1. Anasayfa
  2. Borsa Gündem
  3. Neden Döviz Yatırımından Uzak Durmalıyız?

Neden Döviz Yatırımından Uzak Durmalıyız?

«
doviz

Yıllardır süre gelen bir yatırım çeşidi olan döviz yatırımı ülkemizde büyük çoğunluğun yaptığı bir yatırımdır.

Son yıllarda Türk lirasının da döviz karşısında değer kaybetmesi, insanları döviz almaya daha da itti. Aslında bu alışkanlık bize büyüklerimizden kalmıştır ve yavaş yavaş dünyanın da değişimi ile bu yatırım aracı etkisini yitirmeye başlıyor. Bunun yerini dijital para birimleri ve doğal madenler almaya başladı.

İnsanlar genelde o dönem ne popülerse parasını ona yatırmayı tercih eder ve hemen parasını katlamak ister. Yapılan gözlemlere göre de genellikle sabırsız olanlar ve acele edenler parasını kaybetmektedir.

Günümüzde de başarılı bir yatırımcı olarak bilinen ve “Zengin Baba Yoksul Baba” kitabının da yazarı olan Robert Kiyosaki’nin döviz hakkındaki düşünceleri insanları bir hayli düşündürüyor. Dediğine göre Robert Kiyosaki Dolar ve Euro gibi paraları devlet parası diye adlandırıyor ve onlara güvenmediğini anlatıyor. Nedeni ise sürekli olarak paranın basılması ve bu da parayı değersizleştirdiğidir.

Bunun aksine, devletin kontrolünde olmayan altın ve gümüş gibi değerli metaller her zaman değerini koruyacak ve değerine değer katacaktır. Çünkü bu madenler biz Dünya’da yokken de buradaydı ve biz gidince de burada durmaya devam edecektir.

Son yıllarda da dünyada süre gelen ekonomik kriz devletlerin parasının tehlike altına girmesine yol açmıştır. İnsanlar Türk lirasının ABD doları karşısında değer kaybetmesi ve bunun da devam edeceğini düşündüğü için döviz almayı mantıklı bulurlar. Ancak gözden kaçırdıkları bir şey var. ABD doları değer kazanmıyor, Türk lirası değer kaybediyor.

Ülkemizde herkesin yatırım için doların değerini sorguluyor. Aslına bakılırsa dolar bir yatırım aracı değildir. Yabancı hisse, kripto para gibi gerçek yatırım araçlarını almak için bir araçtır. İnsanların da kendi arasında konuştuklarında kendilerini yatırım gurusu olarak görmeleri onları bilgi kirliliğine itmektedir.

Döviz Yatırımı ve Analizi

doviz
Döviz

Yatırım yapmak isteyen insanların hemen para kazanayım ve zengin olayım diye girdiği yatırım dünyası, birçok kirli bilgi ile gaza gelen insanın birleşmesi ile hüsranla sonuçlanır. Al – sat yapılan işlemlerden çok az kişi para kazanmaktadır. Ancak, genelde insanlar herhangi bir risk analizi yapmadan bu tür işlemlere girip para kaybetmektedir. Bu yüzden genellikle uzun vadeli yatırımlar daha tercih edilen tipte yatırımlar olmaktadır.

Günü kurtarma üzerine yapılan yatırımların nedeni ise değer kaybeden Türk lirası kazanan vatandaşların enflasyon karşısında paralarını ve birikimlerini koruma isteğidir.

Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda, dövizin aslında bir yatırım değil gerçek yatırım araçlarını almak için bir araç olduğudur. Ayrıca insanların yatırım yaparken çevreden duyduğu tavsiyelerden yola çıkarak değil de araştırma yaparak ve ne olduğunu bildiği yatırım aracına parasını yatırması daha sağlıklıdır.

Bu konuda insanların daha sabır gerektiren uzun vadeli yatırım araçları -kripto, altın, gümüş ve yabancı hisse gibi- hakkında bilgi sahibi olup daha sonra parasını ona göre değerlendirmelidir.

Yatırımlarınıza doğru kanallarda yön vermek gerekir. Özellikle Amerika borsalarında hisse seneti alıp satmak mümkün mü sorusuna yanıt arıyorsanız Yatırıma yön veren Midas Güvenilir mi? Tam Kapsamlı Midas Hakkında Bilgi  Burada…

Bir Cevap Yaz

Editör Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *