1. Anasayfa
  2. Finans Gündem
  3. 1 Kilo Altın Kaç TL?

1 Kilo Altın Kaç TL?

«
altin-kac-tl

Altın, doğada serbest bir şekilde mevcut olan bir ve hızlı bir şekilde işlenebilen bir element türüdür. Ticari ve maddi olarak kazanç sektörlerinde çok önemli bir paya sahiptir.

Parlak ve sarı görünümü de altının aksesuar olarak da değer görmesini ve özel günlerde tercih edilen bir takı modeline bürünmesine de olanak sağlar. Bu önemli getirisi sebebiyle bir yatırım aracı olarak da görülür. Peki, 1 kilo altın kaç TL, altın fiyatı belirlenmesindeki etkenler nelerdir?

1 Kilo Altın Kaç TL, Altın Fiyatı Neye Göre Belirleniyor?

Altının yatırım aracı olarak belirlenme kriterleri ise farklı durumları içerir. Bu durumlar arasında en önemlisi ise altının mevcut piyasalardaki ekonomik değeridir. Altının ekonomik değeri; enflasyon, global krizler, banka istikrarsızlıkları, ABD dolarının önemi ve üretim gibi başlıklar altında şekillenmektedir. Bu başlıkların analizleri ile 1 kilo altın kaç TL? sorusunun cevabı belirlenmektedir.

Enflasyon

Enflasyonun varlığı, yatırımcıların altına olan yönelimlerini doğrudan etkiler. Enflasyonun etkilediği yatırım araçları, yatırımcılarının varlıklarını korumak için altına yönelmesini sağlar. Bu noktada Enflasyon oranına göre altının yükseldiği varsayımı, doğru bir varsayım olarak karşımıza çıkar.

Global Krizler

Global çapta meydana gelen savaş gibi krizler, altın fiyatlarının artmasına neden olur. Çünkü altın, bir güvence modeli olarak artışları meydana getirir. Büyük ve küçük ölçekli her yatırımcı, altına yönelir. Global krizler, bu noktada yatırım yapan her kişi veya kurumun altın konusuna öncelik vermesine ve altın fiyatlarının artmasına neden olur.

Banka İstikrarsızlıkları

altin-kac-tl
Altın Kaç TL

Banka istikrarsızlıkları, başarısız hamlelerin ve düzensiz politikaların sonuçları olarak ortaya çıkar. Ortaya çıkan istikrarsızlardan dolayı halk, altın yatırımlarına sert bir şekilde yükleme yapar. Mevcut mevduatların büyük çoğunluğu altına yatırılır.

ABD Dolarının Önemi

ABD doları, dünya üzerinde en çok rezerv seviyesine sahip bir para birimidir. Uluslararası banka işlemlerinde Türkiye olmak üzere birçok ülke, dolar birimini kullanmaktadır. Bu noktada ABD dolar akışının artması, altın fiyatlarının azalmasına neden olur. Çünkü yatırım aracı el değiştirmektedir.

Üretim

Bir ürünün miktarının çok olması, o ürünün fiyatının az olmasına neden olur. Bu ifade, altın sektöründe de etkili olan bir ifadedir. Altın miktarının çok olması, altın fiyatlarının azalmasına, miktarın az olması ise altın fiyatının artmasına neden olur. Bu noktada üretim, altının fiyatını etkileyen önemli unsurlardan bir tanesidir.

Bugün 1 Kilo Altın Kaç TL?

Altının belirli ekonomi başlıkları altında incelenmesi ve mevcut değerler ışığında belirlenen değeri ise gram altın miktarı olarak 1.031,61 TL’dir. 1000 gram= 1 kilo olarak miktarı ise 10.316.1 TL’dir. 

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *