«
Kırmızı Kalem Çekmek Nedir? Kırmızı Kalem Çekilenler Kredi Alabilir mi?

Bankalar müşterilerine kredi vereceği zaman bir güvence sağlamak istemektedir. Bankaların müşterilerine karşı olan güvencelerini geçmiş dönemlerdeki banka faaliyetlerine bakarak sağladıkları bilinmektedir. Kredi notu üzerinden müşterilerine kredi veren bankalar kredi notlarının dışında bir de Kırmızı Kalem Çekmek durumuna bakmakta.

Peki, Banka kırmızı kalem nedir? Kırmızı kalem Çekmek nedir? Ve Kırmızı kalem çekilenler kredi alabilir mi? Kırmızı kalem durumuna düşen kişiler bankalardan kredi çekme işlemini yapmamakta. Kırmızı kaleme düşen müşterilerin 5 Yıl boyunca kredi alma ve kredi kartı alma hakları ellerinden alınır.

Bankada kırmızı kalem çekme işlemi hemen gerçekleşen bir işlem değildir. Bankalar müşterilerini bu kategoriye almadan önce belirli aşamalardan geçirir. Söz konusu aşamaların başarısız geçmesi durumunda kişiler bankalar tarafından işaretlenir.

Kırmızı Kalem Çekme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Banka kırmızı kalem işlemi için müşterilerine belirli bir zaman tanımlar. Söz konusu zaman içerisine beklenilen ödemeler faizler ile birlikte yapılmazsa müşteri için kırmızı kalem işlemleri başlatılır.

Bankalar tarafından kırmızı kalem tehlikesi olan müşterilere 90 Gün süre tanınır. Söz konusu süre içerisinde müşteriler tarafından aylık ödemeler faiz ile birlikte yapılırsa sadece kredi notu üzerinden düşüm yapılır. Ancak 90 günü geçen durumlarda kişiler kırmızı kalem takibine düşer.

90 Gün sonunda borçlarını faizi ile birlikte ödemeyen kişilere ihtar ile birlikte 1 haftalık süre daha tanınır. Söz konusu süre içinde de işlemleri tamamlamayan kişiler için artık yasal işlemler başlatılır.

Bankalar yasal işlemlerin sonucunda kişilerden borçlarını ve faizlerini almanın yanı sıra kırmızı kalem çekme işlemi de uygular. Kırmızı kalem çekme işleminden sonra kişiler, diğer bankalardan da kredi çekme ve kredi kartı alma gibi işlemleri 5 Yıl boyunca gerçekleştiremezler.

Kırmızı Kalem Çekilenler Kredi Alabilir Mi?

Kırmızı Kalem Çekmek Nedir? Kırmızı Kalem Çekilenler Kredi Alabilir mi?
Kırmızı Kalem Çekmek Nedir? Kırmızı Kalem Çekilenler Kredi Alabilir mi?

Kırmızı kalem çekilenler kredi alabilir mi? Sorusu da en çok sorulan sorulardan birisi. Öncelikle belirtmekte fayda var ki, kırmızı kalem çekilen müşterilerin bankacılık konusundaki tüm geçmişleri lekelenir. Öyle ki, belirli yıl boyunca kişiler bankalardan kredi ve kredi kartı alamazlar.

Söz konusu yılın ardından kişilerin bankalar üzerinden kredi veya kredi kartı alma şansları vardır ancak bu şans kesin bir şekilde ilerlememekte.

Korona virüs ve bazı ekonomik nedenlere dayanan kararlar sonucunda bazı bankalar tarafından kırmızı kalem alan müşteriler için krediler verilmekte. Söz konusu bankalar üzerinden alabileceğiniz krediler kesin olmamakla birlikte mümkündür.

Peki, Kırmızı kalemli olanlara kredi veren bankalar hangileridir?

Kırmızı Kalemli Olanlara Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Kırmızı kalemli olanlara kredi veren bankalar bulunmakta. Söz konusu bankalar geçtiğimiz zamanlarda vatandaşlara destek vermek amacı ile böyle bir girişimde bulundu. Bu bankalar üzerinden kredi ve kredi kartı almak mümkündür.

 • Garanti BBVA
 • Ziraat Bankası
 • Odeabank
 • Fibabanka
 • Aktifbank
 • Denizbank

Gibi sayılı bankalar geçmişte kırmızı kalemli kişilere krediler vermiştir. Bazıları ise kredi şartları arasına kırmızı kalem kontrolünü hiç eklememiştir.

Söz konusu bankalar üzerinden banka siciliniz bozulmuş olsa bile kredi ve kredi kartı alma imkânınız bulunmakta. Her ne kadar imkânınız bulunuyor olsa da kesin değildir. Bankaların mobil uygulamaları üzerinden veya bankaların şubelerine giderek kredi başvurunda bulunabilirsiniz.

Kırmızı Kalem Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devletten Kırmızı Kalem Sorgulama

Kırmızı Kalem Çekmek Nedir? Kırmızı Kalem Çekilenler Kredi Alabilir mi?
Kırmızı Kalem Çekmek Nedir? Kırmızı Kalem Çekilenler Kredi Alabilir mi?

Peki, vatandaşlar kırmızı kalem çekilip çekilmediğini bilmiyorsa bu durumda nasıl bir yol izlemeli? Bankalar tarafından kırmızı kalem ile işaretlenip işaretlenmediğinizi anlayabilmeniz için bazı yöntemler bulunmakta. Bunların arasında bulunan en etkili yöntem e devlet üzerinden risk raporu almaktır.

Peki, E-devletten kırmızı kalem sorgulama nasıl yapılır? Kırmızı kalem sorgulama işlemlerini yapabilmek için mobilden veya masaüstü sistemlerden E-Devlet hesabınıza giriş sağlayın. Daha sonra söz konusu adımları takip edin;

 • Arama kısmına “Türkiye Bankalar Birliği” yazarak söz konusu “Türkiye Bankalar Birliği” sekmesine giriş sağlayın.
 • Risk raporu oluştur butonuna basın ve uygula seçeneğine tıklayın.
 • Kimlik doğrulama işlemlerini yerine getirin.
 • Gelecek olan ekrandan risk raporlarınızı, geçmişte yapılmış olan risk raporu başvurularınızı görüntüleme şansınız bulunmaktadır. Geçmiş dönemlerde yaptığınız bir başvuru yoksa “Yeni Risk Raporu” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza gelecek olan kredi limiti ve borç bilgisi bilgilerini kontrol ettikten sonra devam butonuna tıklayın ve bir sonraki adıma geçin.
 • Son olarak tüm bilgilerin kontrol edileceği bir ekran ile karşılaşacaksınızdır. Bilgileri kontrol ettikten sonra devam butonuna tıklayın.
 • Telefonunuza gelecek olan SMS sonrasında risk raporunuzu görüntülemek için aynı sayfaya giriş sağlayın.

E-Devlet üzerinden vatandaşlara her ay bir kere ücretsiz şekilde risk raporu oluşumu sağlanmaktadır. Söz konusu rapor sayesinde kırmızı kalem durumunuzu sorgulayabilir, kara liste durumunuza bakabilir ayrıca kredi notunuzu öğrenebilir. Diğer bankalara göre nasıl olduğunuza bakabilirsiniz.

Bu sayede kredi çekmek için uygun muyum sorusuna da kesin bir cevabı kısa bir süre içerisinde tamamen ücretsiz bir şekilde almış olacaksınız.

Bir Cevap Yaz

Finans Editörü Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *