1. Anasayfa
  2. Finans Gündem
  3. Döviz Hesabı Nedir? | Nasıl Açılır?

Döviz Hesabı Nedir? | Nasıl Açılır?

«
doviz-hesabi

Döviz hesabı açma işlemleri pek çok yatırımcının başvurduğu işlemlerden biridir. Özellikle dövize yatırım yapıyorsanız, herhangi bir bankada mutlaka döviz hesabınız olması gerekir. Döviz hesapları, hangi bankadan açarsanız açın, temel bir mantığa dayanır.

Yatırımcıların döviz alıp satmasına imkan tanıyan hesaplarda, tercih edilen bankaya göre faiz ya da farklı işlem ücretleri bulunabilir. Tercih edilen bankanın döviz hesabı oluşturma politikalarının yatırımcılarca iyi bir şekilde kavranması gerekir.

Ayrıca bankaların hesap açma işleyişlerinin birbirinden farklı olduğu unutulmamalıdır. Bu rehberimizde ise; döviz hesabı nedir, döviz hesabı nasıl açılır, döviz hesabı açmak mantıklı mı ve daha pek çok soruya açıklık getireceğiz.

Döviz Hesabı Nedir?

Döviz hesapları, yatırımcıların birikimlerini döviz üzerinden değerlendirmesine olanak tanıyan bir mevduat türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hesap türü, sadece Dolar değil Euro üzerinden de açılabilir.

Diğer mevduat türlerinde olan vadeli ve vadesiz hesaplar, döviz hesaplarında da bulunur. Diğer mevduat türleriyle çok farkları yoktur. TL mevduatlarından tek farkı döviz işlemlerini, döviz bulundurma özelliği bulunan ATM’lerden yapmanız gerektiğidir.

Döviz hesabı, Dolar ya da Euro cinsinden biri üzerine açıldıysa, o birimlerin al-sat işlemleri bu hesaplardan gerçekleştirilir. İşlemler sırasında işlem ücretleri ya da komisyonlar, bankalar tarafınca belirlenen politikalara göre hesap sahibinden tahsil edilir.

Her bankanın izlediği bu politikalar birbirinden farklı olabilir. Buna göre en uygun bankayı yatırım için seçebilmeniz mümkündür.

Vadesiz Döviz Hesabı Açma

doviz-hesabi
Döviz Hesabı

Vadesiz döviz hesabı, genellikle döviz üzerinden mali işlemlerini yürüten ya da sık aralıklarla döviz alım-satım yapan bireyler için daha uygun bir hesap türüdür. Ayrıca yatırım yapmak isteyen bireyler için, faiz kazancı yerine birikimlerini değerlendirmek isteyenler için uygun bir hesaptır.

Vadesiz döviz hesabı açan bankaların başında Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) gelmektedir. Üstelik CEPTETEB uygulaması sayesinde, açılan mevduat hesaplarında hesap açma ücreti alınmaz. Bu yüzden TEB, döviz hesabı hesap işlem ücreti almayan bankalar arasında birinci sırada yer alır.

Ayrıca hesap içerisinde yapılan işlemlerden de komisyon ücreti kesilmez. Döviz yatırımcıları bu ayrıcalıklardan yararlanmak için, bankaların şubelerinden ya da internet bankacılıkları üzerinden hesap açma talebinde bulunabilir.

Ziraat Bankası Döviz Hesabı Açma

Ziraat Bankası bünyesinde “Vadeli ve Vadesiz Yabancı Para Mevduat Hesabı” olarak geçen döviz hesapları bulunur. Ziraat Bankası’ndan açılan döviz hesaplarında, yurt çapındaki şubeleri kullanarak kolaylıkla hesabınıza ulaşabilmeniz mümkündür.

Hesap açma işlemleri için Ziraat bankası internet şubesi ya da banka şubelerini tercih edebilirsiniz. İnternet şubesine erişmek için bu adrese gidin. Burada çeşitli banka politikaları ve internet şubesine ilişkin detayları bulabilirsiniz. Sayfanın alt kısımlarına doğru internet şubesinde hesap açma adımlarını görsellerden inceleyebilirsiniz.

Ziraat bankası internet şubesine kayıt olduktan sonra, internet şubesinde yer alan başvurular kısmından tercihinize göre vadeli ya da vadesiz yabancı para mevduatı açma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

İş Bankası Döviz Hesabı Açma

İş bankasında vadeli ve vadesiz olarak iki farklı döviz hesabı türü bulunur. Döviz hesabı açma İş Bankası için şubeleri ya da internet bankacılığını kullanarak başvuruda bulunabilirsiniz.

İş bankasında açılan vadesiz döviz hesabının özellikleri:

  • Döviz havalesi gönderme
  • Bankamatik kartıyla yurt içindeki bankamatiklerden para çekme
  • Dijital bankacılık hizmetlerinden yararlananlar, vadesiz tevdiat hesaplarına; internet şubesinden, bankamatiklerden, telefon şubesinden ya da İşCep uygulamasından işlem yapılabilir.
  • Şubeye gitmeye gerek kalmadan internet şubesinden ya da İşCep uygulamasından hesap açabilmek mümkündür.

Vadeli Döviz Hesabı aşağıdaki ürünleri içerir:

  • Vadeli döviz tevdiat hesabı
  • Sabit hesap
  • Değişken hesap
  • Birikimli mevduat hesap

Yukarıdaki bilgiler ışığında vadeli veya vadesiz döviz hesabınızı İş Bankasının her kanalını kullanarak oluşturabilirsiniz.

Döviz Hesabı Açmak İçin En İyi Banka Hangisidir?

Döviz hesabı açma isteyen bireylerin, öncelikle bankaların politikalarını ve hesap işleyiş süreçlerini iyi kavramaları gerekir. Oluşturulan döviz hesapları belirli bir döviz faiz oranı değerlerine sahiptir. Bu oranlar bankadan bankaya farklılık gösterir.

Eğer döviz hesabı açarken banka seçme konusunda kararsız kaldıysanız ilgili bankaların faiz oranını inceleyerek daha iyi bir fikre sahip olabilirsiniz. Bu oranlarda zaman içinde değişiklikler olabileceği gibi, kampanya ve piyasa koşullarına göre de gün içinde değişiklikler yaşanabilir.

Özellikle hesap açılışı esnasında faiz oranının kontrol edilmesi gerekmektedir. Ayrıca her bankanın getirileri ve avantajları farklı olduğundan dolayı bankaların şartlarını inceleyerek de bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *