1. Anasayfa
  2. Konut Kredisi
  3. Kredi Kartıyla Tapu Harcı Ödemesi Nasıl Yapılır?

Kredi Kartıyla Tapu Harcı Ödemesi Nasıl Yapılır?

«
kredi-kartiyla-tapu-harci-odeme

Kredi kartıyla tapu harcını ödemek için İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden işlem yapılmaktadır. Tapu harcını nakit şekilde ödemek yerine kredi kartıyla ödemek isteyenler pratik online adımlarla işlemlerini tamamlayabilirler.

İçeriğimizin devamından internet üzerinden kredi kartıyla tapu harcı ödeme işleminin adımlarını, kredi kartı ile tapu harcı ödeme işleminin kazandırdığı avantajları öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartıyla Tapu Harcı Ödemenin Avantajı Nedir?

Kredi kartıyla tapu harcını ödemek, bankaların sunmuş olduğu taksitli ödeme imkanından yararlanabilme fırsatı sunar. Ancak burada akılda tutulması gereken bir detay bulunmaktadır. Kredi kartı ile tapu harcı ödenmesi durumunda İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden harç ödemesi peşin şekilde alınmaktadır.

Kişi kredi kartı ile gerçekleştirdiği peşin ödeme ardından, müşterisi olduğu bankanın mobil bankacılık uygulamasına giriş yaparak, harç ödemesini sonradan taksitlendirme imkanına sahiptir. Kısacası kredi kartından peşin şekilde yapılan harç ödemeleri, bankaların sunduğu fırsat kapsamında mobil bankacılık üzerinden sonradan taksitlendirilebilmektedir.

İnternetten Kredi Kartıyla Tapu Harcı Ödeme Yapılır?

İnternetten kredi kartıyla tapu harcı ödemek için yapılması gerekenler şu yöndedir:

  • İnternetten İnteraktif Vergi Dairesinin resmi sayfasına https://ivd.gib.gov.tr/tvd_side/main.jsp?token=d1078f5e3dc646b78d5d4e5842f21e97feb48d366bc7617458b6679dec12675154a01fccc42292bb04d926bc259dbc75e39dd8e202535fd70a7098396c74a6f7 adresinden erişim sağlanmalıdır.
  • Görüntülenen ana sayfa üzerinden “Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme” sekmesine tıklanır. Bu işlem öncesinde herhangi bir kimlik bilgisi gerekmez ve hızlı işlem koşullarından yararlanılır.
  • Sekmeye giriş ile ekrana gelen başlıklar arasından “tapu harcı ödeme” başlığına tıklanır.
  • Yeni sayfa üzerinden ise “tapu harcı öde” butonuna tıklanıp, açılan tabloya TC kimlik numarası, vergi kimlik ve E-Tahsilat seri numarası girilir. E-tahsilat seri numarası kişiye harç ödemesinin yapılabilmesi için daha önce Tapu Müdürlüğünce SMS ile gönderilen 12-13 haneli şifredir.
  • Bir sonraki adımda sayfa altında bulunan “sorgula” butonu tercih edilip, ardından görüntülenecek “öde” komutuna tıklanır.
  • Ödeme tercihi ardından ekrana yansıyan onay mesajına “evet” butonuna basılarak yanıt verilip, GİB ekranına erişim sağlanır.
  • GİB ekranında yer alan ödeme tablosuna kredi kartına ilişkin bilgiler girilip, ödeme komutu verilir.

Tüm adımlar sonunda tapu harcı kredi kartı ile başarılı şekilde ödenir. İşlem sonunda ödemenin başarıyla tamamlandığına dair SMS kişiye gönderilmektedir. Kişi isterse ödeme sonunda ekrana gelen makbuzun çıktısını alabilmektedir.

Kredi Kartıyla Tapu Harcı Ödemesi Nasıl Taksitlendirilir?

kredi-kartiyla-tapu-harci-odeme
Kredi Kartıyla Tapu Harcı Ödeme

Kredi kartıyla tapu harcı ödemek için İnteraktif Vergi Dairesini tercih edenler, harcı peşin (tek çekim) şekilde öderler. Kısacası online ödemede harç tutarı kredi kartından peşin olarak çekilmektedir. Ancak kişi hemen ardından kredi kartını edinmiş olduğu bankanın mobil bankacılık uygulamasına giriş yaparak, sonradan taksitlendirme imkanından yararlanabilir.

Sonradan taksitlendirme için online tapu harcı ödemesi ardından kişi, bankasının mobil bankacılık uygulamasına şifresi ve TC kimlik numarasıyla giriş sağlamalıdır. Ardından kendi müşteri profili alanından “kart işlemlerim”, “ödemeler”, “ödeme taksitlendirme” menülerine sırasıyla giriş sağlamalıdır.

Ödeme taksitlendirme panelinden harç ödemesini seçerek, sistemin kendisine sunacağı taksit seçeneklerinden birini tercih edip, işlemi kaydetmelidir. Kredi kartı ile tapu harcı ödeme işlemleri için sonradan taksitlendirme imkanı sunan bankalarla bu avantajdan rahatlıkla yararlanılır.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *