1. Anasayfa
  2. Kripto Paralar
  3. Kripto Paranın Kullanım Alanları

Kripto Paranın Kullanım Alanları

«
kripto-para

Çağımızda kripto para çok kişinin dikkatini çekmesine karşın hâlen bu konu hakkında insanların çok fazla bilgisi yoktur. Bu sebeple nerelerde kullanılır sorusu sıklıkla soruluyor.

Öncelikle takas sırasında güvenliği yükseltmek, için kriptografi kullanılır. Digital olan para aslında sanal bir para birimidir. Yani fiziksel ortamda bulunabilen bir nesne pozisyonunda değildir. Örneğin; sistemsel verilerdeki miktar değişimlerini sağlayan kripto, banka veya kredi kartlarına yönlendirilen paralar gibi işlem görür.

Kriptolojinin Tanımı ve Kripto Paranın Tarihçesi

Kısaca, şifreleme bilimi olarak tanımlamak mümkündür. Burada veriler bir sisteme göre şifrelenir. Sanal ortam üzerinde şifreleme sağlanması ve bunların çözümlenmesi ile kriptoların transferi sağlanır.

Digital ortamda para birimi oluşturma fikri 1990’lı yıllardan itibaren düşünülen bir uygulamadır. Bu konuda bazı denemeler de mevcuttur. Ancak denemelerin başarıya ulaşmamıştır. Ancak bu sektöre bir faydası olmuştur.

O da çalışmanın güvenilir ve üçüncü elden yaklaşım sağlama odaklı bir düşünenin gelişmesine ortam oluşturması olmuştur. Bitcoin, ilk kripto olarak tarih sahnesinde yerini almıştır. Uygulama, 2009 yılında Satoshi Nakamoto takma ismini kullanan bir kişi tarafından geliştirildi.

Kripto Kazancı ve Vergilendirme

Kripto hesabı düzenli aralıklar ile para akışı alıyorsa bu hesabınızdan vergi tahsil etme talebinde bulunulma ihtimali vardır. Çünkü maliye tarafından kazancın sorgulanması söz konusudur. Böyle bir durumda takas usulüyle veya madencilik yoluyla kazanç elde ettiğinizi ifade etmenizde sakınca yoktur. Bunu hesap dökümü ile netliğe ve doğruluğa kavuşturabilmeniz oldukça basittir.

Kripto Madenciliği Neye Denir? 

kripto-para
Kripto Para

Kullanıcının temele alındığı kripto para üretimi, dağınık bir sistem ile işlenir. Bilinmesi gereken önemli bir nokta ise, kriptonun bir üretim sınırı olduğudur. Buna bağlı olarak kripto yükseldikçe, üretimi de zorluk gerektirir.

Üretim sırasında ise matematik problemi çözmeye yönelik bir sistem ortaya konuyor ve üretim işlemi madencilik sayesinde sağlanıyor. Bu aşamada herhangi birine tabi olmak zorunda değilsiniz. Eğer internet bağlantınız ve yeterli işlemci gücüne sahipseniz kendi başınıza yapabilirsiniz. Bitcoin ve kripto maden üretimi yapmak herhangi bir suç teşkil eden bir unsur değildir.

Bir başka merak edilen husus ise yasal olup olmadığı ile ilgilidir. Bu meseleler ülkede farklı değerlendirilir. Bazı ülkelerde serbesttir ve kullanımına, ticaretinin yapılmasına açık bir tavırla izin verilirken, bazılarında yasaktır. Bazen de değişken durumlar gözlenebilir. Yani kısmi yasaklar getirilerek sınırlamaya tabi tutulur.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *