1. Anasayfa
  2. Banka Kredileri
  3. Kredi Çekmemin Eşimin Kredi Notuyla Alakası Var Mı?

Kredi Çekmemin Eşimin Kredi Notuyla Alakası Var Mı?

«
kredi-cekme

Kredi çekmek isteyen insanlar yalnızca eş değil diğer hane halkının kredi borçlarında dolayı tedirginlik yaşar. Ve bunun kredi başvurularını etkileyeceğini düşünür. Bu durum birçok konuda esas alınmalıdır. Çekeceğinizi miktar, borçların durumu, gelir seviyesi ve başvurduğunuz bankanın şartları göz önüne alınarak banka tarafından yorumlanması lazım.

Çekmek istediğiniz kredi miktarı yüksekse ve eşin kredi notu ile de ilgilenen kuralları katı bir bankaya gittiyseniz muhtemelen başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır. Eşiniz ya da hane halkınızdan biri, ödenmemiş borçlarından dolayı yasal takibe alındıysa bu sizin kredi notunuzu etkilemese de şansınızı azaltabilir.

Zamanında eşinizin çektiği kredilere kefil olduysanız ve o borçlar hâlâ ödenmediyse de bu da kredi çekmenize engel olur.

Eşimin Borcundan Dolayı Kredi Çekemiyorum

Eşimin borçlarından dolayı kredi çekemiyorum diyen bir sürü insan mevcut. Bu durum bazı bankaların vereceği borcun kesin olarak kendine geri döneceğinden emin olmak istemesinden kaynaklanır. Kredi başvurusu yaptığınız zaman yalnızca sizin değil eşinizin kredi notu da incelenir. Düşük bütçe de kredi kartı borçları sizi çok fazla etkilemez.

Ancak vadesi geçmiş ve icraya düşmüş borçları varsa bu size de yansır. Bu durumda kredi başvurularınız reddedilir. Özellikle vergi ve sağlık sigortası gibi kamu borcu olan ve bu borcunu yapılandırmaya gitmeden yasal işlem başlatılan kişilerin eşlerini de etkiler. Sayılan hususlar düşük bütçeli kredi başvurularında bazı bankalarca esas alınmamaktadır.

Konut kredisi gibi yüksek miktarda kredilere başvurduğunuz da siz ve hane halkınız incelenir. Bunun sebebi ise bankalar; eş dahil herkesin gelir seviyesini hesaplayarak aylık taksitlerini ödeyip ödemeyeceklerini anlamaya çalışmasındandır. Eğer eşlerden birinin hâlihazırda birçok ödenmemiş borcu varsa banka kendi taksitlerinin de ödenmeyeceğini düşünür.

Eş Durumuna Bakmadan Kredi Çekme

kredi-cekme
Kredi Çekme

Günümüzde işsizliğin ve borçlu kişilerin artış göstermesiyle eş durumuna bakmadan kredi veren bankalar artmaya başladı. Birçok banka kredi başvurusu için kurallarını esnetebiliyor.

Konut ve taşıt kredisi gibi yüksek bütçeler için eşlerin onayı gerekirken düşük miktarda çekeceğiniz kredi başvurusu için gösterebileceğiniz kefil ya da teminat ile anında kredi almanız mümkün. Anında kredi veren bankalar ise şunlar:

  • ING Bank
  • ICBC Turkey
  • Aktif Bank N Kolay Kredi
  • Burgan Bank
  • Garanti BBVA
  • Deniz Bank
  • CepteTeb
Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *