1. Anasayfa
  2. Genel Bilgi
  3. Kefil Olan Kişinin Kefil Olduğu Ölürse Ne Olur?

Kefil Olan Kişinin Kefil Olduğu Ölürse Ne Olur?

«
kefil-olan-kisi

Kefil olan kişi bir resmi kurumda başka bir kişiye kefil olması ile onun para tahsil etmesini sağlayan kişilere denir. Ancak bunun için kefil olan kişinin belli bir maaşı ve mal varlığı olmalıdır.

Genelde bu tür süreçler bankalarda çekilen kredilerle karşımıza çıkar. Eğer kredi çekecek olan kişinin durumu buna müsait değilse ya da banka tarafından böyle bir durum kişiye uygulanırsa kefil işlemi devreye girer.

O zaman para çekecek olan kişi şartları sağlayan ikinci bir kişiyi kefil olarak gösterip para teminini sağlar. Ancak kefil kişi ölür ise o zaman onun hakları mirasçılarına geçer. Çünkü mirasçılar kişiden kalan miras üzerinde hak sahibi oldukları gibi ondan kalacak olan kefil hakkına da sahiplerdir.

Eğer mirasçılar bu kefil hakkından kendilerini kurtarmak istiyorlarsa o zaman reddi miras yaparak bu işlemi durdurabilirler. Kefil kişi ve yakınları da bu süreçlerden etkilenmektedir. Burada önemli olan nokta şudur. Asıl borcun sahibinin bu borcu ödemesidir. Aksi taktirde borç kefil ve çocuklarına kalır

Bu Yazımızda Neler Var :

Kefil Olan Kişi Borcu Ödemesi

kefil-olan-kisi
Kefil Olan Kişi

Kefil kişi borç ödenmediği taktirde onu ödemekle yükümlü olan kişidir. Asıl borcun sahibi borcu ödemezse bile borç otomatik olarak kefil olan kişiye geçer ve asıl borçlu olan kişi bu durumdan feragat eder. Burada en önemli husus şudur ki asıl borçlu olan kişi bu durumdan fazla etkilenmezken kefil kişinin daha fazla etkilenmesidir.

Çünkü burada en büyük sorumluluk kefil kişiye düşer ve yüzde yüz borcu ödemekle yükümlü kılınır. Kefile devredilen borç ise belli bir sürer tanınarak ondan teslim alınır. Kefil kişi borcu ödemekte zorluk çekerse o zaman da o kişiye ait maaş ya da taşınmaz bir eşya var ise ona el konulur.

Bu süreçte asıl borç sahibi kişiye bir şey olmazken kefil olan kişinin mal varlığına el konulmasıdır. Bu yüzden kefil olacağınız kişiye de dikkat etmenizde yarar var. Kefil işlemi zorlu bir süreçtir ve bu sürece dahil olurken gerekli sorumluluğu almaktan kaçınılmamalıdır.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Ahmet

    Bu makaleyi okumak çok faydalı oldu. Kefil olmanın riskleri hakkında daha önce hiç düşünmemiştim. Şimdi kefil olmayı düşünmeden önce daha dikkatli düşüneceğim. Teşekkürler!