1. Anasayfa
  2. Kripto Paralar
  3. Tether (USDT) Coin Nedir, Avantajları Neler?

Tether (USDT) Coin Nedir, Avantajları Neler?

«
Tether (USDT) Coin Nedir, Avantajları Neler?

Tether (USDT) Coin, Tether Limited şirketi tarafından piyasa sürülmüş olan ve 2015 senesinde çıkış yapan kripto para birimidir. USDT Coin, ABD dolarına sabitlenmiş bir kripto varlıktır.

Sağladığı avantaj ise dolar değerinde transferi kripto para cinsinde yapabilmektir. Örneğin bir şirket çalıştığı ortaklarına deniz aşırı şekilde ve en kısa sürede 1.000 dolar transfer etmek istiyorsa, 1.000 USDT Coin transferini kripto para cüzdanından yapabilir. Bu sistem üzerinden bankalar ile yapacağı transferde ortaya çıkacak olan işlem masraflarından çok daha az bir işlem ücretine katlanırken, hızlı transfer koşullarından yararlanır.

Tether (USDT) Coin Dolar Değeri Nedir?

Tether (USDT) ABD dolarının sanal bir modeli olarak ortaya çıkarılmış, stablecoin’dir. Bir biriminin değeri her daim 1 ABD dolarına eşittir. 1 USDT=1 ABD Doları sistemi üzerinden kullanılan Tether Coin, kripto para piyasasının volatilitesine rağmen değerini değiştirmez. Şirket portföyünde 1 USDT bulunan kuruluşlar 1 dolara sahip olduklarını belirtirler.

USDT Coin Nasıl Saklanır?

Kripto paralar bir varlık olarak her hangi bir sistem içerisinde saklamazlar. Ancak kripto para birimlerinin değerleri kripto para cüzdanlarında muhafaza edilir ve görüntülenir. USDT Coin değeri, ERC 20 Blockchain sistemine uygun olan masaüstü ve donanım cüzdanlarda muhafaza edilebilir.

Fiziki soğuk cüzdanlar, kripto para cüzdan satışı gerçekleştiren markalardan edinilir. Masaüstü cüzdanlar ise yine cüzdan sağlayıcı firmaların resmi web adreslerinden ücretli veya ücretsiz formatlarda bilgisayara indirilirler. USDT Coin’in işlem listesinde yer aldığı kripto para borsası platformları da USDT değerini muhafaza etmeye uygun sanal cüzdanları hesap açılışında ücretsiz olarak sunarlar.

Tether (USDT) Coin Madenciliği Yapılır mı?

USDT Coin madenciliği yapılamayan stablecoin’dir. Tether limited şirketi kasasında her bir USDT Coin’in karşılığında 1 ABD doları bulunur. Diğer yandan USDT Coin, 1 USDT= 1 ABD doları mantığı ile Tether şirketi tarafından piyasaya sürülür.

Tether (USDT) Coin Nasıl, Nereden Alınır?

Tether (USDT) Coin Nedir, Avantajları Neler?

USDT Coin almak için USDT Coin’in alım-satım işlemlerine dahil edildiği kripto para borsalarından hesap açılışının yapılması gerekir. USDT Coin, Binance, Huobi Global, KuCoin, Gate.io gibi işlem hacmi geniş kripto para değişim platformlarında işlem görmektedir. Bu kripto para borsası platformlarından tercih edilen üzerinde KYC işlem adımları tamamlanarak hesap açılışı yapılmalı ve açılan hesaba TL veya dolar transferi gerçekleştirilmelidir. Ardından borsa platformlarının satın alma işlem sayfasında USDT Coin ve miktarı seçilerek, güncel fiyat üzerinden satın alma emri verilir. İşlem adımları sonunda satın alma başarıyla tamamlanır.

Tether Coin Ne İçin Kullanılır?

Tether (USDT) Coin kullanım mantığı hakkında detaylar:

  • Bitcoin veya diğer kripto para varlıklarının ani fiyat düşüşü yaşaması halinde nakit dolara çevrim için belirli bir süre beklemek yerine en hızlı şekilde USDT Coin’e çevirim yapmak yani piyasa istikrarına en kısa sürede ulaşmak,
  • USDT Coin üzerinden fonları bir borsadan diğerine en kolay şekilde aktarmak,
  • Dolar üzerinden işlem yapmaya imkan sunmayan, sadece kripto para kabul eden kripto para borsalarında USDT Coin ile işlem yaparak doları değer cinsinden kullanabilmek,
  • Dolar değerinde transferi en düşük işlem masrafı ile deniz aşırı transfer etmek,

Tüm bu amaçlar ve işlemler için USDT Coin’den yararlanılır.

Bir Cevap Yaz

Finans Editörü Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *