• YARIM ALTIN
  1.627,00
  % 0,85
 • AMERIKAN DOLARI
  8,7660
  % 0,31
 • € EURO
  10,4548
  % 0,80
 • £ POUND
  12,2184
  % 1,26
 • ¥ YUAN
  1,3566
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,1200
  % -0,04
 • BITCOIN/TL
  283675,457
  % -7,07
 • BIST 100
  1.398,52
  % 0,54

ProgPoW nedir? ASIC dirençli kripto madenciliği algoritması açıklandı

ProgPoW nedir? ASIC dirençli kripto madenciliği algoritması açıklandı

Kripto dünyasında madencilik için ödül kazanmanın birden fazla yolu vardır ve bunun nasıl gerçekleştiği çoğunlukla kullanılan algoritmalara bağlıdır. Şu anda en çok kullanılan iki algoritma türü Proof-of-Work (PoW) ve Proof-of-Stake (PoS). Nasıl çalıştıklarını anlamak hem madenciler hem de kripto yatırımcıları için çok önemlidir

En başarılı kripto para birimlerinden bazıları, diğerleri arasında Bitcoin , Ethereum , Litecoin , Bitcoin Cash , Monero , Dash ve Zcash gibi PoW fikir birliği algoritmalarına dayanır .

PoW algoritmaları, benzer kaynaklara sahip madencilerin, ASIC direncini dikkate alana kadar harika görünen bir sonraki bloğu oluşturma şansına sahip olmalarını sağlar. Ama bu tam olarak ne anlama geliyor? Bir kripto ağı ASIC direncinden yoksun olduğunda, bu, özel ASIC donanımının, emtia donanımına kıyasla daha yüksek verimlilikle bu belirli para birimini madencilik yapabileceği anlamına gelir.

Aslında, CPU’ları, GPU’ları ve FPGA’leri (Alan Programlanabilir Kapı Dizileri) ASIC’ler olarak düşünebilirsiniz, bu nedenle ASIC direncini çözmeye çalışırken asıl soru, özel bir ASIC’in emtia donanımına kıyasla ne kadar verimli olacağıdır?

Zcash Asics
Bu nedenle, IfDefElse olarak bilinen grup, özel ASIC’leri madencilik için emtia donanımı kullanmaya kıyasla daha az verimli hale getirmeyi amaçlayan “ProgPow” adlı yeni bir PoW algoritması türü üzerinde çalıştı.

Bu proje Mayıs ayında Zcash Vakfı’na gönderildi ve Kasım ayının başında hibe için onaylandı . Ayrıca, ProgPow algoritması gönderilmeden sadece birkaç gün önce, tartışmalı kripto madenciliği şirketi Bitmain’in özel bir Zcash ASIC madencisi yayınladığını belirtmekte fayda var .

ProgPow’un ne olduğunu, bu yeni PoW tipi algoritmanın nasıl çalıştığını ve savaşa nasıl yardımcı olacağını ayrıntılı olarak tartışacağız. özel ASIC direnci.

ProgPoW nedir?

Teklife göre, ProgPoW’un temel amacı Zcash ağına kararlı bir ASIC direnci sunmaktır , bu nedenle algoritmaları sürekli değiştirmeye gerek kalmayacaktır.

Bitmain’in geliştirdiği Z9 ASIC madencisi, özel donanımların Equihash algoritmasını kullanarak önemli ölçüde artırılmış verimlilikle Zcash madenciliği yapmasına olanak tanır ve sonuç olarak, yüksek bilgi işlem gücüne sahip madencilerin ağa hakim olmasına izin vererek ademi merkeziyetçiliği tehdit eder.

Sonuç olarak IfDefElse grubu, Equihash’i değiştirmek amacıyla kalıcı ASIC direnci sağlayan yeni bir Proof-of-Work algoritması olan ProgPoW’u geliştirdi.

ProgPoW nasıl çalışır?

Başlangıç ​​olarak, ProgPow, Zcash’in orijinal 256-bit nonce boyutunu korur, böylece hafif istemciler değişiklik gerektirmez, ancak Equihash PoW algoritmasının geri kalanını tamamen değiştirir.

ProgPoW , Ethereum 1.0 için madencilik algoritması için bir öncül araştırma uygulaması ve spesifikasyonu olan Dagger Hashimoto’ya güveniyor . Seçim, aynı zamanda gerçek dünyada kapsamlı bir şekilde test edilmiş olan Dagger Hashimoto’nun basit algoritmasına ve hafızayı zorlayan doğasına dayanmaktadır.

ProgPoW’un adı, global bellek erişimleri arasındaki iç döngünün blok numarasına göre rastgele oluşturulmuş bir program olması gerçeğinden türetilmiştir. Daha da önemlisi, rastgele program ticari GPU’larda verimli bir şekilde çalışacak ve aynı zamanda GPU’nun işlevlerinin çoğunu kullanacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, rastgele program dizisi, özel ASIC donanımında olduğu gibi sabit bir ardışık düzen oluşturulamamasını sağlar. Üstelik erişim boyutu mevcut GPU’lar için ayarlandı.

ProgPoW, algoritmanın çeşitli ticari donanım üreticileri arasında taşınabilir olmasını ve aynı zamanda birden çok programlama diliyle uyumlu olmasını sağlamak için kaçınılmış olan grafik işlem hattı ve kayan nokta matematiği dışında, ticari bir GPU’nun hemen hemen tüm parçalarını kullanır.

Aslında, IfDefElse grubu, algoritmanın satıcıdan bağımsız kalmasını sağlamak için hem AMD hem de NVIDIA mühendisleriyle birlikte çalışıyor . Bu nedenle ProgPoW, belirli bir üreticiye özel olan özelliklerin hiçbirini kullanmaz.

Bitcoin Faiz ProgPow Miner

Göre projenin açıklaması , ProgPoW çok zor ASIC verimliliği elde etmek için yapım, neredeyse tamamen GPU’yu kullanır. Ayrıca, grafik boru hattını ve kayan nokta matematiğini kaldırmanın verimlilikte 1,2 katına kadar kazanç sağlayabileceğini, Dagger Hashimoto’nun 2 katına, CryptoNight’ın 50 katına ve Equihash’ta mümkün olan 100 katına kıyasla çok düşük bir sayıya ulaşabileceğini belirtiyorlar.

ProgPoW algoritması, Dagger Hashimoto’da her biri ticari GPU’lar için özel olarak tasarlanmış ve aynı zamanda özel ASIC’lerin önemli verimlilik kazanımları elde edememesini sağlayan beş büyük değişiklik gerçekleştirdi. Dagger Hashimoto’dan farklı olarak, uygulanan değişiklikler ProgPoW’un bellek bant genişliği ve boyutunun yanı sıra çekirdek hesaplama yeteneklerine güvenmesini sağlar. Beş ana değişiklik:

Blake2s kriptografik hızlı arama fonksiyonu yerine kullanılırkeccak. Blake2s, 32 bit platformlar için optimize edilmiştir ve GPU’lar doğal olarak 32 bit mimarilerdir, bu yüzden ilk etapta seçilmiştir. Aslında, hem blake2s hem de blake2b işlevleri aynı derecede güvenlik sunar, ancak bunlar sırasıyla 32 ve 64 bit platformlar için uyarlanmıştır.
Arttırılmış karışım durumu . Büyük kayıt dosyası, bir GPU alanı, gücü ve karmaşıklığının önemli bir parçasıdır. Büyük bir karma durumu kullanmak, özel ASIC’leri benzer durum depolamasını uygulamaya zorlar ve herhangi bir potansiyel avantajı kısıtlar.
Ana döngüye rastgele bir matematik dizisi eklendi . Derleme ek yükü, her 50 blokta bir değişen rastgele matematik ile amorti edilir. Eyalet içindeki rastgele matematik okuma ve yazma rastgele dizisi, algoritmayı çalıştıran ASIC’in tamamen programlanabilir olmasını garanti eder. Ancak, hızı artıracak veya güç kullanımını azaltacak sabit bir boru hattına sahip bir ASIC oluşturmak mümkün değildir.
Rastgele adresleri destekleyen küçük, düşük gecikmeli bir önbellekten okumalar eklendi . Bellek hiyerarşisi ayrıca bir GPU’nun alanının, gücünün ve karmaşıklığının önemli bir parçasıdır. Önbelleğe alınmış okumaların eklenmesi bu hiyerarşiyi kullanacak ve ayrıca özel ASIC’lerin benzerini kullanarak güç veya alan tasarrufunu sınırlandıracağından emin olacaktır.
DRAM okuması 128 bayttan 256 bayta çıkarıldı . DAG’den okunan DRAM, Dagger Hashimoto’dan saklandı, ancak boyut, ticari GPU’ların yapabildiği iş yükleri için daha uygun olan 256 bayta çıkarıldı. Aynı zamanda, özel ASIC’ler, performans elde etmek için bellek denetleyicisini son derece küçük erişimler için optimize edemezler.
Şu anda mevcut olan çeşitli ticari GPU’lar için ProgPoW algoritmasını ayarlamak için kullanılabilecek altı parametre vardır:

ProgPoW_LANES: Tek bir hash örneğini hesaplamak için koordine olan paralel şerit sayısı (varsayılan değer 32’dir).
ProgPoW_REGS: Kayıt dosyası kullanım boyutu (varsayılan değer 16’dır).
ProgPoW_CACHE_BYTES: Önbelleğin boyutu (varsayılan 16 x 1024).
ProgPoW_CNT_MEM: Algoritmanın dış döngüsü olarak tanımlanan çerçeve arabelleği erişimlerinin sayısı (varsayılan değer, Dagger Hashimoto için olduğu gibi 64’tür).
ProgPoW_CNT_CACHE: Döngü başına önbellek erişimi sayısı (varsayılan değer 8’dir).
ProgPoW_CNT_MATH: Döngü başına matematik işlem sayısı
(varsayılan değer 8’dir).
ProgPoW, verileri birleştirmek için FNV1a’yı kullanır. Mevcut Dagger Hashimoto, birleştirme için FNV1 kullanıyor, ancak FNV1a daha iyi dağıtım özellikleri sağlıyor.
Ayrıca ProgPoW’un, Dagger Hashimoto’nun FNV1’ine kıyasla daha üstün dağıtım özelliklerine sahip olan veri birleştirme için FNV1a’ya dayandığı da belirtiliyor. Algoritma ayrıca, TestU01 istatistiksel test paketini geçen en basit rastgele üretici olan rastgele sayı üretimi için KISS99’a da dayanır . Daha karmaşık bir rasgele sayı üreteci, potansiyel olarak verimlilik kazanımlarına izin veren özel bir ASIC üzerinde başarıyla uygulanabilir.

ProgPoW algoritması, mevcut Equihash uygulamasıyla geriye dönük olarak uyumlu olmadığı için bir çatalın benimsenmesini gerektirecektir.

ProgPoW testi

Yukarıda açıklanan algoritma, iki üreticinin altı GPU modeli kullanılarak test edildi. ProgPoW neredeyse tüm GPU işlevlerini kullandığından, sonuçlar oyun ve grafik uygulamalarına benzer göreceli GPU performansını gösterir.

Her üretici için, test edilen modeller iki farklı yonga ve bellek türü kullanır (AMD için Polaris20-GDDR5 ve Vega10-HBM2; NVIDIA için GP104-GDDR5 ve GP102-GDDR5X). Testlerden elde edilen ortalama hashrate sonuçları şunlardır:

AMD Radeon RX 580 – 9,4 MH / sn
AMD Radeon Vega 56 – 16,6 MH / sn
AMD Radeon Vega 64 – 18,7 MH / sn
NVIDIA Geforce GTX 1070Ti – 13,1 MH / sn
NVIDIA Geforce GTX 1080 – 14,9 MH / sn
NVIDIA Geforce GTX 1080Ti – 21,8 MH / sn


Zcash ProgPow’u onayladı ve hala ProgPoW’u uygulamaya çalışıyor olsa da, Bitcoin’in Bitcoin Faiz (BCI) çatalı, Eylül ayında geri döndü ve yeni algoritmayı kullanan ilk para oldu. Ethereum ayrıca ProgPoW’a yükseltmeyi düşünüyor ve bu hareketi doğrulamak için birçok argüman var, ancak Ethereum’un arkasındaki adamların nihayet bunu benimseyip benimseyemeyecekleri görülecek.