1. Anasayfa
  2. Banka Kredileri
  3. Ev ve Taşıt Kredisi Kaç Gün İçinde Çıkar?

Ev ve Taşıt Kredisi Kaç Gün İçinde Çıkar?

«
kredisi-kac-gun

Ev ve taşıt kredisi kaç gün içinde çıkar, sorularınızı detaylıca ele aldık. Bilindiği üzere kredilerin genel olarak konut, taşıt ve ihtiyaç şeklinde ayrılması söz konusudur.

Bu konuda gerekli cevaba ulaşabilmek için hangi konuda kredi talep edileceğine dikkat etmek gerekir.

Konut Kredisi Kaç Gün İçinde Çıkar?

Konut kredisi diğer kredilere nazaran daha uzun işlem gerektiren bir süreçtir. Bu bakımdan ilk etapta ön onay süreci gerçekleşecektir. Bu sürecin mesai saatleri içerisinde başvurulması şartıyla en fazla 2 günde sonlanacağını belirtmekte fayda var. Ancak bazı bankalar bu süreci çok daha kısa sürede halledebilmektedir.

Ön onay sürecinin çabuk bitmesi için kriterlerin uygunluğu önem arz etmektedir. Bir ön onay sürecinde kredi talep edebilmek için gerekli şartları taşımak banka için önemlidir. Bu durumda bankaya borcu geri ödeyebileceğinizi belgelemeniz gerekir.

Belgeleme işlemi için kredi başvurusunda istenen gelir evraklarının hazırlanması şarttır. Burada bankaların bir risk profili oluşturması muhtemeldir.

Risk Profili Oluşturma Süreci

Bir banka konut kredisi verebilmek için kredi notuna ve gelir durumuna bakacaktır. Bu süreçte risk olarak ifade edilen unsurlar bunlarla ilgilidir. Diğer taraftan bankanın konuya ilişkin teminatları yeterli bulması gerekecektir. Bu durumda yetersiz görülen teminatlarda evin ipotek gösterilmesi söz konusu olur.

Evli bireylerin ipotek gösterebilmesi için eşi tarafından imzalanan muvafakatnameye ihtiyaç duyulmaktadır. Bütün bunlar süreci uzatacak unsurular olarak düşünülebilir. Ayrıca bankaların krediyi onaylaması için evin eksper raporunu hazırlaması gerekir.

Konut Eksperi Kaç Günde Gelir?

kredisi-kac-gun
Kredisi Kaç Gün

Ön onay sürecinin hızlı işleyeceğini söylemiştik. Ardından ev için eksper raporu istenecektir. Bu rapor satın alınacak evin değerini ölçmek adına kullanılır ve kredi bu rapora göre uygun görülür. Bunun için uzman kişi tarafından kredinin onaylandığı günde veya bir sonraki günde olmak şartıyla randevu oluşturulur. Bu noktada işin hafta sonuna denk gelmesi süreci iki gün uzatır.

Diğer taraftan evin değer hesaplaması için bazı kriterleler ön plandadır. Bu kriterler evin konumu, yapısı ve yaşına göre değerlendirilir. Binanın imar durumu da bu konuda önemli fikirler verecektir.

Ev için haciz veya ipotek olup olmaması durumu da bu noktada incelenmektedir. Bu süreçlerin tamamı tatil günlerine çok denk gelememesi halinde ortalama 4 gün olarak değerlendirilmektedir. Yani eksper raporunun 2 veya 3 günde çıkması muhtemeldir.

Tapu İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Konut sahibinin gün içerisinde tapu müdürlüklerine alım satım işlemi için başvurması gerekir. Bu durumda başvurunun öğleden önce yapılması işlemlerin aynı günde bitmesine olanak sağlayabilir. Bu süreçte ev sahibinin telefonuna ipotek ve tapu harçları ile ilgili yapılandırma bilgisi gelecektir.

İhtiyaç Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Teknolojinin en büyük artılarından birisi ihtiyaç kredisi talep ederken görülmektedir.

Genelde internet veya mobil cihazlar üzerinden yapılan işlemlerde kredilerin onaylanması birkaç dakika kadar kısa sürmektedir. Bu durum banka şubelerindeki başvurularda prosedüre bağlı olarak daha uzun sürecektir. Bazı durumlarda bu süreç iki güne kadar uzayabilir.

Kredi işlemlerinde sürecin hızlı ilerlemesi önceden bankada kaydın olup olmaması ile ilgili olabilmektedir. Bankalar online başvuru sürecinde gerekli değerlendirmeleri mevcut kayıtlar üzerinden yapabilmektedir. Bu durumda kredinin evrak istemeden onaylanması söz konusudur.

Daha önce ihtiyaç kredisi almamışsanız şubeye bazı evrakları götürmeniz gerekecek. Bu da sürecin biraz uzaması anlamını taşır. Tatil zamanlarına denk gelmediği sürece bu sürenin 2 günü geçemeyeceği tahmin edilmektedir.

Bankaların sürecini etkileyen bir diğer etmen ise istenen miktarın isteyen kişinin bütçesine uygunluğunun denetlenmesidir. Şartların sağlanması halinde kredi daha kısa sürede hazır olacaktır.

Anında online kredi nasıl oluyor? Hafta sonu kredi kullanabilirim miyim?

Online krediler, işlemlerin çok kısa sürede halledilmesini sağlamaktadır. Bu bakımdan başvurunun ön onay süreci için mesai saatlerini beklemek gerekmez. Başvurunun ön kabulü bankaların uygunluk denetimine bağlıdır.

Sistemli kayıtlı olan bilgiler kişinin kredi çekmesine olanak sağlıyorsa belgesiz şekilde birkaç dakika içinde krediniz hazır hale getirecektir. Ancak bazı belgelerin sizden talep edilmesi durumu söz konusu ise mesai saatlerini beklemek gerekecektir. Bu durum SMS ve mobil bankacılık için de geçerlidir.

Şubeden kullanılması durumunda kaç günde çıkar?

Online işlemlerde kredi için belge istenmesi halinde şubeye gitmek gerekecektir. Bu durumda mesai saatleri içinde gerçekleşen işlemin ardından 2 gün içerisinde krediniz hazır olacaktır.

Şubesiz Bankacılıkta İhtiyaç Kredisi

Şubesiz bankacılıkta başvurular online olarak yapılır. Şube bulunmaması nedeniyle evrak olmadan birçok işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Ancak yine de evrak gerektiren durumlar olabilir. Bu durumda kayıt olduğunuz şubesiz bankacılık sisteminin temsilcileri belirttiğiniz adres ve tarihte sizin yanınızda olacaktır.

Taşıt Kredisi Kaç Gün İçerisinde Çıkar?

kredisi-kac-gun

Taşıt kredisi de diğer krediler gibi belli şartları sağlayan durumlarda verilebilmektedir. Genelde resmi prosedürlerin halledilmesinin ardından 2 gün içerisinde kredi hazır hale getirilmektedir.

Taşıt kredisi talep edebilmek için öncelikle belgelerin tam olması ve bankanın kredi vermeyi uygun bulması gerekir. Ardından geri ödeme tarihçesi oluşturulacak ve krediniz hazır hale getirilecektir. Sıfır araçlar için proforma faturası istenecektir.

Taşıt Kredisi İpoteği Anında Konuyor Mu?

Bir taşı kredisini ipotek olabilmesi için alınan aracın sıfır olması gerekmektedir. Bu işleme rehin de denebilir. Ancak ikinci el araçlar için gerekli görülmesi halinde kefil talep edilmektedir. Bu durumda kurumların ipotek için işlemi başlatması ve süreceğin ne kadar olacağı kurumun işleyişine bağlıdır. Anında ipotek söz konusu değildir.

Taşıt kredisi için aracın kaskosu veya sigortası olması gerekli mi?

Bu durum tamamen bankanızın isteyip istememesine bağlıdır. Bankalar risk oluşturabilecek faktörleri ortadan kaldırmak adına kasko veya sigortayı zorunlu kılabilmektedir.

Kasko ve sigortanın banka için aynı zamanda maddi kayıpları en aza indirmek anlamına geldiğini biliyoruz. Bu bakımdan sigortalı araçlar için özel indirimler ve uygun faizler sunulacaktır. Bu sayede bankalar arasındaki rekabeti de düşünerek bu durumdan faydalanmak mümkündür.

Bankaların ayrıca hayat sigortası için ise bir zorunluluk sunması söz konusu olabilmektedir. Bu durumda bankaların borcu ödeyemeyecek durumda olmanızdan kaynaklı zararı tazimin etme isteği etkilidir.

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *