1. Anasayfa
 2. Genel Bilgi
 3. Oturarak Çalışmak Zararlı Mı? Masa Başı Çalışanlara Öneri

Oturarak Çalışmak Zararlı Mı? Masa Başı Çalışanlara Öneri

«
oturarak-calismak-zararli-mi

Oturarak çalışmak zararlı mı? Ofis çalışanlarının içinde bulunduğu bu durum özellikle pandemi döneminde evden çalışma modeline geçilmesi ile birlikte büyük bir artış gösterdi.

Oturarak çalışmak veya masa başı çalışmak elbette her işte olduğu gibi kendi içinde bazı riskler taşımakta. Bu riskler kimi zaman basit egzersizleri hayatınıza katarak kurtulabileceğiniz cinsten olsa da kimi zaman hayatınıza çoktan sorun olarak gelmiş olabilir.

Ne olursa olsun endişelenmenize gerek yok, düzenli olan egzersizler ve oturarak çalışma hayatınızda yaptığınız yanlışları fark ederek anında düzeltmeye başlayabilirsiniz.

Oturarak Çalışanlar Nelere Dikkat Etmeli? Doğru Oturma Şekli Nasıl Olmalı?

Oturarak çalışanlar nelere dikkat etmeli sorusu sorulduğunda ilk başta; “oldukça basit, oturacak ve çalışacağız” gibi düşüncelere giriliyor olabilir, ancak durum bu kadar basit değil.

Oturarak çalışanların dikkat etmesi gereken en önemli nokta oturma pozisyonlarıdır, yanlış pozisyonda günler, aylar ve yıllar geçirmek duruş bozukluğuna yol açabileceği gibi. Bel fıtığı, boyun eğriliği ve kalıcı ağrılara da neden olabilir. Peki, Masa başında çalışırken nasıl oturmalıyız?

Bel Destekli Sandalyeleri Tercih Edin

Özellikle bel çukurunuzu destekleyecek olan sandalyeler omurganızın en doğru pozisyonu kazanmasını sağlayacaktır. Dik duruş için size destek sunmaları ile birlikte uzun süreler yorulmadan daha sağlıklı bir çalışma yakalayabilirsiniz.

Ayak Destekleri İle Ayaklarınızı Yere Basın | Oturarak Çalışmak Zararlı Mı?

oturarak-calismak-zararli-mi
Oturarak Çalışmak Zararlı Mı?

Masa başı çalışanlarının dikkat etmesi gereken bir diğer madde ise ayaklarının yere tam olarak basıp basmadığıdır. Bilgisayar ekranı ile aynı hizada olmanız oldukça önemli bir etken, bunu ayarlamak için sandalyenizin yüksekliğini kullanabilirsiniz.

Ancak, doğru ayar pozisyonunda ayaklarınız yere basmıyorsa ayaklarınızın altında destek almalı, tabanları tam olarak yere bastırmalı ve ayaklarınızı düz bir konumda tutmalısınız.

Bu, omurganızın düz durmasını, kalçanızın doğru pozisyonda durmasını ve boynunuzun öne eğilmesini engelleyecektir.

Klavye ve Mouse İçin Bilek Destekleri Kullanın | Oturarak Çalışmak Zararlı Mı?

Özellikle işiniz yazmak ise klavye ve mouse gibi bilgisayar ekipmanlarınız için bilek desteklerini kullanmanız oldukça önemli.

Bileklerinizin klavyeniz ve mouseunuz ile aynı seviyede tutmanıza olanak sağlayan bilek destekleri uzun vadede oluşabilecek kas ve tendon sorunlarının önüne geçecektir.

Bilgisayar Monitörlerini Doğru Konumlandırın | Oturarak Çalışmak Zararlı Mı?

Masa başı çalışanları ve/veya evden çalışanların pek çoğu işlerini bilgisayar ekranında tamamlamakta. Günlerce, haftalarca bakmak zorunda kaldığınız ekranların konumu doğru olmalı. Peki, Doğru bilgisayar monitör konumu nasıl olur?

 • Bilgisayar ekranı gözünüzden bir kol açıklığı kadar uzakta olmalı.
 • Parlaklık oranı ortalama da olmalı ve gerekmedikçe yüksek düzeylerde tutulmamalı.
 • Ekran, gözünüzün tam hizasında veya biraz altında olmalı. Bu, gözlerinizin yorulmadan ekranın tam ortasına bakmasını sağlayacaktır.
 • Bilgisayar ekranı tam olarak karşınızda olmalı, ona bakmak için boynunuzu ekstra olarak çevirmemelisiniz.
 • Mümkünse gözünüze daha iyi olan yeni nesil ekranları tercih etmeli, yenileme hızı yüksek olan ekran modellerine yönelmelisiniz.
 • Gece kalacağınız ek mesailer için gece modunu açmayı unutmamalısınız.

Masa Başı Çalışanlar İçin Egzersizler Nelerdir? Masa Başı Çalışanlar İçin Basit Egzersizler

Masa başı çalışanlar için egzersizler listesi pek çok alanda daha rahat etmenizi sağlayacaktır. Öyle ki, hayatının tamamını masa başında, ofiste çalışan birisi olarak geçiriyorsanız ister istemez sedanter yaşam tarzına sahipsiniz demektir.

Bu, hem yediklerinizin yakılması için yeteri kadar kalori harcanmasının önüne geçmekte hem de vücut sağlığınızın en iyi şekilde sağlanmasını önlemekte. Peki, Oturarak çalışanlar için en iyi egzersizler nelerdir?

Boynunuzu Esneterek Başlayın | Oturarak Çalışmak Zararlı Mı?

oturarak-calismak-zararli-mi

Boynunuzu sağa, sola, öne ve arkaya gererek egzersize başlayın. Her bir eğme aşamasında 5 e kadar saymanız yeterli olacaktır. Bunu yaparken eğdiğiniz yönün aksi tarafında gerilme olduğunu hissetmeye çalışın ve nefesinizi dengeli bir şekilde alıp verin.

Bu aşamada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, boynunuzu sadece esnetmeniz. Onu kıtırdatarak rahatlamaya çalışmanız sakatlanmanıza neden olabilir.

Omuzlarınızı ve Sırtınızı Esnetin

Omuz ve sırt için yapacağınız egzersizler en önemli egzersizlerdir. Bunu yapabilmek için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde;

 • Omuzlarınızı sanki bir daire çizer gibi önce ileri daha sonra geri hareket ederek omuz esnetme egzersizlerine başlayın, bu işlemi 10 saniye ileri 10 saniye geri olacak şekilde tekrar edebilirsiniz.
 • Ellerinizi bel çukurunuza koyun, kürek kemiklerinizi hissedin ve onları birbirine yaklaştırın. Bu işlemi yavaş ve esnek olacak şekilde 5 saniye aralıklar ile birkaç defa tekrar edin.
 • Kaslarınızı ve sırtınızı çok zorlamadan masanızdan da destek alarak sağa ve sola hafif dönme hareketleri ile de rahatlamayı yakalayabilirsiniz.

Bu işlemleri ara verdiğiniz zamanlarda birkaç kere tekrar edebilir, gün içinde sürekli yaparak işlerinizi gün sonunda daha enerjik bitirebilirsiniz.

Bacaklarınızı ve Ayaklarınızı Esnetin

Masa başı çalışanlar için gerekli egzersizler arasında bacak ve ayak egzersizi de kesinlikle bulunmakta. Öyle ki, uzun süreler kalkmadan çalışmanıza neden olacak yoğunluktaysanız ayaklarınız birden onlara yüklendiğinizde yoğun ağrılara neden olabilmekte.

Bunun önüne geçebilmek için ayaklarınızı oturduğunuz sırada, biraz ileri uzatıp sağa ve sola olacak şekilde daireler çizebilirsiniz.

Bunu daha kolay yapabilmek için koltuk yüksekliğinizi biraz arttırabilirsiniz. İş bacaklarınıza gelince onları ileri itmeniz ve geri çekmeniz diz kapaklarınızın esnemesine imkan sağlayacaktır.

Bol Su İçin ve Gözlerinizi Dinlendirin

Masa bası çalışanlarının dikkat etmesi gereken en önemli nokta bol su tüketimi ve gözlerinin doğru şekilde dinleniyor olması.

Sürekli olarak ekranlara bakmak, sürekli olarak okumak ve odaklanmak gözlerinizin çabucak yorulmasına ve hatta bozulmasına bile neden olabilir. Bu nedenle, iş aralarınızda olabildiğince uzaklara bakarak gözlerinizin dinlenmesini sağlamalısınız.

Bunun yanı sıra, gün içinde içmeniz gereken su miktarlarını da içerek oluşabilecek cilt kuruluğunun, baş ağrısını da önüne geçmelisiniz. Oturarak Çalışmak Zararlı Mı?

San Diego Health tarafından yayınlanmış olan masa başı çalışanları için olan egzersizlere de göz atabilirsiniz;

Youtube Videosu <<

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *