1. Anasayfa
  2. Finans Gündem
  3. Deflasyon Zararları Nelerdir?

Deflasyon Zararları Nelerdir?

«
deflasyon

İktisat metodolojisinde yer alan Deflasyon, kelime anlamı olarak bir piyasada yer alan fiyatların sürekli olarak düşüş göstermesi durumudur.

Fiyatların sürekli olarak artması ve alım gücünün zorlaşması anlamına gelen enflasyon ifadesinin ise tam tersidir. Peki, Deflasyon zararları nelerdir?

Deflasyon Nedir?

Enflasyon düzeyinde yaşanan milli gelirin azalması durumunu engellemek için deflasyon ile fiyat artışını durdurmak hedeflenir. Para, kredi ve mali olmak üç türe sahip olan deflasyon yöntemi, bir ekonomide istikrarı sağlamak adına uygulanan bir çeşit metottur.

Bu metot içerisinde kamu harcamaların azaltılması ve vergilerin arttırılması, banknotları piyasadan çekmek ve bankaların kredi verme hususlarının sıkı bir şekilde incelenmesi gibi yollar yer almaktadır. Ancak bu yolların izlenilmesinde birtakım zararlar da meydana gelmektedir.

Deflasyon Zararları

deflasyon
deflasyon

İktisat alanında uygulanacak herhangi bir politikanın iyi sonuçlar vermesinin yanında kötü sonuçlar da doğurabileceği bilinmektedir. Bu bağlamda yer alan zararları; refahın engellenmesi, tüketimin kısıtlanması, tarafların olumsuz etkilenmesi, işsizliği artması ve hizmet ücretlerinin düşmesi gibi durumları içermektedir.

Refahın Engellenmesi

Deflasyon, bir tedbir niteliği taşıması ve fiyatların düşürülmesi açısından hayat kalitesinde birtakım engellemeleri ortaya çıkarmaktadır. Bir ekonomide yer alan iş potansiyeli ve hammadde miktarı, o ekonominin kalkınma seviyesini arttırmakta tek başına yeterli olmamaktadır.

Üretim açısından pozitif gelişmelerin yaşanması da gerekmektedir. Üretim artışı da piyasadaki para seviyesinin artmasına ve fiyatlar genel düzeyinin yükselme eğilimi içerisinde yer almasına bağlı olmaktadır. Bu aşamaların gerçekleşmemesi halinde de ekonomiler, refahın engellenmesi durumu ile karşı karşıya kalmaktadır.

Tüketimin Kısıtlanması

deflasyon

Deflasyonun getirilerinden birisi olan harcama limitlerinin azaltılması, beraberinde negatif bir unsur olan tüketimin kısıtlanması sonucunu ortaya çıkarır. Bu sonuç, insanların gelirlerinin azalması durumunda ortaya çıkan bir süreci ifade eder.

Kişiler, fiyatlar genel düzeyinin düşmesi sonucu gelir oranlarının da düşmesi ile beraber tüketme imkanlarında azalmalar ile karşılaşmaktadırlar.

Tarafların Olumsuz Etkilenmesi

Zararları arasında yer alan en önemli etkenlerden birisi de tarafların olumsuz etkilenmesi durumudur. Genel bir istikrarı yakalamak ve enflasyonu yenmek için yapılan hamleler, mevcut bazı finans değerleri içerisinde yer alan tarafların olumsuz olarak etkilenmesine yol açmaktadır.

Bir ekonomik tablo içerisinde bulunan sadece alacaklı kişilerin durumlarda pozitif seyirde var olan gelişmelerin olması, diğer tarafların maddi durumlarında bir değişikliğin yaşanmamasına sebep olmaktadır. Borç sahibi kişilerin gelir düzeylerinin artmaması sonucu borçların süresine göre daha fazla borçlanması durumu yaşanmaktadır.

Ek olarak büyük çapta ekonomik girdi ve çıktılara sahip olan firmaların bünyesinde yer alan mali işlemlerdeki daralmalar da deflasyonun tarafları olumsuz etkilediği noktalardan birisi olmaktadır.

İşsizliğin Artması

deflasyon

Deflasyonun zararları arasında zincirleme bir etki içerisinde yer alan işsizliğin artması unsuru, gelir düzeyinde yaşanan dengesizlikler ile meydana gelir. Para miktarının azaltılması düşük kar marjlarına neden olur. Daha sonra bu durum, üretimin azalması olarak gelişme gösterir. Sonuç olarak ise emek alanında yer alan taleplerde bir azalma neden olur ve en büyük zararlarından birisi olarak ortaya çıkar.

Hizmet Ücretlerinin Düşmesi

Sağlanan bir hizmetin kalitesi, o hizmet düzeyine karşı aktarılan ücret ile paralellik gösterir. Genellikle iyi bir hizmetin kalitesi, ücretlerdeki yükselmeyi de beraberinde getirir. Bu noktada yer alan deflasyonun zararı ise kişiler ve firmaların gelirlerinin düşmesi sonucu ortaya çıkan bir zarardır.

Gelirler düştüğü zaman birincil olarak yer alan noktalara maddi kaynak ve enerjilerin harcanması, hizmet ücretlerinde düşüşlerin yaşanmasına yol açmaktadır. Fiyatların zaten genel düzeyde inmesi, hizmet ücretlerinin düşmesi olarak da doğal bir negatif etki olarak meydana gelir.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *