1. Anasayfa
  2. Kripto Paralar
  3. Kripto Paranın Anlamı

Kripto Paranın Anlamı

«
kripto-para

Şifre kullanarak güvenli ve kolay işlemlere ek olarak sanal para sistemine olanak sağlayan digital oluşumlara kripto para denilir. Yeni bir seçenek para birimi olan bu yöntem tamamen dijital ortamda sanal olarak yapılır. Bu sistemde bankacılıktaki paraların terzine merkezi bir sistem yoktur. Bunun yerine yapılan işlemler block-zincir ile gerçekleşir.

Hükümetler ya da şirketlerin basımıyla üretilmez. Dolayısıyla hükümetlerin merkez bankaları basımı işlemi gerçekleştirmez. Bir diğer farkı da bankacılık sisteminde olduğu gibi aracılık görevi gören herhangi bir yapı da yoktur. Bu durumda kişi bazlı herhangi bir güvenlik unsuru da oluşmaz.

Sistem açısından incelenir ise güvenirliği onaylandığından herhangi bir problem oluşturması ihtimal dahilinde değildir.

Bitcoin ve Blockchain Terimlerinin Anlamı

kripto-para
Kripto Para

Bitcoin terimi, internet yoluyla işlemlerin sağlandığı, belirli bir merkezi otorite ya da aracı bir kuruma ihtiyaç duymayan sanal para birimi olarak kabul görür. Kişiler ya da kurumlar mevcut sanal para birimi yoluyla somut parayla sağladıkları işlemlerdeki gibi kullanılır. Yani harcama yapmakla kalmayıp, para kabulü gerçekleştirebilirler.

Bitcoin, başka para birimleri için farklı türde borsalarda da işlem sağlıyor. Süreç ilerledikçe popülerliği daha da artan bitcoin’in değeri 2013 yılından bugüne kadar 10 katına çıkmıştır. Bitcoini oluşturan Satoshi Nakamoto’dur. Bu isim ilk olarak kasım 2008 yılında kriptografi ile alakalı mail grubuna bir bildiri ulaştırdı. Bu bildirinin içeriğinde, üçüncü bir taraf olmadan ikili gruplar arasında sağlanan elektronik işlemler ile yürütülen bir sistem tanımlamıştır.

Ocak 2009 yılına gelindiğinde de, ilk açık kaynak kodlu bitcoin yayını ve üretimi meydana geldi. İlk bitcoin transferi Hal Finney isimi programcı tarafından sağlanmıştır. B-money uygulamasını hayata geçiren ise Wei Dai2dir. Son olarak bit-gold’u hayata geçiren iNick Szabo olmuştur.

Kripto Para Herhangi Bir Merkezi Yapıya Bağlı Mıdır?

Dijital olarak işlem yürüten ve bir değişim aracı olarak çalışan kripto para, esasen kriptografi dalına dayanır. Bu dal işlemleri güvene almak adına matematiğin alt dallarından birisi olarak gelişmiştir. Kripto paralar bir derece dijital döviz, alternatif döviz ya da sanal döviz olarak görülür. Elektronik para ve merkezi bankacılık sistemleri merkezidir.

Kripto varlıkların tamamı ise merkezi değildir. Kripto para sisteminde blok zinciri yani İngilizce adıyla blockchain vardır. Buna göre genel işlem sırasında veri tabanında olan dağıtık ledgerler yani muhasebe defterleri blok zincirinde işlevini yürütür.

2009 yılına gelindiğinde Satoshi Nakamoto isimli bir uzman tarafından Bitcoin oluşturulmuştur. Bitcoin’in en önemli özelliği ilk merkezi olmayan kripto para sistemi olmasıdır. Tabi bu zamana kadar çok sayıda kripto para sistemi oluşturulmuştur. Ancak bitcoin dışında kalanlar ancak bitcoinin altcoin kripto para birimi olmakla sınırlı kalmıştır.

Uzmanlar süreç dahilinde kripto paraların toplamdaki piyasa değerinin içinde ilerleyen senelerde 3–4 trilyon Amerikan dolarına eş gelecek kadar yükseleceğini bekliyor.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *