• YARIM ALTIN
  1.593,00
  % -0,67
 • AMERIKAN DOLARI
  8,4396
  % -0,21
 • € EURO
  10,0747
  % -0,32
 • £ POUND
  11,7707
  % -0,60
 • ¥ YUAN
  1,3025
  % -0,61
 • РУБ RUBLE
  0,1158
  % 0,17
 • BITCOIN/TL
  351678,111
  % 6,93
 • BIST 100
  1.392,91
  % 0,09

Sterlin: Euro ve Dolar Karşısında Düşüyor

Sterlin: Euro ve Dolar Karşısında Düşüyor

İngiliz para birimi için güçlü bir ilk çeyrekten sonra tüccarlar tarafından kar elde etmenin, dolar karşısında bir haftanın en düşük seviyesine ve euro karşısında iki haftanın en düşük seviyesine çekmesiyle sterlin, Çarşamba günü düştü.

Sterling, İngiliz para birimi için güçlü bir ilk çeyrekten sonra tüccarlar tarafından kar elde ederken, dolar karşısında bir haftanın en düşük seviyesine ve euro karşısında iki haftanın en düşük seviyesine çekti.

Pound Salı günü dolar karşısında% 0,6 ve euro karşısında% 1’in üzerinde değer kaybetti – yatırımcıların parayı masadan kaldırmasıyla beş hafta içinde tek para birimi karşısında en kötü gün.

Çarşamba günü 1305 GMT’ye kadar pound, dolar karşısında% 0,43 düşüşle 1,3761’de bir haftanın en düşük seviyesi 1,3756 $ ‘ı vurdu. 86.38 pence’de euro’ya karşı% 0.5 düşüşle işlem gördü.

G10 FX araştırma başkanı Valentin Marinov, “Son FX fiyat hareketi, şu anda GBP fiyatında birçok pozitifin olduğunu ve poundun oldukça fazla satın alındığını gösteriyor (özellikle EUR / GBP durumunda),” dedi. Credit Agricole’de.

Dahası, GBP kısa süre önce ‘G10 aşı şampiyonu’ tacını kaybetti ve daha genel olarak, Birleşik Krallık’taki COVID aşılarının yavaşlayan hızı, PM Johnson’ın son açıklamalarına rağmen hükümetin ekonomiyi yeniden açma planlarını nihayetinde geciktirebilir. “

Marinov, son anketlere göre, İskoçya’da yaklaşmakta olan yerel seçimlerin bağımsızlık yanlısı partilere – İskoç Ulusal Partisi, Yeşiller ve yeni kurulan Alba partisi – üstün bir çoğunluk sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

“Tüm bu aşağı yönlü riskler göz önüne alındığında, sterlin için temkinli orta vadeli görünümümüzü koruyoruz.”

Hızlı COVID-19 aşılamalarının teşvik ettiği Britanya’da ekonomik toparlanma beklentileri, sterlin’in euro karşısında 2015’ten bu yana en iyi çeyreğini kaydetmesine yardımcı oldu.

İngiltere, Moderna’nın COVID-19 aşısını Çarşamba günü Galler’de kullanmaya başladı, tıpkı AstraZeneca’daki üretim sorunlarından kaynaklanan arz sıkışıklığı nedeniyle diğer aşıların bu yılki en düşük seviyeye inmesi gibi.

İngiltere, nüfusunu aşılama yarışında Avrupa’nın geri kalanının önüne geçti ve vatandaşlarının neredeyse yarısı ilk doz aldı. Ancak ana Oxford-AstraZeneca çekimindeki tedarik sorunları, son günlerde ilerlemeyi yavaşlattı.

Başbakan Boris Johnson Pazartesi günü, önümüzdeki hafta ekonominin planlanan yeniden açılmasının yapılacağını doğruladı.

İngiltere’deki mağazalar, spor salonları, kuaförler ve açık hava ağırlama alanları yeniden açılacak. Hükümet ayrıca, daha büyük etkinliklerin yeniden başlatılmasına yardımcı olmak için bir COVID durumu sertifikasyon sistemine veya aşı pasaportuna bakıyor.