• YARIM ALTIN
  1.629,00
  % 0,85
 • AMERIKAN DOLARI
  8,7710
  % 0,37
 • € EURO
  10,4533
  % 0,79
 • £ POUND
  12,2154
  % 1,23
 • ¥ YUAN
  1,3566
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,1200
  % -0,07
 • BITCOIN/TL
  287935,266
  % -4,79
 • BIST 100
  1.398,52
  % 0,54

Kripto Ticareti: Pump and dump grupları nedir?

Kripto Ticareti: Pump and dump grupları nedir?

Cryptoverse, yakın zamanda büyümeyi durduracak gibi görünmeyen bir sorunla uğraşıyor. The Social Science Research Network’teki araştırmacılar , 4.800’den fazla kripto pompası ve döküm planını tanıdıkları bir çalışma yürüttüler ve bu yalnızca Ocak ve Temmuz 2018 arasında. Bu verileri toplamak için dünyanın her yerinden üniversitelerle birlikte çalıştılar.

Veri toplama süreci karmaşıktı ve yalnızca Telegram ve Discord sohbet uygulamalarına odaklandı. Görünüşe göre dolandırıcılar, güvenen yatırımcıları çekmek için bu iki ağa güveniyor. Makaleye göre, düşük kap ve belirsiz madeni paralar Discord aracılığıyla ortalama% 23 kar elde ederken, ilk 75 jetondan birini kullanmak sadece% 3,5 kazanç sağladı.

Pompa ve boşaltma grupları nedir?


Pompa ve boşaltma grupları, büyük miktarlarda sermaye çekmeye başlayan herhangi bir pazarda görünme eğiliminde olduklarından, kripto ile sıkı bir şekilde bağlantılı değildir. Aslında, 1600’lü yılların başında ilk hisse senedi piyasalarının ortaya çıktığı ve günümüzün büyük borsalarının kuruşluk hisse senetlerinde hala mevcut olduğu zaman popüler hale geldiler.

Pompa ve dökümler tipik olarak, yutturmaca yaratmak ve fiyatı geçici olarak artırmak amacıyla belirli madeni paraları, hisseleri veya varlıkları tanıtan güçlü pazarlamacılar tarafından başlatılır. Hype, alıcıları çekmede son derece önemlidir ve doğruyu söylemek gerekirse, günümüzün geniş sosyal medya platformları ağı ve bunlarla ilişkili anonimlik işleri çok daha kolay hale getiriyor.

Genellikle, pazarlamacılar en düşük fiyattan satın aldıklarından emin olmak için parayı tanıtmaya başlamadan önce satın alırlar. Düşük sermayeli madeni paralar, pompa ve dökümler tarafından en çok hedeflenenlerdir çünkü fiyatları manipüle etmek çok daha kolaydır ve kazançları da yüksektir. Yeterli sayıda yatırımcı gemiye atladıktan sonra, pazarlamacılar fiyatı etkilemeye başlar.

Pazarlamacılar, satın almaya başlama zamanının geldiğini duyurduktan sonra, yatırımcılar bunu yapmak için baskı hissedecek ve bu da fiyatları hızlı bir şekilde artıracaktır. Ardından, kurucular, kullanıcılarına içeriden öğrenen gruptan bahsetmeden paralarını sessizce satmaya başlarlar. Bu grupların çoğu, erişim için gerçekten bir prim talep ettikleri noktaya özel oldukları için gurur duyuyorlar.

Fiyatları daha da artırmak için, pazarlamacılar genellikle şüphesiz daha fazla yatırımcıyı (kurbanları) katılmaya teşvik etmeyi umarak diğer sosyal medya kanallarına bilgi sızdırmaya başlarlar. Fiyat yeterince arttığında, tüm madeni paralarını ağır karlar için satarak boşaltma aşamasına başlarlar.

Pompa ve boşaltma düzenlerinden nasıl korunulur
Düşük değerli madeni paraların alım satımını destekleyen birçok yatırımcı var. Bununla birlikte, pompalama ve boşaltma planları söz konusu olduğunda, çoğu düşük değerli madeni paraları hedefliyor, bu nedenle bunlar kesinlikle kaçınmanız gerekenler.

Teorik olarak, bu madeni paralar fiyat oynaklıkları nedeniyle size sağlıklı karlar sağlayabilir, ancak risk ödülle eşleşir. Deneyimli tüccarların çoğu, pratikte düşük hacimli varlıklara girmenin, çıkmaktan çok daha kolay olduğu konusunda hemfikirdir.

Genel olarak, en iyi bahsiniz, günlük hacmi 100.000 $ ‘ın altında olan paralardan kaçınmaktır. Bu sayı aşırı görünse de, bu, pompa ve boşaltma gruplarının neden olduğu fiyat manipülasyonlarından kaçınmaya çalışıyorsanız, altına girmemeniz gereken güvenli bir sınırdır.

Açıkçası, yapmanız gereken ikinci şey, pompalama ve boşaltma gruplarından uzak durmaktır. Yine de, bu o kadar kolay olmayabilir, çünkü çoğu zaman destekçiler güvenilir ve bilgili görünebilirler. Telegram ve Discord, bu grupların çoğunun yaşama eğiliminde olduğu yerlerdir, ancak YouTube dahil diğer sosyal medya kanallarında tetikte olmanız gerekir.

Bu VIP gruplarında liderlerin her zaman giriş ve çıkış zamanlamaları sunduğu doğrudur, ancak sonunda bunların doğru olduğundan gerçekten emin olabilir misiniz?

Kendi pompa ve boşaltma grubunuzu oluşturmak, kulağa ne kadar cazip gelse de riskli bir çabadır. Sonunda, sadece yanlış insanları kızdırmakla ilgili ve siz farkına bile varmadan başınız belaya girebilir.

Sonuç
Pompa ve boşaltma grupları muhtemelen bir süre daha sorun olmaya devam edecek. Şu anda kripto düzenlemelerini özetleyen çok sayıda ülke var, bu nedenle bu bölümde, yatırımcılara saygın bir güvenlik seviyesi sunulması an meselesi.

Bitcoin , Ethereum , Ripple ve diğerleri gibi gerçek teknolojik yeniliklerle desteklenenler kalsa da , işler çözülmeden önce birçok madeni paranın kaybolduğunu görmeyi bekleyebiliriz .

Kripto para piyasalarındaki yolsuzluk, blok zinciri dünyasına hak edilmemiş bir yatırım korkusu yaymış olan ana akım medya tarafından agresif bir şekilde özetlendi . Sonuçta, yolsuzluk hükümetler, bankalar ve şirketler de dahil olmak üzere her yerde yaygındır ve sırf kripto nispeten yeni olduğu için bundan tamamen kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez.

Her zaman olduğu gibi, en iyi yaklaşım, hangi varlıklara yatırım yapmanız gerektiğine karar vermeden önce kendinizi eğitmek ve tüm gerçeklere sahip olduğunuzdan emin olmaktır.