1. Anasayfa
  2. Banka Kredileri
  3. Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Cebe Havale Nasıl Yapılır?

«
cebe-havale-nasil-yapilir

Sizce cebe havale nasıl yapılır? Bu işlemi herkes kolaylıkla gerçekleştirebilir mi? Günümüzde gerçekleştirilen para transferleri banka şubeleri aracılığı ile yapılmaktadır. Ancak yaşanan yoğunluk ve zaman olarak tasarruf etme düşüncesi, gelişen dijital teknolojiler ile beraber sanal mecraların kullanımını ortaya çıkarmıştır.

Bu sanal mecraların kullanımında telefon teknolojisinin ön plana çıkması, cebe havale nasıl yapılır sorusunun yanıtı daha fazla önem kazanmıştır.

Hangi Kanallardan Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Cebe havale yöntemi, vatandaşların mevcut müşterisi olduğu bankaya ait bir para transferi işleminin yanında var olan bir hesap kaydının olmadığı başka bir banka üzerinden de gerçekleştirmektedir.

Cebe havale yönteminde bankalar arası bir kısıtlamanın olmaması, yapılan transfer işlemini kolaylaştırmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirirken hesaptan cebe havale ve karttan cebe havale gibi yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemler uygulanırken birtakım belirli kurallar da mevcuttur.

Hesaptan Cebe Havale

Hesaptan cebe havale yapılırken bankaların internet şubelerinden para aktarma yolu ile cebe havale işlemi gerçekleştirilir. Bunun yanında bankamatiklerden cebe havale işlemi de yapılmaktadır. Birebir olarak gerçekleştirilen bu işlemlere ek olarak dijital olarak cebe havale yapmak mümkündür.

Bankaların mobil uygulamaları sayesinde, sanal olarak cebe havale işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu işlem, banka müşterilerinin de kolaylık ve hızlılık açısından sıklıkla tercih ettiği bir cebe havale türüdür.

Karttan Cebe Havale

cebe-havale-nasil-yapilir
Cebe havale nasıl yapılır?

Karttan cebe havale nasıl yapılır, cebe havale nedir sorusunun yanıtı ise bankaların mobil uygulamalarından gerçekleştirilen bir havale işlem türü olacaktır. Dijital bankacılık yolunu kullanırken hesap ve iban ile havale işlemi gerçekleştirmek istemeyen müşteriler, karttan cebe havale işlemini kullanabilirler.

Bu işlem, gerekli kart bilgilerinin mobil uygulamada yer alan bölüme girildikten sonra para gönderme sekmesi ile işleme devam etmektedir. Ardından para transferi yapılmak istenen GSM numarası belirtilerek karttan cebe havale işlemi tamamlanmış olur.

Belirli Kurallar

Cebe havale işlemlerinde bankacılık güvenlik durumları içerisinde yer alan kıstaslara göre bazı kurallar var olmaktadır. Gerçekleştirilen havalelerde müşteriler, günlük limit unsurunu geçememektedir. Ayrıca bu limit, işlem sayısı olarak belirli kısıtlamalara sahiptir.

Günlük ve aylık olarak limit ve sayı kısıtlamalarının yanında müşteriler, kendisine ait olan hesaptan yine kendisine ait olan bir GSM numarasına havale işlemi gerçekleştirememektedir. Ek olarak cebe yapılan havale, alıcı tarafından genellikle belirlenen saat olarak 24 saat süresi boyunca çekilmediği takdirde göndericiye para iadesi yapılır.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Gözde

    Merhaba! Makaleniz gerçekten bilgilendiriciydi, teşekkür ederim. Cebe havale yapmanın farklı yöntemlerini öğrenmek güzeldi. Ancak, hesaptan cebe havale yaparken belirli bir limit var mıdır? Ayrıca, karttan cebe havale yapmanın güvenliği konusunda daha fazla bilgi alabilir miyim? Teşekkürler!