1. Anasayfa
  2. Genel Bilgi
  3. Sağlık Raporumu Nasıl Görebilirim?

Sağlık Raporumu Nasıl Görebilirim?

«
saglik-raporu

4 A sigortalı çalışanlar herhangi bir hastalık durumunda hastanelerden alınan sağlık raporunu e-devlet üzerinden görebilir.

İşverenin onaylayıp onaylamadığını ve rapor ücretlerinin yatıp yatmadığını buradan rahatlıkla görebilirler. 4 B’ liler ise raporlarını yine e-devlete kendileri girebilir.

Sağlık Raporu Arama Yöntemleri Şu Şekildedir;

·         Sağlık raporu evrakı

Rapor aldığınız doktor, elinize raporun günü ve hastalığın nedenini gösteren imza ve kaşeli evrak verecektir. Bu raporu işvereninize vermeniz gerekmektedir. İşvereninize özel vizite giriş ekranı bulunur ve işveren bu raporu o ekranda onaylanması gerekmektedir.

Evrak olmasına rağmen bazen işverenlerin vizite giriş ekranında ilgili rapor görünmüyor olabilir. Bu tip durumlarda ise raporu aldığınız doktora başvurmalı ve raporun işveren vizite giriş ekranın da görünmediğini iletmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde rapora ait ücretin ödemesini alamazsınız.

·         E- devlet ile arama

E- devlette arama motoruna “4A/4B İş göremezlik” yazdığınız zaman üzerinizde yazılı olan tüm raporları buradan görebilirsiniz. Fakat raporu yine bu ekranda görebilmeniz için raporu aldığınız hastanenin de bu onaylaması gerekmektedir.

Hem rapor aldığınız hastane hem de işvereninizin onayından sonra yine e- devletin arama motoruna “4A/4B iş göremezlik ödeme görme” yazarak onaylanmış bütün sağlık raporlarınızı ve ödeme çıkıp çıkmadığını hangi bankaya ve ne kadar ödendiğini görebilirsiniz.

·         Danışma hattı ile arama

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hizmetlerinden biri olan “Alo 170”’i arayarak ta raporlarınızı öğrenebilirsiniz. Hatta kaç gün olduğunu, işverenin onaylayıp onaylamadığını ve ücretinin ödenip ödenmediğini ne kadar ödendiğini buradan öğrenebilirsiniz.

·         Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile öğrenme

Sosyal Güvenlik Kurumuna bizzat giderek raporlar servisinden kaç gün rapor aldığınızı, işvereninizin onaylayıp onaylamadığını ve onayladı ise ne kadar rapor parası aldığınızı ve hangi banka kanalı ile ödendiğini öğrenebilirsiniz.

·        Bağ-Kurlarda rapor durumu

saglik-raporu
Sağlık Raporu

4 B’ liler herhangi bir hastalık ya da analık raporu durumlarında e- devlet üzerinden raporlarını kendileri girerek rapor parası alabileceklerdir. E- devletin arama motoruna “çalışmazlık beyan formu” alanından raporları bitiş tarihlerinden sonra aşağıdaki adımları izleyerek raporlarını girip ücretlerini alabilirler.

E-Devlet üzerinden;

  1. Arama motoruna “Çalışmazlık beyan formu” yazılır.
  2. Çıkan ekrana “İş Göremezlik Raporu Başlangıç ve Bitiş Tarihleri” doldurulur.
  • Beyan bitiş tarih yazılır. (Burası raporunuzun bitiş tarihinden sonraki tarih girilecek. )
  1. Çalışılmayan Gün Sayısı girilir. (Buraya kaç gün çalışmadıysanız onu yazmanız gerekiyor. Eksik beyan durumunda kalan kısım çalışılmış sayılır.)
  2. Son olarak raporluyken çalışmadığınız onaylayacağınız bir kutu göreceksiniz. O kutuya tıklayıp bilgileriniz kaydedebilirsiniz.
Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *