• YARIM ALTIN
  1.632,00
  % 0,97
 • AMERIKAN DOLARI
  8,7642
  % 0,28
 • € EURO
  10,4436
  % 0,70
 • £ POUND
  12,2004
  % 1,11
 • ¥ YUAN
  1,3566
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,1198
  % -0,22
 • BITCOIN/TL
  286351,428
  % -4,89
 • BIST 100
  1.398,52
  % 0,54

Ripple ve XRP arasındaki fark açıklandı

Ripple ve XRP arasındaki fark açıklandı

Ripple (XRP) , piyasa değerine göre ilk 5’te yer alan en popüler kripto para birimlerinden biridir (şu anda ikinci sırada). Ripple’ın kripto topluluğu tarafından sıklıkla eleştirilen kurumsal paraya yönelmesine rağmen, şu ana kadar büyük bir başarı elde etti.

Bununla birlikte, Ripple’ın finans endüstrisi ile işbirliği, token’ın güvenilirlik kazanmayı başarmasının en önemli nedenlerinden biridir.

Ripple ve XRP arasındaki fark

İlginç bir şekilde, Ripple Labs’in bir şirket olarak başarısı, XRP belirtecinin değeriyle doğrudan bağlantılı değildir. Aslında, bu iki varlık bağımsız olarak varoluyor, bu yüzden bu yazıda Ripple ve XRP token arasındaki farkı tartışacağız.

Ripple Labs

Ripple Labs, özel sektöre ait ve neredeyse 300 çalışanı olan San Francisco merkezli bir şirkettir. Şirketin New York, Londra, Lüksemburg ve Singapur gibi dünyanın her yerindeki büyük finans merkezlerinde ofisleri bulunmaktadır.

Ripple Labs gerçekten de XRP kripto para biriminin yaratıcısıdır, ancak açık kaynak olduğunu ve ana kullanımının çeşitli fiat para birimleri arasındaki işlemleri kolaylaştırmak için bir köprü para birimi olduğunu unutmayın. Ripple ağının nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Ripple kılavuzumuza göz atın .

Ripple Labs, öncelikle kurumlar için ödeme yazılımı çözümleri geliştirmede uzmanlaşmıştır. Şirketin ana ürünü, bankaların sınır ötesi ödemeleri yapmak için kullanabileceği bir kurumsal yazılım çözümü olan xCurrent.

xCurrent, işlem yapan taraflar arasındaki kredileri, borçları ve likiditeyi izlemekten sorumlu Interledger Protokolü (ILP) tarafından desteklenmektedir. ILP, işlemlerin anında ve otomatik olarak sonuçlandırılmasını mümkün kılar, böylece işlem yapan taraflar için daha az risk söz konusudur.

Ripple platformu, sadece 4 saniyelik ortalama bir işlem hızına sahiptir; bu, bir saatten fazla süren Bitcoin’den önemli ölçüde daha yüksektir, hatta Ethereum’un ortalama 2 dakikasıdır. Ayrıca, şirket platformun saniyede 50.000 işlem gerçekleştirebileceğini iddia ettiğinden, ölçeklenebilirlik Ripple için bir sorun gibi görünmüyor.

Ripple, bankaların ve ödeme sağlayıcılarının sınır ötesi işlemleri daha hızlı işlemek için kullanabileceği fiat para birimleri arasında bir “köprü” olarak XRP kripto para birimini kullanan xRapid adlı bir ürün üzerinde de çalışıyor.

Düzenleyici kurumlar kripto alanı için düzenlemeyi daha iyi tanımlamaya çalışırken, Ripple Labs kendilerini XRP belirtecinden ayrı bir varlık olarak aktif bir şekilde tanıtıyor.

Ripple şirketi ile olan bağlantısı nedeniyle XRP defteriyle ilgili çok fazla kafa karışıklığı var. Birçoğu, şirketin defteri kontrol etmemesine rağmen merkezileştirildiğini düşünüyor ve Ripple var olmayı bırakırsa XRP defteri var olmaya devam edecek. Yine de, Ripple’ın XRP defterinin açık kaynak koduna katkıda bulunduğunu belirtmekte fayda var.

Sonuç olarak, Ripple Labs ürünlerinde XRP belirtecinin yanı sıra XRP defterini (açık kaynaklı ve dağıtılmış) kullanıyor, ancak dijital varlığı veya teknolojiyi kontrol etmiyorlar. Şirketin kendisini jetondan ayırmak istediğini açıkça gösteren XRP logosunu bile değiştirdiler .

XRP

XRP, Ripple Network üzerindeki işlemleri kolaylaştırmak için kullanılan bir kripto para birimidir. Ağın amacı güvenli, kolay ve hızlı sınır ötesi para transferlerini sağlamaktır. Ripple Labs gerçekten de XRP’yi yarattı ve toplam XRP token arzının büyük bir kısmına sahipler, ancak bunun üzerinde doğrudan bir kontrolleri yok.

Bitcoin’in aksine, tüm XRP tokenleri önceden mayınlanmıştır. Toplam 100 milyar XRP tokeninin yalnızca% 40’ı dolaşıma girdi ve Ripple Labs’ın sahip olduğu kalan% 60, önümüzdeki dört yıl boyunca aylık 1 milyar XRP oranında aşamalı olarak piyasaya sürülecek.

Birçok kripto varlığı hisse senedi olarak görünse de, XRP’ye sahip olmak Ripple hissesine sahip olmakla aynı şey değil, ancak bu görüşü paylaşan çok sayıda kripto yatırımcısı var.

XRP belirtecinin başarısı çoğunlukla topluluğa bağlıdır. Başka bir deyişle, teknolojiyi kullananlar, XRP ile ilgilenenler veya XRP tokenına veya XRP defterine katkıda bulunanlar. Ayrıca Ripple Labs’in başarısı, esas olarak işlem hacmine bağlı olan XRP fiyatı ile bağlantılı olmayabilir.

Volatilite, çoğu kripto varlığı için güncel bir acil konudur, ancak işlemler söz konusu olduğunda Ripple’da bu sorun yoktur. Ripple ağında bir işlem gerçekleştirmek için fiat para birimi A, fiat para birimi B’ye dönüştürülmeden önce XRP’ye dönüştürülecektir. İşlemler yalnızca 3 ila 5 saniye sürdüğü için işlemlerin tabi olduğu dalgalanma çok sınırlıdır.

XRP’ye sahip olmak Ripple Labs ile ilişkili değildir. Herkes XRP’ye sahip olabilir, ancak Ripple şirketi kuruculara, yatırımcılara ve Ripple’da hisse sahibi olan herkese aittir.

XRP oldukça başarılı bir kripto varlığı olduğu için yatırımcılar tarafından da hedef alınmaktadır. XRP satın almak istiyorsanız lütfen özel kılavuzumuza bakın. Bu aynı zamanda paralarınızı saklamak için güvenilir bir cüzdan bulma ihtiyacını da beraberinde getiriyor; bu durumda en iyi Ripple (XRP) cüzdanları seçimimize göz atmaktan çekinmeyin .