1. Anasayfa
  2. Finans Gündem
  3. Temel Analiz Mi Yoksa Teknik Analiz Mi?

Temel Analiz Mi Yoksa Teknik Analiz Mi?

«
temel-analiz

Temel analiz denilen yöntem finansal varlığın değerlemesini belirleme amacı güden bir yöntemdir. Bu temel analiz metodunu kullanan birey, varlığın değeri adil mi yoksa değil mi bunu anlamak için ekonomik ve finansal faktörleri tek tek analizler.

Bu faktörlerin içinden ekonominin genel durumu, sektör şartları ya da varlığa bağlı şirketler değerlendirilebilir. Bunları takip etmek için genelde makroekonomiden faydalanılır.

Teknik temel analizde ise daha değişik bir yaklaşım görülür. Bu noktada esas amaç, geçmiş fiyat hareketleri sayesinde gelecekteki piyasanın nasıl şekilleneceği belirlemektir. Teknik analistler herhangi varlığın içsel değerini saptama amacı gütmez.

Onun amacı geçmiş işlemlere dönük hareketleri incelemektir. Bu amaca uygun fırsatları saptamaya çalışır. Fiyat hareketleri ve hacmin analizini yapmak, grafik formasyonlarını sağlamak, teknik göstergelerin kullanım yöntemi ve başka farklı grafik aracı buna destek olabilir. Analizin esas amacı, belirli piyasaların güçlü ve zayıf yanlarını tespit etmektir. Bunu bilmek için alım satımdaki stratejiyi belirlemek gerekir.

Piyasa temel analizi yöntemlerinin pek çok kısmı başka yöntemlerle veya göstergeler ile beraber olduğunda son derece iyi şekilde çalışır. Böylece, güvenilirliği artan bir yatırım fırsatı sağlama şansı artış gösterir. Farklı alım satım stratejilerini bir araya getirmek karar verme süreçlerinizdeki yanlılıkları ortadan kaldırmaya da yardımcı olur.

Kesişim adı verilen bu durumda alım satımı yapan kişiler, başka stratejileri birleştirir ve bu stratejilerin sunduğu olanakların bütününden fayda sağlar. Esas nokta yani konunun ana fikri, beraber yürütülen stratejilerin sağladığı alım satım şansının bir tane stratejinin sunacağı olanaklardan daha güçlü ve etkili olmasıdır.

Finansal Piyasaları Yönlendirmek İçin Ne Yapılmalı?

Herhangi bir varlığın ya da fonun fiyatı arz ve talep dengesi sayesinde rahatça belirlenir. Başka bir ifade ile fiyatları alıcılar ve satıcılar düzenler. Arz ve talep beraber olduğunda meydana bir piyasa gelir.

Varlıkların değer kazanması için başka etkenler de vardır. Örneğin ekonominin durumu ve gidişatı bu konuya temas eden temel faktörlerden birisidir. Yine başka bir etken, bir kripto paranın piyasada var olan değeri teknik bir etken oluşturabilir. Bunun yanında, piyasanın duyarlı olması ve güncel haberlerin etkisi gibi başka faktörlerin de dikkate alınması gerekir.

Bunlar ana etken oluşturmaz. Sadece dikkate alınabilecek faktörlerdir. Bir varlığın fiyatını tam anlamıyla netleştiren arz ve talebin an içindeki dengesidir.

Piyasa Trendi Olmak Nedir?

temel-analiz
Temel Analiz

Piyasa trendi haline gelmek, bir varlığın fiyatını takibini yapan genel yöndür. Teknik temel analizlerde piyasa trendleri genel anlamda fiyat hareketi, trend çizgileri ve önemli harekete sahip ortalamalar kullanılarak saptanır.

Çoğunlukla iki tür piyasa trendi kullanılır. Bunlar boğa ve ayı piyasası olarak ifade edilir. Boğa piyasası, fiyatın sürekli artan yönde olduğu devamlı bir yükseliş trendidir. Ayı piyasası ise bir fiyatın sürekli olarak düşüşte olduğu sürekli bir düşüş hareketini gösterir.

Ayrıca trend net bir yöne sahip değilse konsolidasyon mevcutsa ya da “yatay” hareketli piyasalar varsa gözlenir. Piyasa trendinin, daimi olarak trend yönünde hareketinin olduğunu varsaymak doğru değildir. Uzun bir boğa piyasası hakim ise içinde daha küçük ayı trendleri veya bunun aksine uzun ayı trendlerinin bünyesinde küçük boğa trendleri meydana gelebilir.

Piyasa trendlerinin doğası bu saptamalar ile belirlenir. Bakış açısına göre şekil alabileceğini unutmamak gerekir. Zaman aralığı geniş olan piyasa trendleri, kısa zaman aralıklarına sahip piyasa trendlerine göre her zaman daha çok geçerli durumdadır. Piyasa trendleri ile ilgili dikkat edilmesi gereken dikkat çekici bir nokta ise geçmişe yönelik kesinlikle belirlenebilme özelliğinin bulunmasıdır.

Geri görüş yanlılığı kavramını olarak da ifade edilen bu nokta, insanların herhangi bir vaka gerçekleşmeden önce bu olayın yaşanacağını tahmin ettiğine dair kendilerini ikna etmesi meselesidir. Esasında geri görüş yanlılığı piyasa trendlerini saptama aşamasında ve alım satım kararlarının alınması sırasında önemli bir nüfuza sahip olabilir.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *