Dogecoin ve Ether neden satılıyor?

Bitcoin, Ether ve Dogecoin gibi kripto para birimleri Cuma günü dayak attı ve Başkan Joe Biden’ın en zengin Amerikalılar üzerinde yatırım kazançlarından neredeyse iki katına çıkacak vergileri artırma planını açıklaması beklenirken, son zamanlarda yaşanan vahşi dalgalanmaları uzattı.

Bitcoin’in son yıllardaki ani yükselişi göz önüne alındığında, bazı yatırımcıları mevcut sermaye kazancı vergisi oranında karlarını güvence altına almak için pozisyonlarını satmaya zorlayabilir.

Dünyanın en popüler dijital parası olan Bitcoin, ilk kez 64.000 $ ‘ı gölgede bıraktıktan bir hafta sonra% 10 düşüşle 50.000 $’ ın altına geriledi. Son kayıplar, bitcoin’i bir düzeltmeye itti ve 64.829 $ ‘lık son zirveden% 20’den fazlasını kaybetti.

kripto piyasası dalgalı ve bitcoin’de% 10’dan fazla düşüş olağandışı değil. Cuma günkü dönüşler, geçen hafta sonu% 15’e varan bir düşüş yaşadıktan sonra, kısmen de olsa bazı kayıplarını telafi etmeden önce düzenleme endişelerinin etkisiyle, dijital varlık için son zamanlarda dalgalı bir çizgi devam etti.

Bitcoin odaklı bir medya şirketi olan Coindesk’e göre, piyasa değerine göre en büyük ikinci dijital para birimi olan Ether, 2.645 $ ‘lık rekor seviyeye ulaştıktan bir gün sonra% 12 düşüşle 2.107,20 $’ a kadar düştü.

En büyük beşinci kripto para birimi olan XRP,% 18 düştü.

Bir kripto piyasası veri sitesi olan CoinGecko’ya göre, satışlar% 20’den fazla düşüşle 19 sente kadar düşen Dogecoin gibi daha küçük paralara yayıldı.

Memden esinlenen kripto, bu yıl 2021’de bir noktada% 8.000 $ ‘dan fazla yükseldiği bir yükselişin ardından haftada yaklaşık 45 sentlik bir rekora ulaştıktan sonra keskin bir tersine döndü. birkaç gün önce 50 milyar doların üzerine çıktıktan sonra.

Federal sermaye kazancı vergisi oranı, 1 milyon dolardan fazla kazanan varlıklı bireyler için mevcut% 20’lik taban oranından% 39,6’ya yükselecek. Bu varlıklı yatırımcılar için federal vergi oranları% 43,4’e kadar çıkabilir.

Bu vergi oranı, vergilendirilebilir hesaplarda tutulan ve bir yıldan uzun bir süre sonra satılan varlıkların getirilerine uygulanacaktır. Kripto yatırımcıları, kripto para birimini bir yıldan fazla tuttuktan sonra satarlarsa zaten bir sermaye kazancı vergisiyle karşı karşıya kalıyorlar.

Bitcoin, son yıllarda en iyi performans gösteren varlıklardan biri oldu ve 2020’de% 70’ten fazla yükseldi. Bir yıl önce bitcoin satın alan yatırımcılar% 575’lik bir kazanç üzerinde oturuyor olacaklar. Nisan 2019’da satın alan yatırımcılar için bu kazanç yaklaşık% 800 olacaktır.

“Bu vergi rakamlarından bazılarının üzerindeki etiket şokunu atlatmak bazı yatırımcılar için zor olacak” “Bazı tüccarlar, karları kilitlemek için bir bahane arıyor ve bu vergi hikayesini katalizör olarak kullanmayı seçebilirler.”

Emin olmak için, Bitcoin, geçen hafta Nasdaq’ta Coinbase’in gişe rekorları kıran halka açık lansmanına giden keskin bir koşunun ardından son zamanlarda baskı ile karşı karşıya kaldı. Kripto para birimi endüstrisi için bir dönüm noktası olayı olarak görüldü.

Bazı analistler, son zamanlarda bitcoinlerin değerindeki keskin yükselişin, kripto para piyasasında potansiyel bir baloncuğun endişelerine yol açtığı konusunda uyarıyor ve 2021’in başından bu yana bir noktada bitcoin’in iki katından fazla artmasıyla.

Bitcoin üzerindeki düzenleyici baskılarla ilgili artan endişeler de var. Türkiye merkez bankası, kripto para ödemelerinin “önemli riskler” getirdiğini söyleyerek Nisan ayının sonundan itibaren kripto para kullanımını yasakladı. Hindistan’ın ayrıca kripto para birimlerini yasaklayan, ülkede ticaret yapan veya bu tür dijital varlıkları elinde bulunduran herkese para cezası veren bir yasa önereceği bildiriliyor.

Bitcoin yakında 60.000 $ eşiğinin üzerine çıkamazsa, momentum sinyalleri çökecek ve bu da Bitcoin değerinde bir düşüşe yol açacak.

“Geçtiğimiz birkaç gün içinde Bitcoin vadeli işlem piyasaları, geçen Şubat ayının ortasına, geçen Ocak ortasına veya geçen Kasım ayının sonuna benzer şekilde sert bir tasfiye yaşadı”. “Momentum sinyalleri, hala yüksek seviyelerine rağmen buradan birkaç ay boyunca doğal olarak azalacak.”

Bitcoin Cuma günü ayı piyasası bölgesine düştükten sonra izlenecek bir sonraki kilit seviyeler 52.000 dolar ve 40.000 dolar.