«
bitcoin

Bitcoin, blok zinciri teknolojisini kullanan bir tür merkezi olmayan dijital paradır. 2008’de Satoshi Nakamoto tarafından yaratıldı.

Gerçekte bu kişinin gerçek kimliği kimse tarafından bilinmemektedir. Dünyanın ilk kripto para birimi olup, aynı zamanda diğer tüm kripto para birimlerinin de doğmasına yol açtı. Sabit bir arza sahiptir. Piyasası 21.000.000 bitcoin ile sınırlandırılmıştır.

Bitcoin Hangi Amaçla Üretildi?

Bitcoin White Paper’ı incelediğimizde, dünyanın ilk “eşler arası elektronik para birimi sistemi” olduğu ve “çevrimiçi ödemelerin bir bankacılık kurumundan geçmeden bir taraftan diğerine doğrudan iletilmesine izin verdiği” amaçladığı söylenmektedir.

Çalışma Mantığı Nedir?

İnternet bağlantısı olan herkesin katılabileceği, dünyanın ilk ücretsiz olarak erişilebilen ödeme ağıdır. Visa gibi kredi kartı ağlarının ve Paypal gibi ödeme sistemlerinin aksine, Bitcoin herhangi bir kişi veya şirkete ait değildir.

Sanal dünyaya ait bir ödeme aracıdır ve işlemleri işlemek için bankalara veya özel şirketlere güvenmez. Ancak genel olarak kullanım amacının aksine daha çok yatırım amacı ile kullanıldığını söyleyebiliriz.

Nasıl Satın Alabilirim?

Kripto para birimlerinin işlem gördüğü birkaç dijital platform vardır. Ödeme, örneğin Euro, dolar veya Türk Lirası gibi geleneksel para birimleri ile satın alımı yapılır. Bazı ticaret platformları, dijital para biriminizi “park edebileceğiniz” entegre bir cüzdan sunar. Veya kripto para birimini harici bir cüzdan uygulamasına yüklersiniz. Bu, kripto para biriminizi yanınızda tutabileceğiniz anlamına gelir.

Bitcoin Satın Almanın Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

bitcoin
bitcoin

Gerek bitcoin gerekse diğer kripto para birimlerinin satın almanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunur. Ancak kripto para birimleri arasında en güvenilir olduğunu söyleyebiliriz.

Avantajları ;

  • Kripto para birimleri ulusal sınırlarla sınırlı değildir ve dünyanın herhangi bir yerinde kullanılabilir.
  • İşlemler hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanabilir.
  • Blockchain teknolojisinin yüksek güvenlik seviyelerine sahip olduğu kabul edilir.
  • Herhangi bir finansal kuruma gerek olmaksızın ödeme yapmak mümkündür.

Dezavantajları:

Aslında mutlak bir dezavantajdan söz edemeyiz, ancak belli riskler barındırdığı söyleyebiliriz.

  • Cüzdanınızın özel anahtarını kaybederseniz, sahip olduğunuz bitcoini bir daha geri getiremezsiniz.
  • Bitcoin çok sert yükseliş ve düşüşler yaşadığı için, yönü tahmin etmek oldukça zor.
  • Yüksek düzeyde koruma olsa bile, her zaman hacker saldırıları riski vardır.
  • Hukuki olarak verilebilecek hiçbir vaat veya güvence yoktur. Hukuki statü konusunda önemli bir netlik eksikliği var.
  • Kripto para birimleri halen devletler tarafından ön yargıyla yaklaşılmaktadır. Dağıtımına hem de kabulüne ilişkin sınırlamalar ile karşılaşabilirsiniz.
  • İnternetin kesilmesi durumunda, paraya erişim imkansızlaşır.

Tasarruf Yapılır Mı?

Sert inişlere ve çıkışlara sahip bir kripto paradır. Düzenli olarak aylık satın alımlarda düşük fiyatlardan satın alabilir ve yüksek çıkış sağladığı döneme gelene kadar düzenli olarak birikim yapabilirsiniz.

Düşük seviyelerden aldığınız ve yeteri kadar beklediğiniz takdirde iki katı veya üç katı fiyatlardan satarak kar elde edebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *