1. Anasayfa
  2. Genel Bilgi
  3. Başkası Adına Kredi Çeken Kişi Mağduriyetleri

Başkası Adına Kredi Çeken Kişi Mağduriyetleri

«
kredi-ceken-kisi

Son zamanlarda başkaları adına kredi çeken kişi fakat kredi çekmiş olduklarının kredi taksitlerini düzenli bir şekilde bankaya ödemedikleri biliniyor. Bu durumda ne yapabileceklerini araştırıyorlar.

Kişiler, kimi zaman arkadaşlarına kredi çekebilir. Fakat böyle bir durumda kalınması durumunda üzerine düşünmeleri gerekecek olan süreç açısından kendilerinin yararına olacaktır.

Arkadaşıma Kredi Çektim Fakat Ödemiyor

Bir kişi bir arkadaşı için ilgili krediyi teslim etmedi ise, çekilmiş olan kredinin erken ödenmesi suretiyle borcun büyük bir bölümünü kapatmak atılacak ilk adım olacaktır. Fakat bir kişi, arkadaşına çekilmiş olan krediyi teslim etti ise durum değişir.

Bu durumda banka gözünde ve kanun açısından muhatap artık kefil olan kişi değil de krediyi arkadaşı adına çeken kişi olacaktır. Yani borç ödemekle yükümlü olan kişi artık arkadaşı için kredi çeken kişi olacaktır.

Kredi Çekilen Kişi İle Yazılı Karşılıklı Anlaşma Yapıldı Mı?

kredi-ceken-kisi
Kredi Çeken Kişi

İlgili kişiden kredi taksitlerinin alınmaması durumunda hakikaten de hiçbir şey yapılmaz mı? Bu açıdan bakıldığında herhangi bir şeyin yapılıp yapılamayacağı eldeki verilere ve bilgilere göre şekillenecektir.

Kredi çeken kişi, ilgili kişi ile arasındaki bu diyalogları ispatlayacak ise eğer işin neticesine göre eğer ki konu mahkemeye dahi taşınacak ise kredi çeken kişi, gerçekten de kredi kendisi için değil arkadaşı için çektiğini belgeleri biliyor ise o zaman işler çok daha kolay bir şekilde hal olunacaktır demektir.

İlk etapta mahkemeye delil olarak gösterilebilecek bir anlaşma metni var mıdır? Eğer ki karşılıklı bir şekilde imzalı bir belge var ise o zaman kredi çeken kişi değil, adına çekilen kişi bu krediyi bankaya ödemek zorunda kalacaktır.

Kredi çeken kişi ile adına çekilen kişi arasında geçen konuşmalarda dair herhangi bir ses kaydı veya WhatsApp konuşmaları var ise yine aynı şekilde bu yazışmalar ya da konuşmaları bankaya delil olarak sunulabilir.

İlgili konuşma bir başka kişi var iken eğer ki gerçekleşmiş ise 3. kişinin şahit olarak mahkemeye gelip durumu anlatması ile aynı şekilde adına kredi çeken kişinin gerçek yükümlü olduğu ve banka kredi taksitlerini her ay bankaya düzenli bir şekilde ya da peşin bir şekilde ödemekle yükümlü olduğu zorunluluğu ortaya çıkacaktır.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *