1. Anasayfa
  2. Bankacılık
  3. Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir Nasıl Değiştirilir?

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir Nasıl Değiştirilir?

«
kredi-karti

Kredi kartı genel itibariyle insanların ceplerinde bulunmayan nakit paranın harcanması imkânı olarak bilinir. Bu durum aylık bazda düşünüldüğünde ise geçen aylardan kalan borç kalemlerinin ve vergilendirme kalemlerinin toplanması ve hesap kesim tarihi şeklinde tüketicinin karşısına gelmesidir.

Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Hesap kesim tarihi, kredi kartı kullanıcılarına dönem içerisinde yapmış oldukları çeşitli alışverişlerin ödemesini yapmak amacıyla yansıdığı tarih aralığıdır. Vatandaşın, isteğine göre tahsis edilen kredi kartlarının belirlenmiş bir hesap kesim tarihi vardır. Buradaki amaç ise vatandaşın, aylık gelir ödemesinin vakti zamanına göre ödeme yapılabileceği tarihi seçilmesidir.

Hesap Kesim Tarihi Nasıl Belirlenir?

Çeşitli bankalar, hesap kesim tarihini vatandaşın maaş gününden sonra olacak biçimde kendileri belirleyebilir. Burada aslında vatandaşın da, bir önceki aydan kalmış olan borçlarını, başka yerlere para harcamadan önce ödemesini sağlamak amacıyla bilinçli bir tarih aralığı seçilir.

Bankaların harcı ile kredi kartı sahipleri de yine aynı şekilde istemiş oldukları tarih aralığında kredi kartı hesap kesim tarihini belirleyebilir.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihinin Değiştirilmesi

Kredi kartı başvurusu süreci içerisinde belirlenen hesap kesim tarihi istek olması durumunda değiştirilebilir. Bankanın pek çok hizmet kanalı aşağıdaki maddeler şeklinde bu işlemi gerçekleştirir.

  • Telefon bankacılığı kullanılarak müşteri temsilcisine bağlanmak veya sesli yanıt sistemi ile yeni hesap kesim tarihi de değişiklik yapılabilir.
  • Internet bankacılığına kredi kartı işlemleri penceresinden hesap kesim tarihi değiştirme menüsünü kullanıp çeşitli yönergeleri takip etmek suretiyle hesap kesim tarihinin değiştirilmesi mümkündür.
  • Bireysel müşteri hizmet yetkilileri hesap kesim tarihi değiştirme formu doldurmak suretiyle genel müdürlüğe bu talebi iletilir ve daha sonrasında ise bu talebe ona gelmesi durumunda hesap kesim tarihi değiştirilir.

Hesap Kesim Tarihi Değiştirilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

kredi-karti
Kredi Kartı

Unutulmamalıdır ki hesap kesim tarihi değiştirilirken, banka taksitli nakit avans çekimi yapılmış ise eğer değişiklik işlemine onay vermeyebilir.

Eğer ki değiştirme işlemi kabul edilmiş ise, taksitli nakit avans uygulamasında aylık ödenen faizin İlk ödemede artış göstermesi söz konusu olacaktır. Taksitli nakit avans hesapları kredi kartı taksitli nakit avans hesaplama yöntemleri incelenmelidir.

Hesap Kesim Tarihinden Önce Ödeme Yapılması

Hesap kesim tarihinden itibaren 10 günlük süre içerisinde yani son ödeme tarihinde kart borcunun asgari tutarın ödenmesi gerekir. Fakat daha öncesinde ise borcunu ödemek isteyen vatandaşların kazanımı, karttaki harcama limitini artmış olmasıdır.

Yatırılmış olan tutarın borçları düşülecek ve yine hesap kesim tarihinde ödenmesi gereken borç kalemi azalış göstereceksiniz. Bazı bankalarda ise borcunu erken ödeyen vatandaşlar açısını hesaplarını artı para puanı tanımlanır.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *