«
Avalanche (AVAX) Nedir? Ne Sağlıyor?

Avalanche (AVAX) Coin protokolü, dijital varlıklara, merkeziyetsiz finans uygulamalarına ve uygun alım-satım platformlarına altyapı sunan blok zincir projesi olarak tanımlanır. Altyapı sunucu bu proje, yepyeni bir blokzincir geliştirmek veya kendi kripto parasını üretmek isteyenlere tüm imkanları sağlıyor.

Merkeziyetsiz uygulama, kripto para, blok zincir üretmeye imkan sunan Avalanche’nin yerel kripto para birimi ise AVAX Coin’dir. Ağda çeşitli işlemlerden yararlanmak isteyenler, AVAX Coin ‘e sahip olmalıdır.

Avalanche (AVAX) Stake Edilebilir mi?

Avalanche, DEFİ ekosistem işlemlerinin gerçekleştirilebildiği bir protokol olduğu için AVAX Coin’in stake edilmesi mümkündür. Avalanche ağında madencilik yapmak mümkün değildir ancak tercih edenler doğrulayıcı yani “validatör” rolünü üstlenebilirler. Doğrulayıcı görevini üstlenebilmek için node yani düğümleri çalıştırmak ve 2.000 adet AVAX Coin’i en az 15 gün vade ile kilitlemek, stake etmek gerekir. 15 gün ile 1 yıl arasında stking yapanlar, vadeye göre değişen miktarda yeni AVAX Coin ödülleri kazanırlar.

Diğer yandan AVAX Coin sahibi olan yatırımcılar, AVAX Coin’lerini doğrulayıcılara delege ederek de pasif gelir kazanabilirler. Minimum 25 tane AVAX Coin’i 15 ile 1 yıl arasında değişen süre seçimi ile b,r doğrulayıcıya atayan yatırımcı, doğrulayıcının gelirinden pay alır. Doğrulayıcılar, kendilerine AVAX Coin atayanların kazançlarının %2’sini kendileri için alırken, atama öncesi karar kılınan orana denk gelen coin miktarını atayıcılara sunarlar.

Avalanche (AVAX) Coin Nasıl Saklanır?

Teknik açıdan kripto paralar herhangi bir yerde saklanabilen varlıklar değillerdir. Ancak kripto para birimlerinin değerleri kripto para cüzdanlarında saklanır ve cüzdanlardan değer kontrolü sağlanır. AVAX Coin değeri ise Avalanche projesinin kendisine ait olan Avalanche Wallet’ta rahatlıkla saklanır. Avalanche web cüzdan hizmeti üzerinden bir web cüzdan oluşturulabilir ve 24 kelimelik anahtar kelime gurubu altında güvenli saklama gerçekleştirilebilir. Cüzdanlar arası AVAX transferi düşük işlem ücreti üzerinden sınırlar arası şekilde gerçekleştirilebilir.

Avalanche (AVAX) Nedir? Ne Sağlıyor?
Avalanche (AVAX) Nedir? Ne Sağlıyor?

Avalanche (AVAX) Coin Hangi Alanlarda Kullanılır?

AVAX Coin kullanım alanları hakkında ayrıntılar:

 • AVAX Coin, Avalanche’de merkeziyetsiz uygulama geliştirmek, yani bir kripto para üretmek için kullanılır.
 • Avalanche ağı yardımıyla yeni blok zincir üretmek için gerekli tüm araçlardan AVAX Coin sahipliği ve ödemeleri ile yararlanılır.
 • AVAX Coin, kripto para cüzdanları arasında düşük işlem masraflı ve hızlı kripto para transferinde kullanılır.
 • İşlem hacmi geniş kripto para borsalarında alım,satım, takas’ta AVAX Coin tercih edilebilir.
 • Akıllı sözleşmelere yardımı ile kripto para işlemi yapmak isteyenler Avalanche (AVAX) Coin sözleşmelerinden yararlanabilirler.
 • NFT benzeri varlıkları oluşturmak isteyenler, Avalanche ağındaki imkanlardan AVAX Coin sahipliği ile yararlanabilirler.
 • DEFİ ekosistem işlemleri yani merkeziyetsiz finansal işlemler AVAX Coin ile yapılabilir.

Yukarıda sıralanan tüm bu alanlarda AVAX Coin kullanılması mümkündür.

Avalanche (AVAX) Coin Künye Bilgileri Neler?

Avalanche (AVAX) Coin künye bilgileri:

 • 07.2021 tarihinde piyasaya sürülmüştür.
 • Dolaşımdaki arzı ortalama 223.836.692’dir. Bu arz kripto para piyasası volatilitesine bağlı değişen yatırımcıların satın alma veya satma kararlarına, arz-talep dengesine göre değişebilmektedir.
 • AVAX Coin için belirlenen maksimum arz miktarı ise 720.000.000 adettir.
 • AVAX Coin, Ava Labs tarafından geliştirilmiştir.
 • Hızlı işlem, uygulama geliştirme imkanları ve düşük masraf sloganları ile öne çıkar.

Avalanche (AVAX) Coin Nereden, Nasıl Alınır?

Avalanche (AVAX) Coin, Binance, CoinbaseExchange, KuCoin gibi dünyaca ünlü, işlem hacmi geniş kripto para borsalarında işlem görür. Kişi tercih ettiği kripto para borsası platformundan hesap açılışı sağlayıp, hesaba para yatırarak AVAX Coin satın alımı gerçekleştirebilir. İşlem için ilk olarak kripto para borsasının resmi web adresinden hesap oluşturma menüsüne giriş yapılarak kimlik bilgileri verilerek hesap oluşturulmalıdır. Bu hesaba para transferi yapılarak, borsa içindeki satın alma ekranına erişim sağlanmalıdır. Satın sayfası üzerinden ise AVAX Coin tercihi yapılarak, görüntülenen güncel fiyat baz alınarak satın alam emri rahatlıkla girilir.

 

Bir Cevap Yaz

Finans Editörü Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *