1. Anasayfa
  2. Bankacılık
  3. Kredi Notu Neden Önemli?

Kredi Notu Neden Önemli?

«
kredi-notu

Son zamanlarda kredi notu ile vatandaşların kredi çekme ihtiyacı arttı. Hal böyle olunca birçok vatandaş kredi çekebilmek için kredi notunun kaç olması gerektiğini araştırmakta. Bankaların müşterilerin kredi çekmesine karşın sunduğu bir şart kredi notudur.

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi çekebilmek için gerekli olan kredi notları şu şekildedir;

  • 0-699 Arası En Riskli Kesim: Bu kesimin kredi çekebilmesi neredeyse imkânsızdır. Çünkü bu kesim genellikle kredi ödemelerini, bankalara olan borçlarını ödememiş veya geciktirmiş kişilerdir.
  • 700-1099 Arası Orta Riskli Kesim: Bu kesimin kredi çekebilmesi çok düşük bir ihtimaldir. Çünkü bu kesim de genellikle kredi ödemelerini ve bankaya olan borçlarını çoğunlukla aksatmış kişilerdir.
  • 1100-1499 Arası Az Riskli Kesim: Bu kesimin kredi çekebilme ihtimali olsa da bu ihtimal bankalara bağlıdır. Çünkü bu kesim ödemelerini ve banka borçları gibi ödemelerini geciktirmiş veya düzensiz ödemiş kesimdir. Bankaların kredi vermek için en kararsız kaldığı kesim bu kesimdir.

1500-1699 Arası İyi Kesim: Bu kesimin kredi çekebilme ihtimali yüksektir. Çünkü bu kesim ödemelerini çok nadir aksatmış kesimdir. Bankalar bu kesimden oldukça memnun olmaktadır. Bu kesimin kredi çekebilmesi için bazen gelir belgelerini getirmeleri gerekebilir.

1700-1900 Arası Çok İyi Kesim: Bu kesim gelir belgesiz, kefilsiz ve internetten anında çok rahat bir şekilde kredi çekebilir. Çünkü bu kesim bankaların en sevdiği kesimdir. Bunun nedeni ise ödemelerini, borçlarını hiç aksatmadan ödemiş olup, genellikle bankaları ile alışveriş yapıyor olmalarıdır.

Kredi Notu Hesaplama Ölçütleri Nelerdir?

kredi-notu
Kredi Notu

Kredi notu hesaplama ölçütleri sıralaması şu şekildedir;

Kredi ve kredi kartı ödemeleri bu hesaplamanın yaklaşık yüzde 30’u civarını kapsıyor. Hesap ve borç durumu ise bu hesaplamanın yaklaşık yüzde 25’ini kapsıyor. Kredi kullanım yoğunluğu ise bu durumu yüzde 10 civarı etkiliyor.

Yakın zamanlarda yapılan kredi başvuruları da, bu hesaplamanın yaklaşık yüzde 20’sini kapsıyor. Fakat yakın zamanlarda yapılan kredi başvuruları tamamen yüzde 20 olmasa da o civarlarda ki rakamları kapsamakta. Diğer ölçütler ise bu hesaplamanın yüzde 10’u gibi bir civarı kapsıyor.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *