1. Anasayfa
 2. Genel Bilgi
 3. Varant Yatırımı Nasıl Yapılır?

Varant Yatırımı Nasıl Yapılır?

«
varant-yatirim

Varant yatırımcıya kaldıraç sağlayan, hisse senedi, endeks ve emtia gibi dayanak varlıkları belirli bir vadede belirli bir fiyattan alma veya satma hakkı veren bir finansal yatırım aracıdır.

Yatırımcılar varantları hem yükselen hem de düşen piyasa beklentilerine göre yatırım amaçlı kullanabilirler. Varantlar yatırımcıya bir hak verirken, bir yükümlülük getirmezler. Varantlar finansal kuruluşlar tarafından verilir.

Varant ihraç eden kuruluşlar, ürünlerinde derinlik sağlayacak ve mevzuata uyum sağlayacak bir piyasa yapıcı belirlemektedir. Piyasa yapıcı, Borsa İstanbul’un işlem saatlerinde sürekli güncellenen al-sat kotasyonları vermekte ve yatırımcılar bu kotasyonlar yardımıyla varant alım satımı yapabilmektedir. Yatırım ihraç ettiği varantların piyasa yapıcısıdır.

Kaldıraçlı bir finansal ürün olan varantların nasıl riskler taşıdıkları gibi bilgiler yatırımcılar için oldukça önemlidir. Varant alan yatırımcı, dayanak varlığı değil, ödenen bedel karşılığında dayanak varlığı alma veya satma hakkını elde eder. Bir hak satın alındığından, varantların kâr payı, rüçhan, tasfiyeden rüçhan hakkı, oy hakkı, bilgi edinme gibi hakları yoktur.

Varant Yatırım Avantajları Nelerdir?

Varant ihraççılar, mevzuat gereği ürünlerinde de derinlik sağlamak üzere bir piyasa yapıcı görevlendirirler. Piyasa yapıcı, borsa İstanbul’un işlem saatleri içerisinde sürekli güncellenen alış ve satış kotasyonları vermektedir. Ayrıca piyasa yapıcılar her işleme taraf olmamakla birlikte yatırımcılar kendi aralarında da işlem yapabilirler.

 • Nispeten küçük bir primle dayanak varlığa da kaldıraçlı yatırım için önemlidir.
 • Kazançlar için potansiyel durumu sınırsızken, yatırılan sermaye (prim ödenen) risk ile sınırlıdır.
 • İşlem yapmak için teminat gerekmez.
 • Alım varant yatırımlarıyla yükselen, satım varantlarıyla düşen bir piyasa da beklentisine yatırım yapmak mümkündür.
 • İşlem komisyonu diğer piyasalara göre de nispeten düşüktür.
 • Piyasa yapıcılığı sayesinde varantlar Borsa İstanbul işlem saatlerinde anında işlem görebilmektedir.

Varant Yatırım Riskleri Nelerdir?

varant-yatirim
Varant Yatırım
 • Varantların bir son kullanma tarihi vardır. Beklenti de vade süresi içinde karşılanmazsa yatırımın tamamı kaybedilebilir.
 • Varantların vadeye kalan gün sayısı azaldıkça zaman değer kaybetmektedir. Vade yaklaştıkça zaman değeri kaybı hızlanır.
 • Kaldıraç her iki yönde de çalışır. Görünüm tersine çevrilirse, varantlar hızla değer kaybedebilir ve vade sonunda değersiz bir şekilde sona erebilir.
Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *