1. Anasayfa
  2. Genel Bilgi
  3. Gezerek Çalışmak İçin Uygun Meslekler | 5 Freelance Meslek Önerisi

Gezerek Çalışmak İçin Uygun Meslekler | 5 Freelance Meslek Önerisi

«
gezerek-calismak-icin-uygun-meslekler

Gezerek çalışmak için uygun meslekler dünyayı dolaşarak yaşamak isteyenlerin tercih edebileceği en önemli iş kollarından birisidir.

5 Freelance meslek önerisi ile kendinize uygun olan en iyi Freelance mesleği hemen bulabilir, gereklilikleri yerine getirerek para kazanabilirsiniz. Her meslekte olduğu gibi, önereceğimiz mesleklerde de kendi içinde zorluklar ile karşılaşmanız oldukça olası.

Zorluklar ancak siz istediğinizde aşılabilirler. Freelance çalışma ağınızı oluşturmak için şuan ki mesleğinize devam edebilir veya okuyorsanız hali hazırda okulunuza devam ederken bu meslekler ile uğraşabilirsiniz.

Peki, Freelance meslek önerileri nelerdir? Öğrenciler için uygun iş fikirleri nelerdir?

5 Freelance Meslek Önerisi

Her meslekte olduğu gibi, bu mesleklerde de kazançlarınızın vergilerini vermeli. Kazançlarınızı ve giderlerinizi kayıt altına almalısınız. Freelance meslek önerisi listesinden size en uygun mesleği bulabilmek için o alanda daha önce çalışmış olan kişilerin hayatlarını internetten okuyabilir, fikir sahibi olabilirsiniz.

1 – İçerik Yazarlığı Yaparak Para Kazanmak

Gezerek çalışmak için uygun meslekler konusunda gereklilikleriniz genellikle bir bilgisayar ve bir internet şeklinde olacaktır. İçerik yazarlığı yaparak para kazanmak çayınızı kahvenizi yudumlarken yapabileceğiniz oldukça kolay bir meslektir.

Kolay olması yanıltmamalı, oldukça fazla düşünme gücü ve kelime haznesi isteyen bu meslek. Bilgisayar klavyesi kullanımı konusunda da biraz gelişmişlik isteyebilir.

Şirketlere, blog sitelerine, haber sitelerine yazabileceğiniz içerikler sayesinde 100 kelimesi değişen fiyatlar üzerinden para kazanabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra içerik üretimini bir şirkete bağlı olarak yapabileceğiniz gibi bireysel olarak müşteri bularak da yapabilirsiniz.

2 – Sosyal Medya Yönetimi Yaparak Para Kazanmak

gezerek-calismak-icin-uygun-meslekler
Gezerek çalışmak için uygun meslekler

Gezerek çalışmak için uygun meslekler arasında Sosyal medya yönetimi yaparak para kazanmak da bulunuyor.

Sosyal medya yönetimi, sosyal medya alanına uygun olduğunu düşünen ve teknik bilgileri öğrenmeye açık olan herkes tarafından yapılabilecek meslekler arasında.

Daha önceden hazırlanmış olan görselleri paylaşmak, gönderileri düzenlemek ve moderasyonunu sağlamak. Gelecek yorumlar ve mesajlar ile ilgilenmek. Şirketlerin sosyal medya hesaplarına ivme kazandırmak sosyal medya yönetimi alanına girmekte.

Şirketler ile iletişime geçerek sosyal medya hesaplarının yönetimini alabilir. Onlara yükselişe geçmeye hazırlanan bir sosyal medya hesabı sunabilirsiniz.

Tek seferde birden fazla şirketin sosyal medya hesabını yönetebileceğiniz için kazanç oranlarınızda da artış görmeniz mümkün durumda.

3 – Kendi İçerik Platformunuzu Oluşturun – Blog Yazarak Para Kazanmak

Gezerek çalışmak için uygun meslekler konusunda internet dünyasında atabileceğiniz en sağlam ve uzun vadede getirisi yüksek olan meslek. Kendi Blog sitenizi açarak para kazanmanız olacaktır.

Başlarda kazanç oranı düşük olan ancak ayırdığınız zaman ile doğru orantılı bir şekilde artacak olan kazançlara sahip olan Blog yazarlığı. Ortalama bir kullanıcı için 6 – 7 ay içinde kazanç sağlamaya başlıyor.

İçerik yazarlığı kategorisinde daha önce tecrübesi olanlar için oldukça kolay olacak olan Blog yazarlığı, ilk başlayanlar için öğrenmesi gerekilen oldukça fazla şey olacağı için karışık gelebilir. Ancak, Blog yazarlığı alanında kendini geliştiren kullanıcılar metin yazarlığı alanında kolaylıkla iş bulabilirler.

4 – Yazılım Geliştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

gezerek-calismak-icin-uygun-meslekler
Gezerek Çalışmak İçin Uygun Meslekler

Gezerek çalışmak için uygun meslekler arasında yazılım geliştiriciliği de bulunuyor. Freelance olarak çalışan, gezerek çalışan çoğu kişinin yazılım alanında da adımlar attığı. Ufak da olsa bilgiye sahip oldukları gözlemlenmiş durumda.

Yazılım alanında kendinizi geliştirerek uzun vadede gezerek çalışma alanında başarı elde etmeniz mümkün durumda.

Yazılım geliştiriciliği kendi içinde birkaç farklı dala ayrılan bir meslek türüdür. Bu nedenle bu mesleği seçmeden önce hangi alana ilginizin olduğunu gözlemlemeli, o alan için çalışmalara başlamalısınız. Yazılım içindeki dağılmış olan bazı dallara bakacak olursak;

  • Mobil uygulama geliştiriciliği.
  • Masaüstü program geliştiriciliği.
  • Web sistemleri geliştiriciliği.

Gibi kategoriler karşımıza çıkıyor. Yazılım geliştiriciliği ile para kazanma konusunda kendi yolunuzu çizerek. Kendi yaptığınız uygulamalardan pasif gelir kazanabileceğiniz gibi bir şirketin yazılım departmanında uzaktan hizmet veren birisi olarak da çalışabilirsiniz.

5 – Video Editörlüğü Yaparak Para Kazanmak

Uzaktan çalışmak için uygun meslekler konusunda Video editörlüğü meslek konusunu görmeniz oldukça olası. Her ne kadar sürekli olarak öneriliyor olsa da gerçekler ortada. Gelişen teknoloji ile birlikte sosyal medya içerik üreticiliği konusunda ilgi oldukça artmakta.

İçerik üreticiliği yaparak para kazanmak istemiyor, kendinizi göstermek istemiyorsanız bu işin arka planında kalan sorumluluğu da devir alabilirsiniz.

Video düzenleme programlarına hakim olabilir, size gönderilen içerikleri akışa uygun ve ilgi çekici olarak düzenleyebilirseniz YouTube gibi platformlarda içerik üreten kişilerin videolarını hazırlayabilir oldukça yüksek kazançlar da elde edebilirsiniz.

Sadece YouTube değil, pek çok video platformunda hizmet verebileceğiniz gibi birden fazla kişi için de çalışabilirsiniz. Bu nedenle bu meslek dalında gezerek para kazanma konusunda şansınızın daha fazla olduğu oldukça açık.

GÜNDE 1.000 ₺ KAZAN // BUGÜN BAŞLA!

Öğrenciler İçin Para Kazandıran Freelance Meslekler Nelerdir?

Öğrenciler için para kazandıran Freelance meslekler, okul okuduğunuz sırada çalışmanıza olanak sağlayarak okuduğunuz sırada kazanç elde etmenize olanak sağlar. Ekonomik olarak daha rahat bir döneme girmenize neden olabilir.

Gezerek çalışmak için uygun meslekler öğrenciler adına para kazanma konusunda yukarıda önerdiğimiz 5 Freelance meslek oldukça uygundur. Ancak bunlardan ayrı olarak önerebileceğimiz bazı meslek dalları da elbette bulunmakta. Bunlar;

  • Önemli günlerde fotoğrafçılık yaparak para kazanmak.
  • Sokak sanatçılığı yaparak para kazanmak / Bazı mekanlarda canlı müzik hizmeti vererek para kazanmak.
  • Ufak sermayeler ile ürün alım/satımı.
  • Elektronik ürün hizmeti vermek.

Tüm bunların yanı sıra çevrenizdeki bazı fırsatları da değerlendirebilirsiniz. Bunlardan en kolayı ve somut örneği çevrenizde bulunan dershanelere gitmek ve onlara “deneme gözetmenliği yapmak istiyorum” demektir.

Gezerek çalışmak için uygun meslekler deneme gözetmenliği alanı pek bilinen kazanç yöntemi değildir. Tek yapmanız deneme olacak olan öğrencilerin gözetmenliğini yapmaktır.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *