1. Anasayfa
  2. Bankacılık
  3. Banka Haciz İşlemleri Ne Zaman Başlar?

Banka Haciz İşlemleri Ne Zaman Başlar?

«
banka-haciz-islemleri

Bankalar tüketicileri kendi bünyesi katarken ne kadar avantajlı fırsatlar sunsalar da ödemeler bir müddet geciktiğinde banka haciz işlemleri devreye girer. Dünya üzerinde birçok insan banka borcunu ödeyemediği için büyük mağduriyetler yaşamıştır.

Bankalara yapılan borçlar uzun müddet ödenmediği takdirde kişi büyük bir sıkıntıya girebiliyor. 2 ay gibi kısa sürede bile kredi veya kredi kartı borçlarınızı geciktirdiğiniz zaman uyarılar almaya başlarsınız. Bu noktadan sonra geçen her zaman aleyhinize işler. Ve eğer sessiz kalıp ödeme yapmaktan kaçınırsanız borçlarınız için banka haciz işlemleri için ilk adımları atılır.

Kredi Kartı Haciz İşlemleri

Ödenmemiş borçlarınız biriktikçe önce SMS yoluyla sonra telefonla arayarak sizlere art arda uyarılar gelmeye başlar. Eğer bankanın bu çağırılarına sessiz kalıp yönünüzü başka tarafa çevirmeye devam ederseniz bir müddet sonra banka haciz işlemleri devreye girer.

Bankalar sizlere kredi kartı borçlarınızı ödemeniz için 180 gün mühlet vermek zorundadır. Bu süre zarfında ya borcunuzu kapatmalı ya da borç yapılandırma için başvuruda bulunmalısınız. 180 günü geçen ve hiç ödeme yapılmamış borçlar ise artık yasal takibe alınmaya başlar. Böylelikle tüm bankalara borcunuzu ödemediğinize dair bilgi gider ve bu da kredi notunuzu düşürür.

Ayrıca banka hesaplarınız, maaşlarınız ve mal varlıklarınız e-haciz uygulanarak bloke edilir. Böylece yasal işlemler kendini fazlasıyla hissettirir. Kredi kartı haciz işlemleri icra tarafından ele alınmaya başlar. Ancak bu durumda bile borç yapılandırma başvurusunda bulunmak için hâlâ bir şansınız vardır.

Yapılandırmaya gittikten sonra e-haciz uygulaması hemen kalkmasa da icra ve haciz süreci taksitlerinizi düzenli bir şekilde ödemeniz kaydıyla durdurulmuş olur. Bir vadenin bile gecikmeye gitmesi yapılandırmayı düşüreceğinden, yasal işlemler tekrar devreye gider. Bu yüzden geciktirdiğiniz borçlar için yeniden yapılandırma yapmayı unutmayın.

Banka Haciz İşlemleri Sorgulama

banka-haciz-islemleri
Banka Haciz İşlemleri

Adınıza kayıtlı haciz işlemlerinin başlatılıp başlatılmadığını UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) haciz sorgulama yoluyla anında öğrenebilir, banka haciz işlemleri konusunda ücretsiz bilgi alabilirsiniz. İzlenilmesi gereken yollar şunlardır.

  • UYAP.com’a giriş yapınız.
  • Çıkan ekranda e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz. E-devlet şifreniz yoksa yeniden kayıt olabilirsiniz.
  • Sol menüde dosya sorgulama kısmını tıklayın
  • Yargı türünü “icra”, yargı birimini “icra dairesi” olarak seçin “dosya sorgulaya” tıklayın.
  • Hakkınızda başlatılmış haciz işlemleriniz görüntülenecektir.

Eğer ileri zamanlarda açılabilecek banka haciz işlemleri hakkında haber almak isterseniz UYAP SMS‘e girerek telefonunuzu sisteme kaydederek başlatılan icra ve haciz işlemlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *