1. Anasayfa
  2. Borsa Gündem
  3. Borsalarda Stop Limit Ne Anlama Gelir?

Borsalarda Stop Limit Ne Anlama Gelir?

«
stop-limit

Stop limit, stop loss ile order ve benzeri isimler mevcut olan bu emirler, kripto para piyasalarında stop limit adında katılımcıların karşısına çıkar. Piyasalarda alım satım işlemlerini sıklıkla yerine getiren katılımcıların da bildikleri gibi koşullu emir kullanıcıları oldukça kullanışlı araçlar olarak bilinir.

Stop Limit Ne Anlama Gelir?

Borsalarda kullanılmakta olan şartlı emir çeşidinden biri olarak katılımcıların karşısına çıkan stop limit, bir fiyat ayarlama biçimidir. Alış işlemleri açısından verilmekte olan emirlerde fiyatlar en düşük seviyeye geldiğinde tetikleyici fiyatın üstüne çıkıldığında ise daha çok alış emri şeklinde oluşur. Limit emri aracılığı ile yükseliş kazanılabilir.

Satış ile alakalı stop emrinde hedeflenen amaç ise bir düşüş durumu ile karşı karşıya kalmamak amacıyla koruma altına almaktır. Genel itibariyle zararın azı, kârı koruma amacıyla kullanılır. Satış stop emirlerinin faaliyet mekanizması ise en yüksek alış emri ayarlandığında tetikleyici fiyatın altına düştüğü durumda satış emri olarak yapılır.

Limitin Kullanılması

Kıymetli bir risk yönetim aracı olarak da bilinen stop limit, ciddi anlamda maddi kayıplara uğramamak amacıyla kullanılır. Alım satım işlemleri yapılırken hedefe erişildiğinde kâra ulaşabilmek amacıyla satış ile ilgili emir verilirken de yararlı olduğu unutulmamalıdır.

Piyasa Emri Nedir?

stop-limit
Stop Limit

Piyasada işlem gören kripto paranın alınması ya da satılması, o anki en makul fiyattan alıp satabilmeye imkân tanıyan emir çeşididir.

Piyasa emri ile işlem gerçekleştirilirken, satış ya da alış fiyatı belirlemek gerekmez. İşlemler, anlık bir şekilde ortaya çıkar. Piyasa emirleri, işlem yapılan an, emir defterinde bulunan en iyi emirle eşleşerek gerçekleşir.

Stop Limit Emri Nasıl Çalışır?

Limit emri ile daha öncesinde de ifade edildiği gibi iki değişik fiyattan ve emir türünden meydana gelen bir alım emri çeşididir. İlk emir tipinde stop emir limiti olarak bilinir. Bu durum, amaçlanan fiyatın ilk başlangıç noktasıdır ve diğer bölümü ise limit kısmıdır.

Limit kısmı ise katılımcının ilk başta da belirlenmiş olunan fiyat hedefinin haricinde olan bir başka husustur.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *