1. Anasayfa
  2. Genel Bilgi
  3. Kredi Kartı Ekstre Atlatmak Mantıklı Mı?

Kredi Kartı Ekstre Atlatmak Mantıklı Mı?

«
kredi-karti-ekstre

Ödenmesi gereken kredi kartı ekstre borcunun tamamının ya da taksitlerinin ödenmemesi halinde sunulmuş olan bir hizmettir. Kredi kartları, insanların Aslında cebinde bulunmayan bir parayı harcamasına olanak tanıyarak günümüzde insanların daha rahat bir biçimde alışveriş yapmasına imkân tanır.

Cebinde parası bulunmayan bir kişi, kredi kartı kullanırken bütün mal ve hizmetleri 3 ile 12 taksit avantajı ile bu imkânlardan faydalanarak satın alabiliyor. Değişik kredi kartının sağlamış olduğu avantaj ise dünyada bir tüketim çılgınlığı oluşmasına sebep oluyor.

Kredi Kartı Ekstrelerinin Atlatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ekstre tutarının ertelenmesi işleminden faydalarına bilmenin yöntemi son hesap dönemine ait olan ve gelen kredi kartı taksitinin hepsini ya da asgari bölümünü ödeyememe halinin meydana gelmesi gerekir.

Eğer, şekilde borcun asgari tutarı ödenen biliyorsa en azından bu bölümün ödenmesi faydalı olacaktır. Aksi durumda kredi kartı ekstresinin ötelenmesi maksadı ile yüksek faiz oranları ile hesaplanan rakamları ödemek zorunda kalma durumu ortaya çıkabilir.

İnternet bankacılığı kanalları ile kredi kartına ait olan borcun ötelenmesi amacı ile hesaba erişim sağlandıktan sonra kredi kartları penceresinden borcun bulunduğu kredi kartı seçimi yapılır.

Borcu son ödeme tarihine yalnızca bir gün kalıncaya dek, kredi kartım penceresinde görüntülenecek olan kredi kartı ekstre erteleme tuşuna dokunduktan hemen sonra ertelemek istenilen kredi kartı bilgileri girilerek ekstrenin ötelenmesi mümkündür. Kredi kartı ekstresi ötelenmesi durumunda ise mail adresine ertelenen borç miktarının hangi ay, hangi oranındaki faiz miktarı ile ödenmesi ile ilgili bir mesaj gönderilecektir.

Kredi Kartı Ekstre Erteleme Hizmeti Veren Bankalar Hangileri?

kredi-karti-ekstre
Kredi Kartı Ekstre

Türkiye’deki bankaların tamamı ekstre erteleme hizmeti vermez nokta bazı bankaların bu hizmeti sunması açısından bazı şartları ortaya koyduğu da biliniyor.

  • İş Bankası Maximum kart sahibi olan vatandaşlar, dönem içerisinde gerçekleştirmiş oldukları 50 TL’lik ve daha fazla harcamaları öteleme imkanı yakalar nokta İş Bankası kredi kartı ekstre atlatma hizmetini vermemek ile beraber sadece gerçekleştirilen harcamaların ötelenmesine imkân verir.
  • Kredi kartı borcunun hepsinin ötelenmesi hizmetini veren bir başka banka ise ING Bank tır ancak müşterilerin mağduriyetini gidermek amacı ile en son ekstre ayı dahilinde 50 TL ve üzerinde bir alışverişiniz olursa, ekstre erteleme işlemi yapılır.

Kredi Kartı Ekstre Atlatma Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Taksit erteleme kampanyalarında tüketicilerin aleyhine bir organizasyon olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Sonuç itibariyle vatandaşları, gereksinim duymuş oldukları bir ürün ya da hizmetin maliyetini ileri bir tarihte taksitle almaları durum ortaya çıkıyor.

Bu sebeple, ekstre atlatma mantıklı mıdır? Sorusu sorulduğunda evet, aslında mantıklı ancak yine de vatandaşların kredi kartı borçlarını veya ekstrelerini mantıklı bir şekilde düşündükten sonra kontrollü bir şekilde yapmaları gerekir.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *