1. Anasayfa
 2. Konut Kredisi
 3. 2022’de En Uzun Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar Listesi!

2022’de En Uzun Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar Listesi!

«
2022’de En Uzun Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar Listesi!

2022’de uzun vadeli konut kredisi veren bankalar, 15 yıl ve 10 yıl arasında değişen sürede ödeme imkanı sunan bankalardır. Listenin başında ise 15 yıl vade ile konut kredisi sunan Garanti BBVA yer alıyor. Halkbank ve Ziraat Bankası gibi en avantajlı konut kredisi faizlerini baz alan bankalar ise maksimum 10 yıl vade üzerinden kredi kullandırıyor. Listeye ilişkin tüm detayları makalemizin devamında sizler ile paylaşıyoruz.

Garanti BBVA Uzun Vadeli Konut Kredisi

Garanti BVVA, 2022 yılında 15 sene vadeli ev kredisi sunarak, uzun vadeli konut kredisi veren bankalar listesinde ilk sırada yer aldı. 200 bin TL’lik konut kredisini 15 sene yani 180 ay vade kapsamında veren banka, aylık taksitleri ise 4.982 TL olarak hesaplar. Kredi için uyguladığı faiz oranı ise %2.49 olarak belirlenmiştir.

Garanti BVVA’nın 200 bin TL’lik 15 sene vadeli konut kredisi, diğer bankaların 200 bin TL’lik konut kredilerine göre daha yüksek bir faiz oranına sahiptir. Ancak düşük faiz oranı ile avantajlı vadeyi birleştiren diğer bankalar maksimum 10 sene vade üzerinden konut kredisi sunar. 200 bin TL ev kredisini %1.20 gibi oldukça düşük faiz oranı kapsamında almak isteyenler, listedeki diğer bankalara başvurarak maksimum 10 sene vadeden yararlanabilirler.

Halkbank Uzun Vadeli Konut Kredisi

Halkbank uzun vadeli konut kredisi en çok 10 yıl geri ödeme süresi kapsamında talep edilebilir. Halkbank uzun vadeli konut kredisinde, düşük faiz oranı uygulayarak avantajları artırıyor. Bankadan 200 bin TL’ye kadar konut kredisini 10 sene vade ve %1.20 faiz oranı kapsamında almak mümkündür.

10 yıl vadeli ve %1.20 faizli 200 bin TL ev kredisinin aylık taksitleri 3.153 TL olarak hesaplanır. Bu ödeme planı bilgileri ise kişilere kira tutarlı taksitler üzerinden ev sahibi olma avantajını kazandırır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, kredinin toplam geri ödemesinin faiz uygulamasına ve vade süresine bağlı olarak 381.743 TL olarak yapıldığıdır.

Ziraat Bankası Uzun Vadeli Konut Kredisi

Ziraat Bankası listenin 3. Sırasında 200 bin TL ev kredisini 10 yıl vade ile sunuyor. Kredi için ödenecek aylık tutarı 3.285 TL olarak belirleyen banka, %1.29 faiz uygulamasıyla vatandaşlara avantaj sunar. Kredinin 10 sene sonundaki toplam geri ödeme tutarını 396.745 TL olarak belirleyen banka, uzun vadeli konut kredisi ile uygun taksitleri ödeme planına yansıtıyor. Krediye başvurular ise evrak teslimi kapsamında Ziraat Bankası şubelerinden yapılmaktadır.

Vakıfbank Uzun Vadeli Konut Kredisi

Vakıfbank uzun vadeli konut kredisi %1.29 faiz oranı kapsamında, 10 yıl ödeme süresi imkanıyla verilir. 200 bin TL limitli bu konut kredisinde aylık ödemeler 3.285 TL olarak belirlenmiştir. 10 sene tamamlandığında geri ödenen toplam kredi borcu 396.788 TL olarak ödeme planına yansır. Kredi notu düşük olmayan ve gelire sahip olan kişiler kendilerine en yakın Vakıfbank şubesinden 200 bin TL konut kredisine başvuru yapabilirler.

Akbank Yüksek Vadeli Konut Kredisi

Akbank konut kredisi, %1.99 faiz oranı üzerinden 200 bin TL limitler verilir. Şartlara uygunluk taşıyanlar, bu krediyi alırken maksimum 10 sene vade imkanından yararlanabilirler. Aylık ödemeleri 4.392 TL olan 200 bin TL’lik 10 sene vadeli kredinin toplam geri ödemesi 529.424 TL olarak yapılır. Avantajlı ve uzun vadeli konut kredileri listesinde yer alan bu krediyi kullanabilmek için gelir belgesi ve maaş bordrosu sunarak, şubelerden başvuru yapılması gerekir.

Yapı Kredi Yüksek Vadeli Konut Kredisi

Yapı Kredisi Bankası, 2022 senesinde 10 yıl vade kapsamında 200 bin TL ev kredisi sunan bir bankadır. Kredide esas aldığı faiz oranı ise %2.05 olarak şekillenmiştir. Faiz oranına ve vade süresine göre ayarlanan aylık taksitler 4.492 TL iken, kredinin toplam geri ödemesi 541.985 TL’dir.

Ödeme planında sunduğu avantajlar açısından uzun vadeli kredi veren banklar listesinde 6. sıraya yerleşen banka, başvuruları ise şubelerinden kabul eder. Peki, en avantajlı uzun vadeli ev kredilerini veren bankalara başvuru nasıl yapılır, şartlar nelerdir? Tüm bu soruların yanıtlarını devam eden başlıklarımız altından rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Uzun Vadeli Konut Kredisi Başvuru Şartları

2022’de En Uzun Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar Listesi!

Banka kredileri arasında yer alan Uzun vadeli konut kredisine başvurmak isteyenler, yasal takibe düşmüş kredi ve kredi kartı borcuna sahip olmamalıdırlar. Bankaların belirlemiş olduğu diğer uzun vadeli konut kredisi başvuru şartları şu yöndedir:

 • 18 yaşını doldurmuş ve 70 yaşının üzerinde olmamak,
 • Gelir belgesi ve maaş bordrosu ile kanıtlanabilir düzenli kazanca sahip olmak,
 • Hane gelirinden temel harcamaların düşülmesi halinde konut kredisi taksitlerini karşılayabilecek gelire sahip olmak,
 • Kredi notunun düşük seviyede olmaması,
 • Alınacak konutun kat irtifakını sunabilmek,
 • Konut projesinin en az %80’inin tamamlanmış olması,
 • Krediye başvuru ardından ekspetiz raporu hazırlanma sürecine onay vermek,

Bu şartların karşılanması halinde ilgili bankalardan avantajlı vade ve faiz oranlarına sahip konut kredileri için başvuru sağlanır.

Uzun Vadeli Konut Kredisi Başvuru Evrakları

Uzun vadeli konut kredisine başvuru yapmak için bankaların şubelerinden evrak teslimi gerçekleştirmek gerekir. Uzun vadeli konut kredisi başvuru evrakları:

 • TC kimlik kartı veya Nüfus cüzdanı,
 • İkamet belgesi,
 • Ada düzenlenen doğalgaz, telefon veya elektrik faturası,
 • Gelir belgesi veya maaş bordrosu,
 • Alınacak konutun tapu fotokopisi yada iskan belgesi, kat mülkiyeti tapusu,
 • Serbest meslek çalışanları için faaliyet belgesi, imza sirküleri ve son 1 seneye ait bilanço,

Bu evrakların temini ardından kredi başvurusu için şubelere ziyaret sağlanmalıdır.

Uzun Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalara Başvuru

Uzun vadeli konut kredisi başvuru işlemi için Garanti BBVA, Halkbank, Ziraat, Yapı Kredi, Vakıfbank, Akbank şubelerinden tercih edilene gidilir. Kredi departmanı müşteri temsilcisine, ev kredisi başvuru evrakları teslim edilir. Alınmak istenilen krediye ait başvuru formu iletişim, adres, gelir ve kimlik bilgileriyle doldurularak, imzalanır. Form teslimi halinde müracaat başarıyla tamamlanır. Şartlara uygunluk sağlayanlar maksimum 1 hafta içerisinde uzun vadeli konut kredisi veren bankalar tarafından olumlu dönüş alırlar.

Bir Cevap Yaz

Finans Editörü Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *